Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tämähän se sitten korjaakin kaiken!Kuulin juuri että liikennemerkkien lisäksi on rajoitusta laskettu 120->100 km/h
Mun mielestä voisivat laskea vaikka kuuteenkymppiin kunnes latu on taas kunnossa - satanenkin tolle osalle missä on vielä karhentamaton paikkaus on liikaa.Tämähän se sitten korjaakin kaiken!Kuulin juuri että liikennemerkkien lisäksi on rajoitusta laskettu 120->100 km/h
Tuo lisäkilpihän kertookin esim. saksalaiselle mopoturistille kaiken oleellisen...Tänä aamuna sellainen näytti olevan ainakin Martinlaakson liittymästä tullessa. Siinä oli liukkaan tien merkki ja alla pieni kilpi, jossa luki jotakin tyyliin "liukas keskikaista" tms.Onko kukaan nahnyt naita erikoisliikennemerkkeja joiden tekeminen kestaa niin kauan?
Tuo lisäkilven teksti on tarkoitettu varmaankin taajamanopeuksille. Itse en nimittäin saanut muuta selvää kuin "liukas...". On meinaan niin pientä tekstiä.Tuo lisäkilpihän kertookin esim. saksalaiselle mopoturistille kaiken oleellisen...
Ei ollut tarkoitus suunnitella uutta liikennemerkkiä. Ilmaisin siis ajatukseni huonostiTuo lisäkilpihän kertookin esim. saksalaiselle mopoturistille kaiken oleellisen...Tänä aamuna sellainen näytti olevan ainakin Martinlaakson liittymästä tullessa. Siinä oli liukkaan tien merkki ja alla pieni kilpi, jossa luki jotakin tyyliin "liukas keskikaista" tms.Onko kukaan nahnyt naita erikoisliikennemerkkeja joiden tekeminen kestaa niin kauan?
Liikennemerkeistä kun on kansainväliset sopimukset, mitä saa olla ja mitä ei. Sinä varmaan piirtäisit vartissa kaikille kansoille ja kulttuureille sopivan yksikäsitteisen merkin, joka kertoisi ko. bitumin ominaisuudet eri sääolosuhteissa.
"Erikoisliikennemerkillä" siis ilmeisesti tarkoitettiin lisäkilpeä, jossa on joku tavallisesta poikkeava teksti. Ja ilmeisesti myös erikoismaali kun se kuivui viikon.
I.![]()
TOSI URPO, trolli, tuskin omistaa polkupyörää isompaa kaksipyöräistäTekis mieli sanoa että vittu mikä Urpo, mutta jätän sanomatta. Mielestäni tyhmin postaus tälle foorumille pitkään aikaan.Mielestäni tiehallintoa ei pitäisi nyt liikaa ruoskia. Niilläkin rahat tiukassa. Pikipaikkaus lienee tuotannollistaloudellisesti paras ratkaisu tähän roudan raiskaamaan tiestöömme. Liukastahan se piki on mutta niin on jääkin. Mutkatkin tuntuu olevan aika vittumaisia motoristeille. Hiekkaa ym. Lepikko on heilunut jo useasti tänä kesänä. Pitäisköhän tiehuollon alkaa oikaisemaan kurvikkaita tieosuuksia.
Ongelmahan on siinä että ihmismielen tuntien "kukaan" (98% päästä vedetty) ei noudata sitä nopeusrajoitusta. Ja kun rajoituksen laatija ei ymmärrä mitä ihmisen päässä liikkuu ei siitä voi seurata mitään sellaista mistä ei myöhemmin keskusteltaisi.Mun mielestä voisivat laskea vaikka kuuteenkymppiin kunnes latu on taas kunnossa - satanenkin tolle osalle missä on vielä karhentamaton paikkaus on liikaa.Tämähän se sitten korjaakin kaiken!Kuulin juuri että liikennemerkkien lisäksi on rajoitusta laskettu 120->100 km/h
Pointtina nyt olikin, että tahtoo olla päättäjillä ainut ratkaisu mitä keksivät alentaa vaan nopeuksia. Samalla lakaisevat ongelman maton alle ja unohtavat samointein koko asian.Mun mielestä voisivat laskea vaikka kuuteenkymppiin kunnes latu on taas kunnossa - satanenkin tolle osalle missä on vielä karhentamaton paikkaus on liikaa.Tämähän se sitten korjaakin kaiken!Kuulin juuri että liikennemerkkien lisäksi on rajoitusta laskettu 120->100 km/h
No tässähän nyt ei ole kyse siitä, vaan siellä on äijät kokoajan karheuttamassa tuota tietä. Latu ei ole tällähetkellä siinä kuosissa että siellä voisi norminopeuksia mennä, ei edes tuota sataa.Pointtina nyt olikin, että tahtoo olla päättäjillä ainut ratkaisu mitä keksivät alentaa vaan nopeuksia. Samalla lakaisevat ongelman maton alle ja unohtavat samointein koko asian.
Tuo oli odotettavissa, mutta ei sillä ole käytännön merkitystä. Samoin lisäkilpi liukkaasta keskiurasta on lähes merkityksetön. Moniko noita merkkejä noudattaa, ja niiden lisäkilpiä.Kuulin juuri että liikennemerkkien lisäksi on rajoitusta laskettu 120->100 km/h
Jossain muussa maassa ihmiset olisivat jo barrikadeilla hämeenlinnan väylällä..Pitäisin tuota jonkun ehdottamaa Arkadianmäen kokoontumista ja ajelua siitä Pasilaan ihan varteenotettavana ehdotuksena, vai mitä mieltä muut ovat?
Motoristeja on jo silpoutunut kyseisiin kaiteisiin. Viimeksi Tuusulassa vajaa vuosi sitten...Tuo MP-maailman juttu oli asiantuntevan oloista tekstiä. Eli äkkiväärä johtopäätös asiasta on, että Lemminkäinen ei tehnyt ohjeiden mukaista eli konetta vaativaa paikkausta karheammalla/jäykemmällä paikka-aineella vaan päätti säästää eli käytti paikka-ainetta jossa oli halvempi (?) ja helpommin "asennettava" koostumus.Uutta uutista, lukekaahan : MP-Maailma
Nyt samalla kun saatiin median kiinnostus tienhoitoon, niin tilaisuutta pitäisi käyttää hyväksi ja muistuttaa taas kerran myös kaiteiden vaarallisuudesta. Motoristien määrä on noussut niin paljon, että luulisi äänen jo kuuluvan - koskas poliitikkoja on viimeksi muistutettu asiasta? Luulisi että niitä suojakaiteita voisi jo ryhtyä Suomessakin asentamaan, vai pitääkö ensin odottaa että joku motoristi silpoutuu kaiteeseen ennen kuin mitään tapahtuu?
Joo vihaksi tämä laittaa...Pitäisköhän nyt laittaa Uudenmaan Tiepiirin Kalevi Toikkaselle kiitoskirje ?![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Kysyin asiaa jo 11.9 2006...
Palaute:Miksi ihmeessä pääkaupunkisudulla on ns. 'pikipaikkauksia' kehäteiden rampeissa? Samoja n.20cm paikkauksia näkee monilla pikkuteilläkin uudellamaalla. Pimeässä ja pinnoitteen ollessa kostea ne ovat oikeita kuoleman paikkoja motoristeille. Itse 20v aktiivisesti kilpaa moottoripyörillä ajaneellekin ne tarjoavat aitoja kauhun hetkiä, kun pito karkaa ihan mitättömälläkin suunnan muutoksella tai kallistuksella.
Tuntuu ihmeelliseltä, että ajorataan voidaan laittaa kahta näin erilaisen kitkakertoimen omaavaa päällystettä. Monenko motoristin pitää menehtyä tai loukkantua tämän takia?
Vastaus: Kiitos palautteesta. U-piiri on teettänyt halkeamien korjauksia ns. mastiksipaikkauksella, koska se on taloudellisin tapa ylläpitää päällysteiden kunto, jos siinä ei ole muuta vikaa kuin kaistahalkeamaa. Jos korjaisimme koko päällysteen, niin emme voisi toteuttaa kuin murto-osan kohteista, jotka vaativat korjaamista. Kitka on kyllä heikompi kuin muulla päällysteellä varsinkin uutena, tosin ajan myötä tilanne tasaantuu.
Tv.
Kalevi Toikkanen
Uudenmaan tiepiiri, Kunnossapito ja investoinnit
PL 70, 00521 HKI
puh. 0400 502 819
fax 0204 22 2709
mailto:kalevi.toikkanen@tiehallinto.fi
Tuli liikenneministeri Anu Vehviläiseltä vastaus!Olisi kyselytunnilla parin tiukan kysymyksen paikka liikenne- ja viestintäministeri Anu Vehviläiselle. Enpä juuri haluaisi olla hänen mekossaan siinä tilanteessa.