JariA sanoi:Oma on todella ongelmallinen tapaus tuossa suhteessa. Kun ottaa renkaan irti, nostaa etupään ilmaan ja heiluttelee tolppia, niin välystä ei oo yhtään ohjainlaakerissa. pistät renkaan takas ja jarrun kanssa painat ja nostat etupäätä, niin aikamoinen välys löytyy :G Lähden nyt noilla holkeilla liikkeelle ja sitten ihmettelen lisää![]()
Sanoit, että ohjauslaakeri on kiristetty, joten oletan, että se on tehty servicemanuaalin ohjeen mukaan. Ohjauslaakeri saa olla jonkin verran löysällä eikä etunen ilmassa tunnu välystä. Tämä johtuu siitä, että käsin vetämällä on aika vaikea saada yhtä suurta voimaa laakerilla kuin koko pyörän painolla etujarrua vasten heijaamalla.
2001 vm. ja 50 k pitäs olla ajettu. Ostotapahtuman yhteydessä kävi nätisti. 260 km kotimatkan päätteexi huomasin että joku naksutus siitä kuului ennen sammuttamista. Nyt kun oon pikkusen ajellu sillä lisää niin voin täsmentää äänen sellaisexi säxätyxexi. Ääni alkaa kuulua kun kierroxet lähenee kolmea tonnia. Siitä kun himmailee takas reiluun pariin tonniin niin se loppuu. Ääni kuuluu tulevan vasemmalta puolelta. En tod. ole sitä alkuunkaan rääkännyt vielä. Rääkkäyxen puutteestako tässä on kysymys? Kertokaa oi gurut?
EDIT. OK, löysin oikean threadin R1-forumilta missä kaikki vakuuttivat että se kuuluu asiaan ->01 malleissa. Vakuutuin itsekkin.
Täytyy sitten vissiin kolmannen kerran räjäyttää pyörä osiin kevään aikana. Talvella säädin venttiilit ja kun ekan kerran pistin pyörän tulille, niin o-renkaat vuosivat kannesta termarille lähtevistä putkista. Toisella kerralla huomasin, että venakopan tiiviste vuotaa nokkakuppien kohdilta
No ei muutakun auki ja liimat väliin. Nyt sain sen nippuun ja tulille, niin öljyä alkaa valumaan sylinterikannen vasemmassa kyljessä olevasta reijästä


