Takanen auttaa etujarrun maksimitehon nopeamman saavuttamisen koska etupää ei mene kasaan heti alussa vaan vähän myöhemmin jos sittenkään.mun pointti onkin noiden kyykkyjen suhteen just se että miks takasella kun etusella saadaan sama efekti aikaan ilman että se takanen menee lukkoon.
Voit käytännössä katsoa mitä pyörän geometriassa tapahtuu seuraavalla tavalla johon tarvitset pari kaveria auttamaan. Pyörä paikallaan toinen kavereista kuskina ja toinen pyörän takana työntämässä pyörää eteenpäin voimakkaasti. (Net varmaan myös näyttävät tämän EAK kurssilla jos on hyvä kouluttaja ;-), mutta kukapa meistä nyt EAK:ta tarvitsisi ajaahan osataan muutenkin. Sitäpaitsi EAK lisää ajovarmuutta niin että kuulemma ihan riskit joutua onnettomuuteen kasvavat lisääntyneen itsevarmuuden takia.)
1) Pyydä kuskia pitämään etujarrua päällä ja toista kaveria työntämään pyörää eteenpäin. Katso miten geometria muuttuu pelkästään etupään painuessa kasaan.
2) Pyydä kuskia pitämään molemmat jarrut päällä ja toista kaveria työntämään pyörää eteenpäin. Huomaa miten geometria muuttuu niin että nyt myös takapää painuu alaspäin.
Ei kai kukaan sano että ensin keskitytään takajarruun vaan myös yhtä aikaa jarrutettaessa tuo ilmiö kyllä esiintyy, kunnes takapää irtoaa tiestä jolloin se vielä on läsnä niin kauan kun jousen vaimennus hidastaa takajousen liikettä. [EDIT: Intensive braking listasi optimaalisen prosessin joka on mahdollista harjoittelun avulla oppia niin että se tapahtuu automaattisesti ajattelematta ja hyvin nopeasti...]
Etupäätä taas ei voi oikein välttämättä säätää kovin kovalle niin että ei niiaisi koska sitten ongelmaksi tulee eturenkaan pomppiminen jarrutuksissa.
ps. Tuossa intensive brakingissa viitattiin aiempaan tutkimukseen jossa oli testattu pelkkää etujarrun käyttöä vs. molempien jarrujen käyttöä ja siinä todettu takajarrun käyttö on aina suositeltavaa. Olisi mielenkiintoista lukea myös tuo aiempi tutkimus jos se jostain löytyy, ehkä siitä löytyy tietoa joka auttaa epäileväisempiäkin valaistumaan.