Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
sky sanoi:Ja seuraavaksi kun kysyt kuitenkin sitä huoltomanuaalia, niin en muista nähneeni sellaista. C- ja D-mallit löytyvät englanniksi ja F-malli löytyy saksaksi.
Näinhän se taitaa olla... Pitänee tilata netistä kunhan kerkee

tomppan sanoi:Joo-o teinpä justiinsa terveen päätöksen siitä että meikäläisen moposta lähtee db-killeri verkonpainoks. Luotto korjaamolla olivat just penkissä käyttäneet ja ilman killeriä oli renkaalta irronnu vaivaset n.20 kw enemmän! En olis kyllä uskonu että ero olis ihan noin raaka. Jos niin huono säkä käy että meluratsiaan joutuu niin pittää varmaan sitten käydä aina uudet kilvet hakemassa![]()
2kw on kyllä lähempänä totuutta...tomppan sanoi:En tiiä lienevätkö erikseen säätääneet ilman killeriä ja sitten sen kanssa, mutta lapussa oli että n 75 kw killerin kanssa ja n.95 kw ilman. Akran titaani pöntön hommasin tuossa talven aikaan ebayn kautta. Tosin se oli saksasta ja siellähän ne taitaa mutenkin tykätä noita kuristella, mutta tiiä sitten onko noissa mitään ero suomessa myytäviin. Se meikäläisen killeri on ihan umpinaisella sisäpäällä.



samba2 sanoi:Jes, nyt on saatu Kawa -(98) kilpiin ja tien päälle.
Tuntuu ihan ok:sti toimivan, ala kierroksilla kaupungissa on vähän tökertävää menoa, mutta näissä tu kaiketi on normaalia ?
Mites muilla tuon tankin korvausilman kanssa, en ole varma toimiiko nyt kunnolla tuo, kun tankin korkin aukasee niin pieni sujahdus sieltä tulloopi.
Sitä mietin vain, että voisko tuokin vielä jonkin verran vaikuttaa tuohon alakierrosten toimintaan jos siellä alipainetta on. Jos tuolla alipainetta on liikaa niin vaikuttaako se ainoastaan pienillä kierroksilla vai koko kierros alueella ?
Myös pieni vinkasu kuuluu keulasta, kun ajelee töyssyistä, mutta paikallaan kun niijaa kovasti eteen ja taakse ei vinkumista kuuluu ja keula tuntuu toimivan ihan hyvin.
Onko näissä kuinka vaikea vaihtaa öljyjä keulaan?

timokristian sanoi:Mikähän lienee kun vuosimallin -96 ysiärrän moottori alkaa kalkattamaan kovanlaisesti? Tekee tämän vasta kun on kunnolla lämmennyt (ajeltu reilummanlaisesti)?? Voisiko olla nokkaketju vai mikähän lienee...siis se kalkatus alkaa vasta kun pyörä on kuuma.
Oisko kellään jääny saman vuosimallin eli -96:sen vesipumpun kantta hyllyyn (jengat meni siitä yhdestä pultin reijästä jossa ylipäätänsä jengat ovat)??
Muitakin osia voi tarjota, ostin pyörän ulkoa ja se on seissy jonkin aikaa joten tollasia käytettyjäkin mutta tuoreita osia vois käyttää hapettuneiden/jumittuneiden tilalla.

timokristian sanoi:Onko joku laittanu tohon ysiärrään takaboxia? Käykö jonkin muun valmiit raudat, onko tohon omaa tarakkaa vai pitääkö itse alkaa vääntämään jostain putkesta?![]()
Ihan mielenkiinnosta kysyen: kiristitkö näppituntumalla vai momenttiavaimella?clansman sanoi:Aaargh kierteet meni öljypropulta. Proppu ei kiristy tarpeeksi. Millainen operaatio tuo öljypohjan irroitus on? Eikai tässä muuta mahdollisuutta ole kuin alakerta irti ja koneistamolle. Kyseessä siis 9r vuosimallia -94.
OK, joo, näppituntumallahan se paras.clansman sanoi:Sen sai just ja just kiristettyä viime öljynvaihdossa. Eilen kun avasin oli propussa pieniä alumiini lastuja kierteissä. Pidempään ollut vikaa. Tällä kertaa ei auttanut vaikka kuinka varovasti yritti. Nyt ihan hiljaa yritin lenkkiavaimella hakea kohtaa missä olisi kireimmillään ja sitten menee yli ja kiristys alkaa alusta. Kyllä mä momenttiavaimellakin kokeilin, mutta ei sillä uskaltanut...Mahdollisimman varovasti, kun yritin...
Jos jättää tuohon kohtaan missä on kireimmillään, niin tiputtelee hiljakseen.