- Liittynyt
- 19.6.2007
Kun ohitusta kärkkyy niin ei siinä ihan rekan perseessä tarvii olla. Tuuli riepottelee ja turvaväli on pieni. Kun jättäytyy hieman taemmas niin näkee ohituspaikan aukeemisenkin paremmin kun vaunu ei peitä koko näkökenttää. Plus että vauhtia pystyy kelaamaan paremmin.
Eihän MP:llä rekkaa ohittaessa tarvi tilaa vauhdin kelaamiseen. Ei edes GSA:lla saati sitten paremmalla teho/paino-suhteella varustetuilla mopoilla. Nopsemmin pääsee ohi kun lähtee siitä takanurkalta. Mutkaisella tiellä ohitusmahdollisuus menee sivu suun sillä aikaa kun kelaa turvaväliä umpeen.
Autolla, ainakin omallani, tilanne on sitten kokonaan toinen.
Itse norkoilen ihan keskiviivan tuntumassa/päällä, joten näkyvyyskään ei yleensä ole ongelma. Ja kuten jo sanoinkin, en siihen rekan nurkalle jää perhettä perustamaan, vaan menen ohi asap. Jos näyttää ettei pääse, sitten vähän himmausta ja hajurakoa, ja uusi yritys hetken päästä.
Sanottakoon varmuuden vuoksi etten tyrkytä omaa ohitustyyliäni kenellekään. Turvavälin pitäminen on suositeltavaa ja yleinen varovaisuus muutenkin.





