Onko kukaan vaihtanut fasuun r1: keulaa?Kiinnostais tuo alakolmion keskitapin irrotus kokemukset. 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.

Tumppi sanoi:Moron tonnifasu-ukot!
- Onko kukaan tulpannut AIS:ää? Löytyykö joltain valmistajalta valmista tulppasarjaa? Ainakaan ebaystä ei ihan helpolla löytynyt.. Onko homma samanlainen kuin R1:ssä, eli kaikki himmelit irti ja tulpat paikalleen? R1:n tulppaussarjakin saattaisi käydä suoraan?
- T -

tyhjäbussi sanoi:Täältä löytyy tohon aissin poistoon hyvä sivu,on siellä jotain muutakin fasuun...
http://www.cartestsoftware.com/fz1/
Se tulppaussarja oli muuten sama r1:n kanssa.![]()
tyhjäbussi sanoi:
Tumppi sanoi:No nyt on kone pöydällä..
AIS purettu, remontin yhteydessä vaihtuu pakosarja (yöks) ja muutama muukin letku ja putki + exup lentää metsään..
Lisäksi tietty vaihtuu tarvittavat laakerit ja ainakin männänrenkaat.. Airboxin irrottamisesta yläkautta en kyllä päässyt jyvälle, joten pudotin konetta sen verran että pääsee irrottamaan kaasareiden ja boxin alapuoliset letkut ja johdot.. Aika onnettomasti on noi romut tonne sovitettu, hyvin huomaa että on tungettu kyykyn kone nakuun ja sit on vaan pitänyt keksiä mihin kaikki kamat tungetaan!
- T -
tyhjäbussi sanoi:Mistä muuten onnistuit löytämään tarvike pakosarjan?Mulla on tollanen holeshotin stage 2 sarja hyllyssä odottamassa että löytyis alkukäyrä.
Tumppi sanoi:Tosta ilman tulleja ja veroja: http://www.ebay.co.uk/itm/151062425555?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
- T -
tyhjäbussi sanoi:Toi olis kyllä aika halpa.Täytyy vielä odotella ja kysellä sulta miten toi istuu tohon fazuun.Paljonko oli muuten postit tolle?
Tumppi sanoi:En ole vielä tilannu, mutta tilaan ihan lähipäivinä.. Toi näyttää olean ihan merkkikohtainen, joten pitäis sopia.. Ei kukaan nykyään uskalla ebayssä myydä mitään mikä ei oikeasti sovi. R1:een oon tilannu ebaystä pakosarjan joka oli parempi mitä annettiin ymmärtää. Laitan sit faktaa tänne mitä oli postit ja minkämoinen kikkare sieltä tuli..
- T -
Tumppi sanoi:Moron tonnifasu-ukot!
Lukasin tätä ketjua muutaman vuoden taaksepäin, mutta apua ei löytynyt. Muutama ongelma ja avuntarve siis olisi:
- Onko kukaan tulpannut AIS:ää? Löytyykö joltain valmistajalta valmista tulppasarjaa? Ainakaan ebaystä ei ihan helpolla löytynyt.. Onko homma samanlainen kuin R1:ssä, eli kaikki himmelit irti ja tulpat paikalleen? R1:n tulppaussarjakin saattaisi käydä suoraan?
- Kertokaas mikä virka on termarikotelolta kaasareille tulevissa letkuissa? Lämmitys? R1:ssä ei moisia ole.. Voiko huoletta nyppiä pois? Tuntuu muutenkin olevan ko. laitteessa kaikkea letkua, putkea ja härpätintä puolet enemmän kuin muovimallissa, vaikka moottori ja apulaitteet on periaatteessa samoja
- T -
tyhjäbussi sanoi:Täältä mä aikoinaan tilasin ne tulpat tohon aissiin:
https://tpoparts.com/cat093/index.php?route=product/product&path=64_71&product_id=3
Tumppi sanoi:Juu, TPO:lta tuli mullekin omaan 5JJ R1:n sarja.. Tohon kun laskee postit ja tullin päälle niin alkaa maksamaan. Ainakaan Ebayn mukaan eivät edes postita suomeen. Tällä kertaa koitan kätellä kierteet noihin reikiin
- T -

tyhjäbussi sanoi:Mites oliks sulla jo syttypyörä?Niitä on suomesta jo aika vaikee löytää.
Tumppi sanoi:Ei ole syttypyörää.. Näyttäis toi vakio olevan sama kun R1:ssä, joka on penkityksissä hyväksi todettu. Liekö ECU:lle sit säädetty noita ennakkoja jotenkin. Ei varmaan perusennakon muuttaminen suuntaan tai toiseen tuota moottoria juuri paranna.
- T -