solifer
MotOrg ry jäsen
Varsinkaan siihen en laittaisi.^Etkö edes ysiin?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Varsinkaan siihen en laittaisi.^Etkö edes ysiin?
No niin, myytti Delvacin edullisuudesta romuttui kertarysäyksellä..ehdin omaan mopoon kaataa 2,6 litraa siitä 20 litran pönikästä, nyt loppu öljy kadonnut jonnekin (tallikavereiden toimesta)..elämä on.Nii Delvacista, Super 1400 15W-40 ja pyöränä Suzuki DR 650 SE, alkuun tuntui että vaihteet toimisivat paremmin (menivät nätimmin sisään ilman kytkintä), nyt 70 km lenkin jälkeen jotenkin epämääräiseltä tuntuu välillä kytkimen kanssakin..katsotaan nyt jonkun aikaa.
Mainittakoon heti alkuun, että olen menossa ostamaan ison lekan tota superia, kun tarvii tohon Zetoriin (todellakin traktoriin^Jep. kannattaa ensin perehtyä merkintöjen ihmeelliseen maailmaan. Oman mopon manuskassa mainitaan öljysuositukseksi API SG luokan, SAE 10w-30 tai 10w-40 ja JASO 903 MA standardin mukaiset öljyt. Erikseen mainitaan mitä ei suositella, sanatarkasti näin.
"Älä käytä öljyä jonka API luokitus on SH tai korkeampi ja jonka astian etiketissä API merkintä on ympyröity lisämerkinnällä energian häviämättömyydestä "energy conserving". Ne saattavat aiheuttaa voitelu ja kytkimen toimintahäiriöitä. Älä käytä ei-puhdistavia, kasvis-, tai risiinipohjaisia kilpaöljyjä."
Em. perusteella mikään ei estä Delvacin käyttöä. Kuten aiemmin kirjoitin, omaan pyörään paras (toimivin) öljy löytyy vain kokeilemalla. Täällä enemmän tietoa öljylaaduista ja luokituksista.
no jumapliut, minäkin laitan kotariin tuota tavaraa heti jos kolinat lähtee! Tuohon kotilon pumppusuutindieseliin sitä voisi kanssa tuupata, longlife rahastusölppä kun kolistelee pakkasaamuisin todella pahasti. Ajaahan ne raskaalla kalustolla delvacilla 50tkm vaihtovälejä, kylläkai se 30tkm väli menee kotilolla ja 5tkm kotarilla... ja ilman kolinoitaMulla on vajaan viikon vanha omakohtainen (todistajakin löytyy) kokemus aiheesta: voiko Delvac hajoittaa moottorin.
Ostin vaimolle viikko sitten (kun muut ei katsomassa käyneet uskaltaneet) todella edullisesti pikkuväinön -95, jonka moottori kolisi (venat ?) erittäin pahankuuloisesti.
Vaihoin Vacit, ja n. puolenltunnin tyhjäkäynnin jälkeen alkoivat kolinat katoilemaan. Nyt 140km ajettuani ovat lähes kaikki kolinat kadonneet.![]()
Vaihdan tuotapikaa vielä uudet MX:sät, ja suodattimen, ja odotan että loputkin (vähäiset kolinat kylmänä sillointällöin) katoavat.
Että tälläistä moottoriremppaa...
Aiheesta lisää Triumph-palstalla.
Hallelujah Brother! Your testimony sure is mighty strong!Mulla on vajaan viikon vanha omakohtainen (todistajakin löytyy) kokemus aiheesta: voiko Delvac hajoittaa moottorin.
Ostin vaimolle viikko sitten (kun muut ei katsomassa käyneet uskaltaneet) todella edullisesti pikkuväinön -95, jonka moottori kolisi (venat ?) erittäin pahankuuloisesti.
Vaihoin Vacit, ja n. puolenltunnin tyhjäkäynnin jälkeen alkoivat kolinat katoilemaan. Nyt 140km ajettuani ovat lähes kaikki kolinat kadonneet.![]()
Vaihdan tuotapikaa vielä uudet MX:sät, ja suodattimen, ja odotan että loputkin (vähäiset kolinat kylmänä sillointällöin) katoavat.
Että tälläistä moottoriremppaa...
Aiheesta lisää Triumph-palstalla.
Tietty vertailun vuoksi olisi hyvä tietää mitä tuolla koneessa oli aikaisemmin. Ja jotta homma oikeasti varmistuisi, laittaa sinne jotain muuta 15W-40 ölperiä ja katsoo palautuuko kolinat. Meinaan jo pelkästään pienellä öljyn viskon kasvatuksella on tunnetusti kolinoita vaimentava vaikutus. Esim. 10W-40 kolisee jo selvästi enempi kuin 15W-40, saati 20W-50Vaihoin Vacit, ja n. puolenltunnin tyhjäkäynnin jälkeen alkoivat kolinat katoilemaan. Nyt 140km ajettuani ovat lähes kaikki kolinat kadonneet.![]()
Mulla oli tusinassa motul 5100 15w-40 ja nyt olen talven mittaan muutaman tunnin rullaillu pukilla MX:ät koneessa ja kyllä se siistimmin käy, jopa huomattavasti siistimmin. Tuo tyypillinen rallatus matalalla tyhjäkäynnillä vapaalla ollessa on selvästi huomaamattomampi kuin aiemmin..Tietty vertailun vuoksi olisi hyvä tietää mitä tuolla koneessa oli aikaisemmin. Ja jotta homma oikeasti varmistuisi, laittaa sinne jotain muuta 15W-40 ölperiä ja katsoo palautuuko kolinat. Meinaan jo pelkästään pienellä öljyn viskon kasvatuksella on tunnetusti kolinoita vaimentava vaikutus. Esim. 10W-40 kolisee jo selvästi enempi kuin 15W-40, saati 20W-50Vaihoin Vacit, ja n. puolenltunnin tyhjäkäynnin jälkeen alkoivat kolinat katoilemaan. Nyt 140km ajettuani ovat lähes kaikki kolinat kadonneet.![]()
![]()
Voisiko tästä siis päätellä että Delvac säilyttää viskonsa tuota Motulia paremmin korkeissa lämpötiloissa. Siis tuo SAE-mittaushan tapahtuu 100 asteessa, mutta entäs kun mennään siitä yliMulla oli tusinassa motul 5100 15w-40 ja nyt olen talven mittaan muutaman tunnin rullaillu pukilla MX:ät koneessa ja kyllä se siistimmin käy, jopa huomattavasti siistimmin. Tuo tyypillinen rallatus matalalla tyhjäkäynnillä vapaalla ollessa on selvästi huomaamattomampi kuin aiemmin..