No jaa, yleensä täydellä kaasulla mentäessä viiden tonnin jälkeen mä en kerkiä huomioimaan juuri mitään...JMH sanoi:Huomaako tuota vääntökäyrän nousua viiden ja kahdeksan tonnin välillä käytännössä?
Kyselee epätietoinen Paimiosta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No jaa, yleensä täydellä kaasulla mentäessä viiden tonnin jälkeen mä en kerkiä huomioimaan juuri mitään...JMH sanoi:Huomaako tuota vääntökäyrän nousua viiden ja kahdeksan tonnin välillä käytännössä?
Kyselee epätietoinen Paimiosta.
ArttuH sanoi:No jaa, yleensä täydellä kaasulla mentäessä viiden tonnin jälkeen mä en kerkiä huomioimaan juuri mitään...
1340R86 sanoi:Mukava katu käytöön
Monttu kytkimen sutasusta?
painetta joku 1.2-1.5 ?
No ei varsinaisesti ja tuo ikäkommentti olikin enemmän kieli poskessa heitto. Toisaalta taas jos ajattelee lähtökohtia, niin on sillä kuitenkin jotain väliä. Vakiokuosissa tämä aikansa huipputuote tuuppaisi tuossa dynossa ehkä jotain alle sadan hepan takapyörälukemia. Kun sitä vertaa vaikka jonkun Busan 160-180hp lähtötasoon, niin on siinä vähän pidempi matka vaikkapa tuolle 300hp tasolle.ei kait sen väliä minkä ikäisessä ahdin on kunhan on rakennetuu kestämään ja osista mitkä mahdolistaa tehon
ArttuH sanoi:Toisaalta taas jos ajattelee lähtökohtia, niin on sillä kuitenkin jotain väliä. Vakiokuosissa tämä aikansa huipputuote tuuppaisi tuossa dynossa ehkä jotain alle sadan hepan takapyörälukemia.
vetomies sanoi:Noilla tehoillakin olivat jo ihan mielenkiintoisia ajettavia ja pysäytettäviä. Turbon kanssa varmaan kuskin vireystila säilyy hyvin ajossa?
ArttuH sanoi:Joo, monttu tulee kytkimen sutimisesta, leikkaa huippuväännöistä pois tuossa jonkun verran. Isommilla kierroksilla lock-up alkaa taas puristamaan sen verran enemmän, ettei luistoa ollut pahemmin ainakaan login mukaan. Ahtoa oli tosiaan karvan vajaa 1,2 baria.
No ei varsinaisesti ja tuo ikäkommentti olikin enemmän kieli poskessa heitto. Toisaalta taas jos ajattelee lähtökohtia, niin on sillä kuitenkin jotain väliä. Vakiokuosissa tämä aikansa huipputuote tuuppaisi tuossa dynossa ehkä jotain alle sadan hepan takapyörälukemia. Kun sitä vertaa vaikka jonkun Busan 160-180hp lähtötasoon, niin on siinä vähän pidempi matka vaikkapa tuolle 300hp tasolle.
Mä luulen, että siellä on nyt jotain vialla. Aiemmin on pitänyt likimain samoilla tehoilla huomattavasti pienemmillä lock-upin painoilla. Pitää ottaa koko roska auki ja käydä läpi ajatuksen kanssa.1340R86 sanoi:kytkimeen lisää pitoa jäykemällä jousella
ArttuH sanoi:Mä luulen, että siellä on nyt jotain vialla. Aiemmin on pitänyt likimain samoilla tehoilla huomattavasti pienemmillä lock-upin painoilla. Pitää ottaa koko roska auki ja käydä läpi ajatuksen kanssa.
T1mppa sanoi:^No huhhuh! Kylläpä on komee käppyrä. Varmasti siisti painella sinki kireellä rajoittimen lähellä![]()
Takapainoinen Taapertaja sanoi:... No, muutama kuukausi vielä...

Batmanninja sanoi:^tuliko ecuun jotain racinkisoftaa vai pelkät säädöt kawan omiin karttoihin?
Ja hei, patopaine eli kawan rami puskee vielä tohon +10HP
↓ tulee kiva tehopiikki...