marwec sanoi:Dynaaminen tasapainotus(tasapainotuskone) on helpompaa kun kone kertoo tarkan määrän painolle, staattisella joutuu vaan koittamaan paljon menee.
Jos ihan tarkkoja ollaan, niin suurin osa renkaitten tasapainotuskoneista on staattisia vaikka sitä kappaletta moottorilla pyöritetäänkin. Ne koneet vaan laskee noi painojen paikat mittaavan anturin perusteella.
Dynaaminen painoitus tarkoittaa sitä, että epätasapainon määrän lisäksi määritellään sen aksiaalinen paikka mittaamalla kahdella anturilla. Staattinen painotus tosin välttää vanteissa, ellei ne ole tolkuttoman leveitä. Esimerkiksi vauhtipyörät yms. painotetaan tasapainotuskoneella staattisesti ja vaikkapa kampiakseli dynaamisesti.
