• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha YZF-R1 2002 (5PW) turbo

Yamaha R15PWT sanoi:
Apen mutterit sopivat hyvin 7 mutterin paikalle, mutta kolmen pienen reiän kohdalla ei näyttänyt olevan toivoakaan. Ensimmäisenä lähdin tietysti kyselemään myyjältä suhtautumista tähän. Sain ohjeen käyttää vanhoja muttereita. Tämä ei kuulostanut oikein hyvältä omaan korvaan, koska kuitenkin olin ostanut olevinaan bolt-on sarjan. Laitoin viestiä myös alkuperäiselle valmistajalle, mutta sieltä ei vastattu koskaan.

Ihan normaalia ameriikan performance-palikkaa :D Wanhaan Suzukin koneeseen kun laittoi APE:lta venttiilinjouset ja kannen mutterit, niin muutamasta mutterista luonnollisesti otti kanta kiinni jousiin. Tuossa sentään pääsi helpolla, kun vaan vähän nakersi kantoja pienemmäksi. Vaihteiston vahvistetusta laakerisarjasta puuttui tiivisteet laakereista, minkä seurauksena olisi hävinnyt painevoitelu rattailta. Ja kaikkea muutakin vastaavaa on tullut eteen. Näihin kannattaa suhtautua lähinnä aihioina, joista voi vaikka saada jotain käyttökelpoistakin kun huolella tarkistelee ja vähän sovittelee...
 
ArttuH sanoi:
Näihin kannattaa suhtautua lähinnä aihioina, joista voi vaikka saada jotain käyttökelpoistakin kun huolella tarkistelee ja vähän sovittelee...

:D

On tuo kyl käsittämätöntä, kun pitäis ihan bolt-on osia olla. Itellä ei tosin ole mitään negatiivista sanottavaa Apen osista.
 
Jos ostaa johonkin laitteeseen osan, niin varmaankin vähimmäisvaatimuksena suurin osa kuluttajista toivoo, että se käy paikalleen ilman rälläkkää tai porakonetta. Nämä osat kun eivät välttämättä ole edes kovin halpoja.

Tuon 12 kulmaisen ARP:n mutterisarjan koodi on ARP300-8363 (M10x1.25 12PKT NUT KIT). Kestää kiriä ainakin sinne 80nm asti hajoamatta ja on pieni kokoinen versio. Minulla löytyy niitä nyt 7 kpl ylimääräisiä, jos joku painii saman ongelman kanssa.

Männät tuliva Stormin kautta. En hirvinnyt tilata niitä suoraan Ameriikasta, koska vähän kuitenkin arvelutti noin suurien summien liikuttelu merten yli. Tähän asti kyllä kaikki ulkomaantilaukset ovat tulleen perille tai olen saanut rahani takaisin postin hävittäessä ostoksen. Hintaerokaan ei olisi ollut laskettuna merkitsevä.



Kiertokankisarjan tilasin Ebayn kautta. Valitsin maxspeedrodit, koska niistä oli käyttäjillä hyviä kokemuksia. hinnalla sai 4 sarjaa noita kankia, joten varmaan silläkin oli jotain merkitystä ostopäätökseen. Kiertokanki sarjan sopivuus oli vuosimalliin 98-03.

 
Kun molemmat setit olivat saapuneet, lohko meni koneistamolle hoonattavaksi ja samalla kiertokangen kävivät mittauksessa. Kiinanpoojjaat oli tehneet ihan hyvät kanget. Tämän jälkeen pääsin kasailemaan konetta.







Kaikki näytti menevän paremmin kuin hienosti. Kiertokankien momenttiin kiristyksessä sattui pieni moka. Tekijälle on jätetty liikaa vastuuta kun mukana tulevassa kiristysohjeessa on monen eri pulttityypin momentit vierekkäin. Hirveällä innolla kiristin nuo ARP:n pultit 60nm, katsoessani taulukkoa väärältä kohdalta. Onneksi illalla vielä tarkastin touhujani ja huomasin, että oikea kiristysmomentti olisi ollut 40nm. Tutkin tietenkin olisiko mahdollista jättää nuo pultit noin, mutta muutaman lukemani jutun jälkeen päätin niellä tappion ja tilata uudet pultit.:pissed:



Pienen testipyörittelyn jälkeen, pulttasin alemman lohkonpuoliskon paikalleen. Taas koneen testipyörittely ja kas kummaa, kierros jäikin kesken. Äkkiä pystyi havaitsemaan, että Amerikan poikien lisäksi myös Kiinan veljien toleransseissa voi olla pientä heittoa. Kiertokankien kiinnityspulttien päät toppasivat alempaan moottorinlohkoon.

Tämäkään ei niin BOLT-ON mallia.



Tämän asian hoitaminen ei kuitenkaan tarvinnut kuin moottorisahaviilan ja hermoja. Laitoin viestiä ja kuvia myyjälle. Sieltä ilmoitettiin nopeasti, että asiaa aletaan selvittää nopeasti valmistajan kanssa. Parin viikon päästä sain vastauksen. Saisin seuraavasta tilaamastani kiertokankisarjasta 12% alennusta ilmeisesti hyvityksenä kokemastani kärsimyksestä :jippikaijee:



Lopputuloksena kuitenkin taas päädyttiin onnistumiseen, vaikka ihan suoraan kaikki ei toiminutkaan niinkuin olin ajatellut. :D
 
^ Komppaan!


Kävikös noihin kankiin vakiolaakerit? Millä välyksellä tuli alapäät? Ihan mielenkiinnosta kyselen, kun noista on niin montaa arvoa ja totuutta liikkeellä.
 
Tumppi sanoi:
^ Komppaan!


Kävikös noihin kankiin vakiolaakerit? Millä välyksellä tuli alapäät? Ihan mielenkiinnosta kyselen, kun noista on niin montaa arvoa ja totuutta liikkeellä.

Joo, vakiolaakerit kävi suoraan. Huoltomanuaalin ohjeen mukaan kävin läpi laakeriliuskat ja katsoin mitkä siellä oli paikallaan alunperin. Kaikki oli ehjää eikä kulumaan juuri ollut purkuvaiheessa, joten tilasin samanlaiset laakerit jokaiselle paikalle ja niputin kasaan.
 
^Mulla kanssa vastaavat kokemukset Maxspeedingrodseista, toki kymppiärrässä. Koneistamo mittasi kanget käypäsiksi, orkkislaakereilla osui välykset tehtaan spekseihin (vanhoista ei nähnyt minkä väriset olivat, muistaakseni uudet olivat keskimmäistä paksuutta), ja vähäiset ajot on kestäneet. Tehoa ei kyllä ole paljoa, joten ei saa kanget rikkoutuakaan.
 
Ghostrider sanoi:
^Mulla kanssa vastaavat kokemukset Maxspeedingrodseista, toki kymppiärrässä. Koneistamo mittasi kanget käypäsiksi, orkkislaakereilla osui välykset tehtaan spekseihin (vanhoista ei nähnyt minkä väriset olivat, muistaakseni uudet olivat keskimmäistä paksuutta), ja vähäiset ajot on kestäneet. Tehoa ei kyllä ole paljoa, joten ei saa kanget rikkoutuakaan.

Yamahassa löytyy onneksi kampiakselin päässä ja lohkossa numerot, että pystyy selvittämään alkuperäiset laakeroinnin "värit". Ei niistä väreistä olis enää mitään selvää saanut.:)

Ensimmäiset testikilometrit (300km) takana eikä ole toistaiseksi korkannut mistään. Ensimmäisen öljynvaihdonkin tein tuossa 200km kohdalla eikä tullu metallia mukana.
 
Pienien vastoinkäymisten jälkeen kone saatiin kuitenkin nippuun. Aikaisemmin en ole laittanut tälläistä alhaalta nostettavaa konetta paikalleen, joten oli mukava huomata, miten viisaasti koneen asennus on suunniteltu. Vieläkun olisi heti aluksi tajunnut, miten moottorin kiinnityspulttejen kierreholkit on tarkoitettu käytettäväksi. Ei olisi tarvinnut sitä vähäänkään vängätä koneen kanssa. :thumbsup:







Tunkiin väsäsin tuollaisen pienen jalustan, jonka kiinnitin pultilla. Kone nousi nätisti ja tasaisesti paikalleen.



 
Pakosarjaa ei oltu käsitelty mitenkään, joten se oli syksyn ajeluiden jälkeen melko pahassa kunnossa. Varsinkin pakosarjakääreriekaleiden aluset olivat melko hilseilleet. Paikallinen teollisuusalan yritys oli jo kerran aikaisemmin puhaltanut metallirakeella yhden maalattavan rungon minulle, joten kiikutin pakosarjan ja hukkaportin putken sinne.



Pakosarjan pinnoitusaineella ei mielestäni ole tälläisessä pyörässä juuri ulkonäöllistä merkitystä, koska sarja on piilossa jäähdyttimen ja muun sälän takia. En kuitenkaan maalannut sarjaa halvimmalla käliksellä, vaan hurjastelin IKH:n 800 astetta kestävällä 10e pullolla. Varmaan siihen olisi löytynyt jokin parempikin aine, mutta tällä mentiin. Tuota maalia on ainakin helppo korjata, jos tarve vaatii.



Samalla maalailin myös turbon ja ahtoputken alun. Lämmittelin maalit alkuun kiinni kuumailmapuhaltimella ja lopuksi uunitin työpaikalla ohjeen mukaan. Pinnasta tuli sen oloinen, että se saattaisi jopa kestää jotakin.



Lopuksi vielä kahteen kriittisimmällä paikalla oleviin käyriin Kiinasta tilattua pakosarjakäärettä. Tuo kääre vaikutti todella laadukkaalta. Yksi kaveri ajeli jo yhden kesän kyseinen kääreen voimin eikä rapistumista ollut havaittavissa. Kääreen asennusta varten kastelin kääreen läpimäräksi sillä ajatuksella, että se saattaisi hieman kiristyä itsekkeen kuivuessaan.







Kyllähän se oli omaan silmään mukavamman näköinen uusilla maalatuilla osilla kasattuna.
 
Aikaisemmin mainitsinkin tuosta vanteiden kiillotuksen ongelmasta. Olen sitä mieltä, että vanteiden kiillottaminen on hienoa käsityötä ja tuo näyttävyyttä pyörään. Toinen asia on se, että onko siinä käytön kannalta mitään järkeä. Ensimmäinen kevät, ensimmäisen kiillotustalven jälkeen ja vanteet olivat heti pilalla. Varsinkin keväällä tuntuu siltä, että maanteille talvella kylvetty suola ja maantiepöly syövät vanteet hetkessä pilalle. Ainakin minun kokemukseni ovat sellaiset. Jostain kuulin joskus ohjeet, että kiillotettu vanne pitäisi käsitellä sinolilla. Silloin ei hapettuminen olisi niin voimakasta. Tämä poppakonsti ei toiminut ainakaan Yamahan vanteiden kanssa. Joitain vahoja olen kokeillut, mutta niistä ei ole kuin pieni ilo.

Päätin kuitenkin kokeilla vielä tänä talvena, että saisiko tuohon kiillotetun pintaan jonkun sellaisen aineen, joka ei lähde ensimmäisellä pesusutin pyyhkäisyllä. Taas kerran sai istua vesisankon ja hiomapaperin kanssa tallissa sormet punaisina.





Marssin paikalliseen autofiksaamoon ja kerroin tarpeet. Fiksari löi pullon kouraan ja käski kokeilemaan tuota.



Aikaisempien vahakokemuksien perusteella odotukset eivät olleen kovin korkealla ensimmäisessä pesussa. Yllättäen kaikki ketjurasva ja pöly lähti pesuvedellä irti eikä hapettumaa ollut havaittavissa. Vesi jäi pesunkin jälkeen helmeilemään vanteen pinnalle eikä valkeita kuivamisläiskiä muodostunut, vaikka muutama pisara jäi yönkin yli seisomaan vanteenhuulelle. Kaikesta päätellen hyvä aine.

Yamahan keula oli tosiaan syksyisten kokemusten perusteella melko rauhaton. Tilasin Ameriikasta siihen lääkettä jatkojen muodossa. Vähän arvelutti tilailla aikaisemman projektikokemuksen perusteella noita osia tuolta suunnalta, koska taas kerran luvattiin sopivuutta 98-03 malleihin samalla sarjalla.:D

Onneksi olivat käypäiset.







Hymy tuli huulille kun ensimmäistä kertaa pääsi silmäilemään kokonaisuutena :right:
 
Tätä on kiva seurata, hienoa kerrontaa ja hyviä kuvia :thumbup:
 
Kiitoksia positiivisista kommenteista.

Pakoputki on kieltämättä isokokoista, mutta se on haivaittu toimivaksi käyttötarkoituksaan.

Alkuperäinen ajatus oli, että en puukota vakiokatteita ennen kuin olen varmistunut pyörän toimivuudesta turbotuksen jälkeen. Pyörä oli havaittu ja testattu toimivaksi, joten katteet saivat alistua uusien voimaosien edestä.

Turbon imupuoli on pahasti juuri etutenkaan kurasuihkussa, joten siihen ei pidemmän ajatuksen tähtäimellä ollut järkevää asentaa ilmanpuhdistinta suoraan. Niinpä tilasin Ebaysta Kiinan alumiinia ja askasterin sivulle vievän imuputken. Koko 60mm.



Sen jälkeen katteisiin tuli reiät tarvittaville kohdille. Luulin ennen perehtymistä, että homma on melkein mahdoton saada onnistumaan. Ajattelin, että uudet osat ovat paljon ulkonevampia kuin mitä ne lopulta olivat. Oikean puolen yläkatteeseen piti tehdä hukkaportille ja pakoputkelle reitit. Alakatteseen tarvittiin hieman isompi avoleikkaus, jotta pakoputki ei sulattaisi katetta. Oikealle puolelle riitti ahtoputken ja dumpin pieni kiertely.

Omasta mielestä katteet kuitenkin kuuluvat tämäm tyypin mopottimeen ja lopputulos oli hyvä.







 
Jos nyt jotain negatiivistä on pakko keksiä niin tuommoinen Pipercrossin ilmansuodatin ei suodata ilmaa järin hyvin vaan päästää pienemmän hiekan ynnämuun lävitseen.
 
micco sanoi:
Jos nyt jotain negatiivistä on pakko keksiä niin tuommoinen Pipercrossin ilmansuodatin ei suodata ilmaa järin hyvin vaan päästää pienemmän hiekan ynnämuun lävitseen.

Oikein öljyttynä ei ole mulla ollut mitään ongelmaa. Otin joskus epäilijöille kuvia, kun avasin suodattimet, sininen suodatinöljy oli yhä sinistä imutorvien sisäpuolella.
 
Back
Ylös