• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Isoveli valvoo

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja J@ck
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Rattijuoppoja ja muita kovaa ylinopeutta ajavia on aina ihan riippumatta
mistään rajoituksista. Miten ja millä toimenpiteillä saadaan rattjuopot pois?
Helposti. Jo syntymässä ihon alle istutetaan antabuskapseleita jotka sitten aiheuttavat ikäviä oireita jos kyseinen kuuliainen kansalainen joskus yrittää ilolientä pullosta nauttia.
Vanhemmat tän hyväksyisi ilomielin kun sittenhän lapsesta ei pääse tulemaan rappioalkoholistia..

Jouluna ei sitten parane syödä liköörikarkkeja.
 
Vapaus se silleen hämmästyttää kummastuttaa kulkijaa, kun ajatellaan
vaikkapa vapauden ihmemaata USA:ta. Se, jos mikä on aina melunnut
kapitalismin puolesta ja nyt se on sosialisoinut pankkeja ja vakuutus-
laitoksiaan. Herkkä juttu. General Motorsin uusi nimi on Goverment Motors.
Ihan vain tiedoksi, että USA:ssakin on liikennesääntöjä ja rajoituksia
ja kaiken kukkuraksi poliisejakin, jotka ampuvat, jos ei totella ihan heti.
Meillä on sentään vielä vapaata ja vapautta ... eikä ammuta heti.
Kun amerikkalainen puhuu vapaasta maailmasta tai vapaasta maasta, niin se tarkoittaa aina demokratiaa - ei mitään muuta. Ja kun luet heidän perustuslakia, niin vapaus on siellä määritelty seuraavasti. Jokaisella kansalaisella on säännöllisin väliajoin oikeus äänestää itselleen johtajaa ja eniten ääniä saanut ehdokas saa päättää mitä tehdään seuraavan hallituskauden.

Suomi on hyvin kaukana vapaasta maasta - ei siellä päinkään. Niin kauan kun esim. etujärjestöllä nimeltä RKP on ministerin salkku tai euroedustaja, niin ei voida puhua demokratiasta. Bush:n aikakaudella yhdysvalloissa järjestelmää viritettiin äärikapitalismin suuntaa, nyt sitä sosialisoidaan. Vapaus on niin hieno asia että älä sotki sitä kapitalismiin tai sosialimiin, kun ne eivät oikeastiin siihen liity mitenkään.
 
No sittenhän asiaan on ratkaisu, allennetaan nopeudet kaikilla teillä 40 km/h ja kaupungissa 20 km/h.

Ihme ettei näin ole jo tehty, ....
tounge.gif


Juuri noinhan yritetään tehdä ja jengi panee hanttiin parhaansa mukaan.
Tuossa toisessa debatissa juuri kyselin, että mikä olisi oikea nopeus
kulloinkin.
Se mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi jollekin toiselle ja lisäksi missä
olosuhteissa. Ihan eri asia on ajaa kauniina kesäpäivänä kuin yöllä
hirveässä lumipyryssä. Jotkut peruslähtökohdat olisi kuitenkin hyvä olla
olemassa ja juuri siksi perusasioille on laitettu yhteiset säännöt .. kuten
nyt esimerkiksi nopeusrajoitukset.

Muistuu hyvin vieläkin mieleen, kun ulkona oli aivan älytön lumisade ja
liikenne oli aivan kaaosta. TV-haastattelija kyseli yhdeltäkin ihan
nuorelta ja terveen näköiseltä naiselta (tämä oli sattumaa, että oli
nainen) että miten tässä nyt näin kävi, kun oli tullut hieman kolhittua
muita. Nainen sanoi, ettei lainkaan ymmärtänyt miten se oli mahdollista, kun ajoi aivan nopeusrajoitusten mukaan. Jummalavita .. tosin 50km/h
alueella kelissä, missä ei taatusti voinut minkään  j ä r j e n  mukaan ajaa 25km/h kovempaa. Se, että ihmisten omaan arviointiin ja etenkin sen oikeellisuuteen voisi luottaa, on aivan täyttä puppua.

Liikennesääntöjen eräs tarkoitus on ennakoiminen liikenteessä. Kun voit ennakoida ajoissa ja selvästi, niin päälleajot ja muutkin möhlimiset vähentyvät kummasti.

Ajakaa radoilla hyvät ystävät ... radoilla ... ei muun liikenteen seassa. Ajakaa niin perkeleesti kuin vain suinkin uskallatte ja osaatte, mutta ei muun liikenteen seassa julkisilla teillä ja kaduilla. Radoilla on ihan kivaa.
No mistähän syystä laittaa? Olisiko mahdollista että kokonaisturvallisuus voi riippua muutakin kuin yhdestä tekijästä ja sen minimoinnista.

Nyt on tulkittu että minimoimalla nopeus ei kukaan kuole. Yhtä hyvin voitaisiin ajatella että poistamalla kaikilta ajo-oikeus ei kukaan kuole.

Kokonaisuus on kuitekin moniulotteisempi kuin ilmiselvästi virkamies tajuaa sen olevan. Hyvät hyssykät, ottakaa sinne joku kuka selvittää mikä on paras saavutettavissa oleva kompromissi matka-ajan ja turvallisuuden välillä, ottakaa sinne vaikka joku markkinointi-ihminen miettimään miten paketista tulee sellainen että yhteiskunnan pystyssä pitävä taho, eli hallintoalamaiset ottavat sen omakseen.

Ja jos ei muuta, niin lukeaa edes Macciavellin Ruhtinas. Siinä nimittäin sen aikuisista virkamiehistä ja aatelisista todettiin että mikäli syntyy kansan ja aatelisten välille epäsopu, tulee ruhtinaan pistää aateliset päiviltä, sillä kansaa kun ei voi vaihtaa.

Sitten tuo sinun koomalampaasi naisen muodossa on viiden tähden esimerkki siitä mitä saadaan kun opetetaan noudattamaan kaikkia sääntöjä, mutta olemaan ymmärtämättä mitään oikeasta tilannenopeudesta tai ajamisesta oikeasti yhtään mitään.

Voi luoja sentään mihin tätäkin kansaa viedään. Ennen sentään joka Pentti Perusduunarikin veti putkivetoisella Corollalla niin että lumipenkat vaan pöllysi töistä kotiin, niin tänä päivänä meillä on näitä liikenneblondeja, jotka roikkuu sen lumimyräkässä järkisyistä hidastavan persauksissa ja on eristetty todellisuudesta sipseillä ja abseilla muilla cracke an popillla ja haluaa painaa sen rajoituksen mukaan kun ei oikeasti ymmärrä mitään muuta kuin että sitä pitää noudattaa kaikissa oloissa.

Ja sitten se mällää perään.

Tämä on oikeasti tulosta siitä kun ei enää opeteta ajamaan, vaan noudattamaan sääntöjä. Eihän enää edes saa kouluttaa ymmärtämään ajoneuvon rajoja, koska niiden etsimenhän vaatii "kaahaamista". Tosin ei niitä sitten ymmärretä silloinkaan kun on se 25 km/h keli. Jos ei edes lusikalla anneta, niin ei voi mitään vaatiakaan.

Liukastettulla pellillä liukastelu opettaa siihen että öljytty pelti on liukasta. Siinä se. Montako sataa tuosta tiedosta kannattaa maksaa?

Ja radoilla ajamisesta. Milläs tavoin valtiovalta on sitä tukenut, paitsi ympäristöministerön muodossa, joka tekee parhaansa lopettaakseen loputkin radat.

Älä viitsi. Kyllä radoille voisikin kannustaa enemmän ihmisiä, mutta kun radoilta on ajopäivät karsittu ympäristösyistä niin vähiin että ei sinne helpolla pääse. Sitten ajetaan kadulla.

Itse en ole koskaan kaahannut kadulla (tiet erikseen), mutta paikkakunnan moottorikerhossa olen kyllä laskenut niin paljon kuin vehkeistä lähtee ihan ilman yhtään sakkoa.

Silloin oli vielä aktiivisia harrastajia ja jäärata oli helppo tehdä. Paikkakunnalle pystytettin myös katurata joka kesä pyöriä varten.

Nyt ei ole kumpaakaan eikä siten enää oikein kerhoakaan ja teinit leikkii driftaamista keskustassa. Kukaan virkamies ei tätä kerhotoimintaa halua tukea, koska sehän on "kaahaamista". Ja teinit kaahaa sitten ilman mitään opastusta tai järjen takomista päähän omin nokin yleisessä liikenteessä.
 
Suomessa kun tehdään uusi ja hieno moottoritie niin sinnekin pitää saada 80km/h alueita kuten uuden turuntien tunnelipätkät.
Suomi on yltiöturvallisuuden hysteerinen hölmölä. Täkäläiset urpot ei vaan ymmärrä, että maailmalla nauretaan meille, kun maailman mallioppilas Suomi viittaa eturivissä innokkaana ottamaan ensimmäisenä käyttöön minkä tahansa turvallisuusurpoilun. Vittu mikä urpola!!

Muuten en usko, että "rekisterikilven lukulaite" muodostuisi rahastusautomaatiksi pieniin ylinopeuksiin. Itse ainakin vaadin saada nähdä kasvokuvan auton kuljettajasta - kaikissa kamerasakoissa - ja niin pitäisi vaatia kaikkien muidenkin. Saataisiin hieman kapulaa tämän ylinopeusverotuksen rattaisiin  
mad.gif
Ehkä kannattaisi muuttaa jonnekkin muualle jos siltä tuntuu, että kaikki nauraa meille täällä "urpolassa"
pftroest.gif

Ehkä esim. tuolla Venäjän puolella asiat olisi paremmin tuollaiselle "teidenritarille"
Tosiaan, onneksi täältä voi muuttaa pois vaikka ihan sen takia kun E3 on 80km/h nopeusrajoitus
thumbs-up.gif

Lainatakseni sinua "vittu mikä urpola tää on"
 
Aika usein näytetään viitattavan DDRään, kun puhutaan liikennesäännöistä.

Tuo DDR vertaus on täysin .. sanonko mistä ... takalistosta.
tounge.gif


Ihan vain tiedoksi, että USA:ssakin on liikennesääntöjä ja rajoituksia ja kaiken kukkuraksi poliisejakin, jotka ampuvat, jos ei totella ihan heti.

Meillä on sentään vielä vapaata ja vapautta ... eikä ammuta heti.
biggrin.gif


Liikenne on joukkuepeliä. Siitä ei tule mitään, että osa porukasta ei edes viitsi tulla paikalle ja osa pelailee omilla säännöillään. Jääkiekostakaan ei tuolla systeemillä tulisi yhtikäs mitään.
Eipä se ole. Se on malliesimerkki maasta jossa sen johto oli täysin vieraantunut kansasta ja turvautui kontrolliyhteiskunnan rakentamiseen, sen sijaan että olisi miettinyt mikä olisi yhteisymmärrys kansan ja sen johdon välillä.

DDR:n tapauksessa tietenkään johto ei voinut kansaa kuunnella, koska pakolliset ohjeethan tulivat idästä, mutta silti malliesimerkki kuinka menestyvä malli on vieraantua kansasta ja korjata asia kyttäys- ja rangaistusyhteiskunnalla. Suomen johdossa on edelleen näitä 1970 -luvun DDR:n ihalijoita ja Stasin vasikoita, joten mikäs ihme se on että tätä mallia sovelletaan nyt autoilijoihin jotka ptiää saada "kuriin". Ja näitä virkamiehiähän ei voi vaihtaa, koska heitä ei äänestetä.

Tottakai Yhdysvalloissa on sääntöjä ja rajoituksia. Nythän sinä trollaat, mutta ne koetaan järkeviksi.

Itse viimeksi ajoin viimeksi I-90:stä Seattelesta Wyomingiin ja sieltä sitten Salt Lake Cityyn muita teitä. Talvella Interstatella oli 75 mph rajoitus (120 km/h) ja samaa noudattivat rekatkin. Osalla tietä on rekoille pimeän aikaan alemmat rajoitukset samoin vuoristossa.

Kaikki noudattivat rajoitusta ja ajoetäisyydet olivat kunnossa. Jos hoipertelit tai ajoit 80 mph tai enemmän niin sieltä se ihan fyysinen poliisisetä tuli ja pysäytti. Näin noita useita ja vielä enemmän sheriffejä tien sivuissa.

Tänä vuonna on 10. vuosi kun olen joka vuosi ajanut jenkeissä autolla ja osavaltioita on katettu 22. US sentään on edelleen vielä maa missä äänestäminen vaikuttaa johonkin, koska siellä äänestetyt päättäjät asettavat virkamiesten tavoitteet eikä toisin päin niin kuin täällä. Siksi on myös saatu aikaan useita toimivia uudistuksia, kun markkinoinnin kotimaassa ymmärretään että liikenneturvallisuuskin pitää "myydä" kansalle siten että se haluaa sen "ostaa".

Suomessa  ajatellaan että riittää että ostetaan paras tutkimus minkä rahalla saa ja sitten vaan määrätään kansa tekemään niin. Eipä enempää voisi olla pihalla. Ja nyt itketään kun ei toimi. Itsetutkiskelun paikka?

Tämä liittyy myös joukkupeliin. Nääs jos säännöt ei miellytä, niin kohta se valmentaja on siellä kentällä yksinään ja tenavat potkii palloa talon seinään. Ks. yhteinen sitouttaminen yhteispelin edellytyksenä edellisestä kappaleesta.
 
Ehkä kannattaisi muuttaa jonnekkin muualle jos siltä tuntuu, että kaikki nauraa meille täällä "urpolassa"
pftroest.gif
Eihän tuo mikään mahdoton ajatus olisi. Töitäkin olisi nykyiseltä työnantajalta mahdollisuus hakea 43 maasta.

Ehkä se olisi viisainta lähteäkin ennen kuin eläkepommi tulee maksettavaksi ja eläkeiät meille nelikymppisille on siinä 70.

20 vuotta maassa missä on 30% korkeammat palkat kuin meillä ja maksimivero 21% voisi tehdä ihan hyvää. Ja sitten eläkkeelle vaikka Espanjaan tai Etelä-Ranskaan.

En minä nyt sano tätä sen vuoksi että minulla olisi joku pakko saada vapaat nopeudet moottoriteille, mutta Suomessa alkaa niin moni asia mennä vikaan että kyllä sitä miettii että jos työuransa aikana maksaa pelkkää tuloveroa 1,56 miljoonaa euroa ja muita välillisiä veroja ja ALV:ia sen millin siihen päälle ja lopputulos on ettei eläkettä ole ja keskustellaan siitä kuinka kauan pitää likaisissa vaipoissa vanhainkodissa olla kun ei ole varaa puhtaisiin, niin jossain kohdassa voisi nostaa kytkintä.

15-20 vuotta voisi olla hyvä aika olla jossain muualla ja sitten johonkin lämpimään maahan eläkkeelle. Siellähän voisi sitten pappa körötellä tunalla koko vuoden, jos ei sitten mene parta ketjun väliin.
 
.
No ensinnäkin en tarkoittanut viimeistä lausetta henk.kohtaiseksi vaan yleistin, tämäkin olisi kait pitänyt rautalangasta vääntää joten sorit sulle  
nixweiss.gif
 


Niin kauan kun ei aleta kulkulupia kyselemään että pääsee tien päälle niin itse en tosiaan koe ahdistuvani siitä vaikka kuinka kuvattaisiinkin. Totta munassa tulee itsekin ajettua mittarin mukaan yli sallitun, välillä saattaa mennä hiukan enemmänkin kuin mittariheiton kompensoimiseksi tarvittaisiin. Jos tästä nyt sitten sattuu tulemaan huomautus niin oho... Käsittääkseni tuleva nollatoleranssikin on tiukimmassa valvonnassa taajama-alueilla ja esim moottoriteillä ei niinkään.
Mullehan sä vastasit. Oisit vaan nyt kantanut sanomasi selkä suorassa. Eipä susta ollut edes siihen netin keskustelu palstalla, että sellaista suoraselkäisyyttä se on kakkahutulla
033102bebe_1_prv.gif



Mistä sä tollasen käsityksen olet saanut? Nykyinenkään liikenne valvonta ei ole siellä missä pitäisi, miksi se tiukentunut sinne menisi?
 
Nyt on tulkittu että minimoimalla nopeus ei kukaan kuole. Yhtä hyvin voitaisiin ajatella että poistamalla kaikilta ajo-oikeus ei kukaan kuole.
No ihan taatusti ei voida yhtähyvin eikä muutenkaan.
Kuka on minimoimassa .. hitto .. nythän on kaikki nykyiset nopeusrajoitukset
voimassa ja ovat vastakin ... onko joku tosiaan ruuvaamassa niitä nollaan?
Ikinä en ole ymmärtänyt sitä, että kun laitetaan jotain rajoja siihen miten
saa toimia, niin miten voi tulla mieleen, että eipä tehdä sitten yhtään
mitään. Jotkut suomalaiset ovat todella binääriväkeä. Joko kaikki tai sitten
ei yhtään mitään. Kyllä sumean tekniikassa on ihan hyvätkin puolensa ja
se osoittaa, että 1:n ja 0:n välissä on myöskin säpinää.
Anoppi on sen luontoinen, että kaikki soutuveneet pitäisi poistaa ja
kieltää, kun hän ei itse niitä tarvitse mihinkään. Onko siis nytkin kyse
siitä, että jos on "pakko" noudattaa liikennesääntöjä, niin eipä sitten
ajeta lainkaan.
Huh huh ...  
omg.gif
 
Tottakai Yhdysvalloissa on sääntöjä ja rajoituksia. Nythän sinä trollaat, mutta ne koetaan järkeviksi.
Millä tavalla ameriikkalainen ylinopeussakko keljuttaisi vähemmän kuin suomalainen?
Rahasummissa voi olla eroja, mutta silti ne ovat sakkoja yhtä kaikki.
Siellä pystyy menettämään ajolisenssinsä ihan kuten meilläkin.
Sehän se koetaan järkeväksi? Siellä rutistaan säännöistä ihan samoin kuin täälläkin.

No niin .. back to basics ...
Ootteko milloinkaan tulleet ajatelleeksi, että ihan joka maassa on
liikennesääntöjä? Onko edes vilahtanut mielessä, että ainakin jossain
vaiheessa niitä oli tarkoitus noudattaa. Valvonnassa on sitten
maakohtaisia eroja monistakin eri syistä, mutta kuitenkin ydinideana
on ollut, että niitä noudatettaisiin.

Mikä näissä suomalaisissa säännöissä voi niin merkillistä olla ja
varsinkin, kun meidän valvonta on todellisuudessa melkoisen olematonta.
 
Nykyinenkään liikenne valvonta ei ole siellä missä pitäisi, miksi se tiukentunut sinne menisi?
Ja kun lisäksi vielä valvontaa tarvittaisiin lisää mutta sitä ollaan korvaamassa valokuvaamalla. Poliisi sentään ottaa häirikön pois liikenteestä, useimmiten ilman ulkopuolisia uhreja. Kamera ottaa kuvan.

Lisää poliiseja sinne tarvitaan. Ne tolpat voi siirtää valtateiden varsilta vahtimaan värisokeiden liikennevalokäyttäytymistä.

Ja nollatoleranssilla, koska päin keltaista ajaminen on törkeä rikos joka riskeeraan edellämenevän lainkuuliaisen motoristin hengen.
 
jannep kirjoittaa asiasta hyvin. Tosiaan siinä vaiheessa, kun nopeusrajoitus on niin alhainen, että lähes kaikki sitä rikkovat, sitä totutaan rikkomaan niissäkin paikoissa, missä se on järkevä - jopa hyvin perusteltu.
Tanskassahan tuo nopeusrajoituksien korjaus suoritettiin. Eikö vastaavaa nopeuskorjausta suoritettu myös Italian pääväylillä ja moottoriteillä?
 
No ihan taatusti ei voida yhtähyvin eikä muutenkaan.
Kuka on minimoimassa .. hitto .. nythän on kaikki nykyiset nopeusrajoitukset voimassa ja ovat vastakin ... onko joku tosiaan ruuvaamassa niitä nollaan?
Vaiheittain kyllä. Esimeriksi pääkaupunkiseutu tullaan muuttamaan siten että kehä III:n sisäpuolella ei ole 60 km/h korkeampaa rajoitusta. Näin ainakin voittaneessa PK -seudun kehittämissuunnitelmassa.

Vihdintie tulee olemaan eneimmäinen 60 km/h katu ja näin se etenee. Muu alue tulee olemaan 40 km/h ja 30 km/h.

Yleisrajoitus tulee putoamaan ensin 70 km/h ja sitten 60 km/h. Tämähän on jo käytännössä toteutettu laputtamalla 60 km/h. Sehän ei nimittäin käy että pienemmällä tiellä saa ajaa yhtä kovaa kuin kantatiellä.

Seutu- ja kantateiden 100 km/h osuudet pyritään poistamaan seututeiltä ja edelleen vähentämään kantateillä. Valtateillä kaksikaistaisille osuuksille pyritään asettamaan ensisijaisesti 80 km/h.

Tietenkään näitä ei voida valvoa, siksi on saatava käyttöön älyliikenne, eli automaattinen GPS -valvonta kaikkiin ajoneuvoihin, joka hoitaa sakottamisen kaikkialla. Toinen oleellinen syy on kilometriveron perintä, joka tulee edelleen kasvattamaan tieliikenteeltä perittävää verokertymää - ethän halua kiidyttää ilmastonmuutosta ethän (toki haluat, mutta maksat siitä ekstraa, kun olet syntinen ja paha ihminen joten en voi edes paaria valittaa kenellekään).

Poliittisen taustapelin tavoitteena on Vihreillä hiljalleen muuttaa maantieliikenne täysin kilpailukyvyttömäksi sekä ajan että kustannusten suhteen, jotta juna korvaisi henkilöauton ja lähimmältä asemalta jatketaan bussilla.

Tuon PK seudun kehittämissuunitelman saa ladata netistä ja muut löytyy kun haet sanalla älyliikenne.

Tähän mennessä on sivutiet laputettu 60 km/h ja 100 km/h tieverkkoa karsittu prosenttiperusteisesti. Näin se sitten etenee.

Suurin loikka tulee olemaan GPS -automaattirankaiseminen, koska relaiteetti on että kameroita ei riitä joka seututielle. Mutta kun kanasalainen pakotetaan maksamaan ajoneuvoonsa peltipoliisi niin se on pelkkää tuloa ja rajoitusten valvonta kattaa sivupolutkin ja mahdollistaa seuraavan vaiheen.
 
Tottakai Yhdysvalloissa on sääntöjä ja rajoituksia. Nythän sinä trollaat, mutta ne koetaan järkeviksi.
Millä tavalla ameriikkalainen ylinopeussakko keljuttaisi vähemmän kuin suomalainen? Rahasummissa voi olla eroja, mutta silti ne ovat sakkoja yhtä kaikki.
Siellä pystyy menettämään ajolisenssinsä ihan kuten meilläkin. Sehän se koetaan järkeväksi? Siellä rutistaan säännöistä ihan samoin kuin täälläkin.
Tokihan on ja pitääkin olla. Mutta oleellisia erojakin löytyy.

1) Rajoitukset ovat sellaisia että niitä enemmistö noudattaa ja ovat ihan järkeviä että monikaan ei kovempaa halua ajaa.

2) Sheriifeillä on vielä järki tallella ja tavoite on turvallisuus eikä maksimaalinen sakotus.

Näistäkin on poikkeuksia, mutta kuvaavaa on kun erään pikkukaupungin paikallispoliisi otti tavakseen kytätä ohi menevän valtatien siltojen alla piilossa muutaman mailin ylittäjiä kaupungin budjettia paikatakseen, niin tätä paheksuttiin kansallisia uutisia myöten.

Suomessa media ylistää 1 km/h Seppää ja syyllistää autoilijat kaahareiksi.

Lisäksi on erittäin rentouttavaa ajaa kun kaikki ovat tyytyväisiä käytössä olevaan nopeuteen.

Tähän mennessä ei ole ollut Sheriffistä pahaa sanottavaa. Yhden kerran pysäyttivät kun oli menossa 02:30 Key Westiin siltaa pitkin ja siinä on 50 mph rajoitus, koska tie on eräs Floridan ruuhkaisimmista (päivisin)ja mulla oli 16 km/h yli.

Jutustelivat siiä hetken kyselivät että onko milloin viimeksi drinkkiä otettu, totesivat että olihan tuossa tuota nopeutta, mutta eihän täällä silloilla tähän aikaan ketään ole. Halusivat vaan tarkistaa ettei ole tullut naukattua liikoja kun on tähän aikaan yöstä liikenteessä ja varoittivat että suojeltuja peuroja kannatta varoa, ettei kannata liikaa polkea saarilla.

Toisen kerran olin keskellä preeriaa Willamsin ja Grand Canyon South Rim:in välillä keskellä ei mitään tupakkitauolla tien vieressä ja valot oli sammuksissa kun katselin upeaa tähtitaivasta.

Siihen sitten pysähtyi paikallinen apulaisheriffi ja halusi vaan tietää ettei auto ole rikki tai jotain, kun ei täällä kännykkäkään kuulu. Polteltiin siinä sitten tupakkia porukalla ja turistiin aikamme.

Kyllä toki poliisi pysäyttelee myös mitä itse on nähnyt ja tutut kertoneet, mutta linja on kyllä ihan asiallisen tuntuinen. Liikenneympäristö on liikkumista varten ja tavoite on päästä kohtuullisessa ajassa paikasta toiseen. Päätieverkko on erinomaisessa kunnossa, sivutieverkko on vaihtelevaa ja mitä vähemmän liikennettä sitä vähemmän investointeja (meillähän parhaat tiet on siellä missä on vähiten liikennettä).

Suurin ero lienee filosofinen, liikenne on yhteispeliä kansalaisien kanssa, koska kansa äänestää päättäjät. Päättäjät haluavat tulla valituksi joten liikenneturvallisuusasiat on saatava mielekkäiksi myös niiden kohteille, mutta niiden on silti vaikutettava asioihin.

Suomessa taas kansa on ulkoistettu koko yhtälöstä ja valta on virkamiehillä, joille ministerit toimivat kumileimasimina. Kansaa edustava ministeri ei uskalla kyseenalaistaa oman ministereiönsä virkamiesten aloitteita. Suomen tilanne on siten kuin  Kyllä herra ministerissä, paitsi että ei naurata kun se on totta.

Ja kansaltahan nämä virkamiehet eivät todellakaan kysy tai mielipidettä huomioi, vaan päättävät itse mitä haluavat tehdä ja tilaavat siitten tutkimuksen, jossa ehdotetaan tehtäväksi se mitä nämä virkamiehet halusivatkin tehtävän.

Tilanne on siis sama kuin Yhdysvallloissa oli kun 55 mph kattonopeus oli voimassa tai sama kuin Tanskassa ennen suunnanmuutosta. Mutta kun Suomalainen virkamies tietää paremmin eikä hallintoalamaiselta kysytä meillä on asiat näin kun ne ovat. Nyt haetaan hakemalla syytä siihen miksi liikennekuolemat ovat jumittuneet paikoilleen vaikka nopeuksien alentaminen ja kameravalvonta piti olla taikakeino niiden alentamiseen.

Kun ei vaikuttanut, niin lyödään kovemmin päätä samaan mäntyyn, keksitään että ratkaisu onkin yhdenkin kilometrin ylityksiin puuttuminen koska juuri nämä ovat syy miksi kuolleet eivät vähene ja kannetaan lisää valvontalaitteia teiden varsiin ja ollaan valmiita viemään kansalaisilta yksityisyys jotta teesi saataisiin toimimaan.

Voimme toki keskustella eri nyansseista liikenteessä, mutta jos halutaan mennä fundamentaaleihin niin tässä ero.

Minusta kuvaavaa oli kun route 66 -reissulla olin yötä Kingmannissa ja kävin sitten motellia tien toisella puolella olevassa paikallisessa kosteikossa ottamassa pari pölynpoistajaa, niin ulkopuollela oli poistuessa paikallinen Sheriffi kyselemässä ihmisiltä että haluaako puhaltaa ennen kuin lähtee rattiin, ettei satu mitään. Silleen ihan palveluna. "Jos väsyttää Ron tässä voi kyllä taksillaan (80 -luvun Plymari) viedä muutamalla taalalla lopun matkaa jos on tästä kulmilta."

Itse kiitin että olen tuosta motellista vastapäätä ja eiköhän ne pari tuoppia ole aamuun mennessä jo haihtuneet. Sanoin kyllä että tällainen palvelu meillä pitäisi olla Suomessakin. Paras rattishan on se joka ei lähde edes tien päälle. Alkoholihan on jenkeissäkin ongelma, mutta ainakin sitä ongelmaa osataan myös torjua avuliaasti ja kohteliaasti. Ryttyillä ei kuitenkaan kannata, koska sitten kyyti on kylmää. Suhteessa väestöön harvapa sitten niin tekeekään.

Tietysti Kingman on pikkupaikka, missä suurin hupi on autojen ruostumisen katselu, mikä on aikaa viepää puuhaa Arizonassa. Suurissa paikoissa on erilaista, mutta vieraanvaraisuus pätee myös sääntöjen valvontaan. Asiakas kokee että töissä ollaan ettei asiakkaalle sattuisi mitään ikävää. Autossa lukee että "To Serve and Protect", ei "To Stalk and Ticket". Hämmästyttävän usein myös poliisikotilon väki myös toimii ulkopinnan sloganin mukaan.

Tanskalaisesta poliisista ei ole kokemuksia, kun ei ole siellä niin paljoa tullut liikuttua.
 
.
No ensinnäkin en tarkoittanut viimeistä lausetta henk.kohtaiseksi vaan yleistin, tämäkin olisi kait pitänyt rautalangasta vääntää joten sorit sulle  
nixweiss.gif
 


Niin kauan kun ei aleta kulkulupia kyselemään että pääsee tien päälle niin itse en tosiaan koe ahdistuvani siitä vaikka kuinka kuvattaisiinkin. Totta munassa tulee itsekin ajettua mittarin mukaan yli sallitun, välillä saattaa mennä hiukan enemmänkin kuin mittariheiton kompensoimiseksi tarvittaisiin. Jos tästä nyt sitten sattuu tulemaan huomautus niin oho... Käsittääkseni tuleva nollatoleranssikin on tiukimmassa valvonnassa taajama-alueilla ja esim moottoriteillä ei niinkään.
Mullehan sä vastasit. Oisit vaan nyt kantanut sanomasi selkä suorassa. Eipä susta ollut edes siihen netin keskustelu palstalla, että sellaista suoraselkäisyyttä se on kakkahutulla  
033102bebe_1_prv.gif



Mistä sä tollasen käsityksen olet saanut? Nykyinenkään liikenne valvonta ei ole siellä missä pitäisi, miksi se tiukentunut sinne menisi?
No sillehän minä en mahda mitään että oikolukutaidossasi on kehittämisen varaa, vastuu on siis lukijalla. Kiva kuitenkin huomata että et itsekään ole henkilökohtaisuuksiin menon yläpuolella....
 
Tokihan on ja pitääkin olla. Mutta oleellisia erojakin löytyy.

1) Rajoitukset ovat sellaisia että niitä enemmistö noudattaa ja ovat ihan järkeviä että monikaan ei kovempaa halua ajaa.

2) Sheriifeillä on vielä järki tallella ja tavoite on turvallisuus eikä maksimaalinen sakotus.

Suomessa media ylistää 1 km/h Seppää ja syyllistää autoilijat kaahareiksi.

Lisäksi on erittäin rentouttavaa ajaa kun kaikki ovat tyytyväisiä käytössä olevaan nopeuteen.
Tuo kohta 1: Kysymys on liikennekulttuurista ja siellä ei olla sellaisia
kaahareita kuin täällä. Liikenne ei ole päivittäinen kilpailu. Koko lähtökohta
on täysin erilainen. Meillä on joka-aamuiset kilvanajot.

Kohta 2 : Eipäs ole järkeä tallella. Sakotus sinänsä ei ole tavoite, mutta
kaikensorttinen kukkoilu kylläkin.

Tuo 1km/h toleranssihan ei nimen omaan mennyt lävitse. Itse en kannata
mitään nollatoleransseja, mutta aivan hyvin ymmärrän, että jos sallitaan
nopeusrajoitusten ylittäminen, niin samalla kerrotaan, että lakeja ei
tarvitse noudattaa, jos niitä rikkoo vain pikkasen. Pitäisikö punaisiakin
päin ajaminen sallia ihan pikkuisen ja suojateiden eteen ei tarvi pysähtyä
jos ajaa varovasti ja riittää ihan hyvin jos vilkkua käyttää edes jo
kääntymisen jälkeen kunhan vain yleensä käyttää.

Tuostahan sotku tulisi. Odottakaapas vain kuhan itse joudutte jonkun
kolhimaksi, niin luette itsekin lakia aivan taatusti kääntämällä joka
ainoan kiven ja kannon, joka voisi päästää teidät itsenne pälkähästä.
Noinhan se on ollut aina ennenkin ja juuri siksi, kun ennemmin tai
myöhemmin kuitenkin sattuu jotain, niin kannattaisi olla se osapuoli joka
jää voitolle.

Mitä tulee ajamisen rentouteen, niin sääntöjä noudattaen - siis kun
joka iikka niitä noudattaa - rentous juuri nimenomaan saavutetaan.
Rentous juuri katoaa sillä, että jokainen keksii itse ikiomat sääntönsä
ja kaikki säännöt ovat erilaisia.
 
Back
Ylös