• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tietokonejarrut tulevat moottoripyöriin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja HiTec
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Jos kuivalla asfaltilla vetää liinat kiinni abseilla ni kyllä pyörähtää komeesti fillari eturenkaan ympäri. Ei se takarenkaan nousemista estä.
Mielelläi lukisin tai näkisin testin jossa joku pysäyttää pyörän lyhyemmällä matkalla ilman ABS jarruja. Samaan voi päästä mutta fysiikan lait jo kertovat että nopein tapa pysähtyä on pitää rengas maksimilepokitkan rajoilla. Jos jarruttaa kevyemmin kuin maksimilepokitka niin hidastuu hitaammin, jos voimakkaammin niin lapasesta lähtee ja matka pitenee vaikka pysyis pystyssä.
 
Mielelläi lukisin tai näkisin testin jossa joku pysäyttää pyörän lyhyemmällä matkalla ilman ABS jarruja. Samaan voi päästä mutta fysiikan lait jo kertovat että nopein tapa pysähtyä on pitää rengas maksimilepokitkan rajoilla. Jos jarruttaa kevyemmin kuin maksimilepokitka niin hidastuu hitaammin, jos voimakkaammin niin lapasesta lähtee ja matka pitenee vaikka pysyis pystyssä.
Onhan niitä testejä. Esim. tämän ketjun aloituksessa tuo on todettu.

Ongelma lähinnä on siinä, ettei ABS:lla toistaiseksi ole pystytty tuota maksimaalista pitorajaa saavuttamaan. Ei edes autojen ABSeilla
En nyt muista millä valmistajalla oli systeemi joka tuota rajaa koitti ennakoida. Saattaa olla tuo Hondan systeemikin, joskus reilu vuosi sitten siittä oli juttua.
 
Toivottavasti ei tietokoneena oo mikään windows-pohjanen juttu...
biggrin.gif
Jos menee jotain vikaan, pysäytetään pyörä, sammutetaan kone ja noustaan pyörän päältä pois. Sitten taas noustaan pyörän päälle, virta päälle, kone käyntiin ja voila´- jarrut toimii taas!
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
 
Toivottavasti ei tietokoneena oo mikään windows-pohjanen juttu...
Juu ei varmasti olekaan. Monelle ihmiselle tietokone = Windows. Kyllä tietoteknisestä ratkaisusta voidaan saada lähes pomminvarma, kun se rakennetaan vain yhtä käyttötarkoitusta varten. Windows käyttöjärjestelmä, kun rakennetaan toimivaksi, niin monelle eri alustalle, niin monen eri ohjelman ja lisälaitteen kanssa, että konflikteja syntyy varmasti joista syntyy vikatilanteita. Toivotaan, että mm. ajoneuvoissa käytettävät ratkaisut pysyy suljettuina ja vain siihen käyttötarkoitukseen rakennettuina.
 
Jos kuivalla asfaltilla vetää liinat kiinni abseilla ni kyllä pyörähtää komeesti fillari eturenkaan ympäri. Ei se takarenkaan nousemista estä.
Ei pyörähdä. Jouduin pari kautta sitten tekemään paniikkijarrutuksen Porkkalassa kun valkohäntäkauris (Odocoileus Virginianus,toim.huom.) hyppäsi eteen. Mopona FJR. Runttasin molemmat jarrut "lukkoon"! Jarrut "juttelivat" *däng däng däng* ja mopo pysähtyi ja jäi pystyyn. Kuski meinasi pa*koa nahkapukuunsa.
crazy.gif
 
Samaa sarjaa kun bemari ihmeelliset jousitus kokeilut, hienolta vaikuttaa paperilta ja pitäisi olla täysin ylivoimainen. Ihme vaan kun kilpaa ajetaan silti vanhoilla kunnnon iskariratkaisuilla ja perus jarruilla ilman mitään sähköhärpättimiä mistäköhän johtuu... Varmaankin siittä että se on paras ja toimivin ratkaisu kun on osaava kuski ja tahdotaan saada paras mahdollinen suoritus kyky, eli samat lähtökohdat kuin sportti pyörien kohderyhmällä niin miksi sitten pitää tyrkyttää tuollaista systeemiä itseltä ainakin jää ostamatta niin kauan kuin vain valinnan varaa on
033102ass_1_prv.gif
 
Nuo abs:t kyllä ottaisin kyykkyyn jota käyttäisin katuajossa, kilvettömään ehkä jättäisin ottamatta. Kadulla kuitenkin aika usein joutuu jarruttelemaan öljyisellä tai hiekkaisella tai märällä asfaltilla jolloin etupyörä lukkiutuu helposti.
 
Jos kuivalla asfaltilla vetää liinat kiinni abseilla ni kyllä pyörähtää komeesti fillari eturenkaan ympäri. Ei se takarenkaan nousemista estä.

Mielelläi lukisin tai näkisin testin jossa joku pysäyttää pyörän lyhyemmällä matkalla ilman ABS jarruja. Samaan voi päästä mutta fysiikan lait jo kertovat että nopein tapa pysähtyä on pitää rengas maksimilepokitkan rajoilla. Jos jarruttaa kevyemmin kuin maksimilepokitka niin hidastuu hitaammin, jos voimakkaammin niin lapasesta lähtee ja matka pitenee vaikka pysyis pystyssä.
Ei nouse takapää senttiäkään ylös täysjarrutuksessa ainakaan minun pyöräni ABS:eilla (Suzuki). Kokeiltu on monet kerrat, ja nätisti menee suoraan. Joidenkin muiden pyörien abseissa olen havainnut taipumusta alkaa tarjota peräpäätä miedosti poikittain, mutta nokan kautta ympäri ei ole vielä yksikään ollut menossa.

Tietenkin eri pyörien painojakaumassa voi olla eroja. Ja jos sitä oikein eteen änkeäisi itsensä, tapeille seisomaan ja ylävartalo pleksiin kiinni, niin sitten en ole varma, mutta se ei liene ihan oikea suoritustapa muutenkaan.

Rajut pidonvaihtelut vaikka ihan samallakin ajoalustalla, esim. hiekka, dieselöljy, syksyn pudonneet lehdet jne jne, on eräs erittäin hyvä pointti, miksi ABS käytännössä tekee pysähtymisestä hallitumpaa ja turvallisempaa.

Rata-ajossa niille ei liene käyttöä, siellä on ihan hyvä harjoitella ilman, mutta kadulla niiden edut on kiistattomat.
 
sanoi:
Ihme vaan kun kilpaa ajetaan silti vanhoilla kunnnon iskariratkaisuilla ja perus jarruilla ilman mitään sähköhärpättimiä mistäköhän johtuu...

Tais tuolla ollakkin se avainsana seassa...  "kilpaa"

sanoi:
Nuo abs:t kyllä ottaisin kyykkyyn jota käyttäisin katuajossa, kilvettömään ehkä jättäisin ottamatta. Kadulla kuitenkin aika usein joutuu jarruttelemaan öljyisellä tai hiekkaisella tai märällä asfaltilla jolloin etupyörä lukkiutuu helposti.

Niinpä.
Itse eroan nähtävästi tästä orgin joukosta paljon, koska olen ostanut ja tulen ostamaan pyöräni katukäyttöön, käyn sillä samalla pa***lla töissä, mökillä, huviajeluilla etc.
Enkä myöskään jätä pyörää talliin jos hiukan kosteaksi vetää, eli pitää olla myös sateella ajettava.

ABS ei todellakaan poista jarrutustekniikan tärkeyttä, tottakai jarrutusta pitää harjoitella ja paljon. Tähän mennessä en ole joutunut montaakaan kertaa tekemisiin pyöräni absien kanssa, ainoastaan parikertaa hiekalla ja kerran sateella(naftaa tiellä= varmat pannut).

Mun mielestä Honda toimii esimerkillisesti kun antaa mahdollisuuden valita myös sportteja tällaiseen käyttöön.
Eriasia on sitten ratakäyttö yms.

edit.: Niin ei mun puolesta tarvitse olla vakiovarusteina missään, olen valmis maksamaan hiukan ekstraakin ruksaamalla lisävarusteista ABS:t.
 
MP ABS:ssa on kaksi suunnittelu periaatetta: pystyssä pysyminen tai minimaalinen jarrutusmatka. MCN (Motorcycle Consumer News) tutki muutama vuosi takaperin asiaa varsin perusteellisesti ja löytyi isojakin eroja.

Esim. BMW:n ja Hondan ABS-jarruissa oli säädettu maksimi hidastuvuudeksi 1 G, joka Bosch:n tutkimusten mukaan on useinmiten rajana perän ilmaan nousulle - eli kuinka paljon tahansa riuhdot jarruja, niin tuota suurempaa hidastuvutta et saa aikaiseksi.

Toista ääripää edusti Ducatin ST4S:n ABS-jarrut joissa ei em. mainittua 1 G:n rajoitusta ollut ollenkaan, vaan jarrut oli optimoitu maksimi hidastuvuuteen ja sillä olikin pari vuotta markkinoiden lyhimmät jarrutusmatkat vakio palloilla.

Kysesen artikkelin lopputulos oli se että kuitenkin BMW:n ja kumppaneiden jarrut todettiin turvallisimmaksi, kun olivat kaataneet Ducati kaksi kertaa mutka-asfaltti-hiekka testissa, jossa kaikki muut ABS-pyörät pysyivä pystyssä. Toisaalta Ducatin käyttöohjekirjassakin sanotaan:
sanoi:
Ducati ABS has been developed to enable riders to use the vehicle’s braking force to the fullest possible amount in emergency braking.

Eli ABS ei poista ajotaitovaatimuksia edelleenkään, vaikka se voi antaa anteeksi joita virheitä.
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa... kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
 
Onneksi osaan jarruttaa itse, ja ihan ajoillaan jo pitemmän aikaa.
Mutta joo..lisää tekniikkaa niin kohta ei ajokorttia saa kukaan.
Sehän tässä kaiketi se lopullinen pointti on kaikessa. Että kukaan ei osaa eikä saa ajaa. Ellei ole rahaa tarpeeksi.
Aatelkaa ite.
Esim. Mediaa seuraten, isorikkaiden lentomatkat maailman ääriin, eivät aiheuta mitään päästöjä. Mutta köyhän työmatkat riisikupilla, ja märkä saunapuu ovat suuri haitta.
Suomen presidentti halonen sanoo että virolaiset potevat posttraumaattistasuhdetta neuvostoliittoon.
tounge.gif
No, mikähän kansakunta sitä oikein poteekaan...
tounge.gif
 
A Comparison of Stopping Distance Performance for Motorcycles Equipped with ABS, CBS and Conventional Hydraulic Brake Systems
Donovan Green
United States Department of
Transportation, National Highway Traffic
Safety Administration

Otteita kyseisestä tutkimuksesta:

"In general, the test results
demonstrated an improvement in braking
performance with the use of ABS"

"Without ABS, the rider required
numerous attempts to approach the maximum
deceleration performance of the motorcycle."

"Despite this
advantage, the rider must remain alert
because the ABS may not detect dynamic
instabilities such as the rear wheel becoming
airborne"

"However, the results of this testing
make it clear that, of the motorcycles tested,
those equipped with the anti-lock braking
system provide all riders with the advantage of
a high level of braking performance at the time
of need."
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa... kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
Omallani on kohta 60.000 ajettu. Kertaakaan, ei siis kertaakaan, ole ilmennyt minkäänlaista häiriötä ABS:n toiminnassa.

On siis aika pieni todennäköisyys, että mitään vikaa edes ilmenee. Todella toimintavarmoja nämä nykyisin on (ja miksi ei olisi, onhan aivan samanlaiset systeemit löytynyt autoista jo pitkään).

Ja sitten pitäisi muka pelätä, että se ihka ensimmäinen kerta, kun jotain vikaa ilmenee, sattuu juuri sillä punaisella sekunnilla, kun pitäisi voida pysäyttää pyörä maksimitehokkaasti. Ei saakeli, kyllä pelkään paljon ennemmin vaikka sitä, että meteoriitti tippuu niskaani tuolla ajellessa (ja sitäkään en pelkää kovinkaan merkittävästi).

Veikkaan, että aika monta kertaa voittaisi vaikkapa lotossa peräkkäin päävoiton, ennen kuin tällainen yhteensattuma osuu kohdalle. Ja huikean paljon todennäköisempää on se, että esim. en itse havaitse jarrutuksen tarvetta ajoissa, ja epäonnistun sen takia.

Mutta jostainhan näiden epäilevien tuomaiden on saatava hilattua tummia pilviä taivaalle.
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa...  kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
Omallani on kohta 60.000 ajettu. Kertaakaan, ei siis kertaakaan, ole ilmennyt minkäänlaista häiriötä ABS:n toiminnassa.

On siis aika pieni todennäköisyys, että mitään vikaa edes ilmenee. Todella toimintavarmoja nämä nykyisin on (ja miksi ei olisi, onhan aivan samanlaiset systeemit löytynyt autoista jo pitkään).

Ja sitten pitäisi muka pelätä, että se ihka ensimmäinen kerta, kun jotain vikaa ilmenee, sattuu juuri sillä punaisella sekunnilla, kun pitäisi voida pysäyttää pyörä maksimitehokkaasti. Ei saakeli, kyllä pelkään paljon ennemmin vaikka sitä, että meteoriitti tippuu niskaani tuolla ajellessa (ja sitäkään en pelkää kovinkaan merkittävästi).

Veikkaan, että aika monta kertaa voittaisi vaikkapa lotossa peräkkäin päävoiton, ennen kuin tällainen yhteensattuma osuu kohdalle. Ja huikean paljon todennäköisempää on se, että esim. en itse havaitse jarrutuksen tarvetta ajoissa, ja epäonnistun sen takia.

Mutta jostainhan näiden epäilevien tuomaiden on saatava hilattua tummia pilviä taivaalle.
tarkotus ei ollu aiheuttaa herneitä kenellekkään tai vääntää turhaan asian puolesta josta ei niinkään tiedä!

pointti oli että millon olet viimeksi koittanu että se tosiaan toimii jos kerran on noinkin paljon tullu ajettua!?

e. voihan joku ajaa sen 60tkm niin ettei ikinä jarruta absien toiminnan puolelle joten ei mitään takeita toimiiko se sitten kun sitä tarvitsee oikeasti!
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa...  kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
Omallani on kohta 60.000 ajettu. Kertaakaan, ei siis kertaakaan, ole ilmennyt minkäänlaista häiriötä ABS:n toiminnassa.

On siis aika pieni todennäköisyys, että mitään vikaa edes ilmenee. Todella toimintavarmoja nämä nykyisin on (ja miksi ei olisi, onhan aivan samanlaiset systeemit löytynyt autoista jo pitkään).

Ja sitten pitäisi muka pelätä, että se ihka ensimmäinen kerta, kun jotain vikaa ilmenee, sattuu juuri sillä punaisella sekunnilla, kun pitäisi voida pysäyttää pyörä maksimitehokkaasti. Ei saakeli, kyllä pelkään paljon ennemmin vaikka sitä, että meteoriitti tippuu niskaani tuolla ajellessa (ja sitäkään en pelkää kovinkaan merkittävästi).

Veikkaan, että aika monta kertaa voittaisi vaikkapa lotossa peräkkäin päävoiton, ennen kuin tällainen yhteensattuma osuu kohdalle. Ja huikean paljon todennäköisempää on se, että esim. en itse havaitse jarrutuksen tarvetta ajoissa, ja epäonnistun sen takia.

Mutta jostainhan näiden epäilevien tuomaiden on saatava hilattua tummia pilviä taivaalle.
Tää ei mitää outoa...
- -70 luvulla jääkausi tulee....ja kaikki usko.
- -80 luvulla otsoonikato....ja kaikki usko.
- -90 luvulla ilmaston lämpeneminen...ja kaikki usko.

- Mihin suomaalaisia ei saada mukaan? Jotta emme sulkisi silmiä siltä mihin koko muu maailma ajautuu? Suomi on yhä osa neuvostoliittoa..siksi että meillä on "vuorineuvoksia".

- -20 luvulla Vi..n iso sota. Valitettavasti totta.
sad_orig.gif
Ja tulee.
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa...  kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
Omallani on kohta 60.000 ajettu. Kertaakaan, ei siis kertaakaan, ole ilmennyt minkäänlaista häiriötä ABS:n toiminnassa.

On siis aika pieni todennäköisyys, että mitään vikaa edes ilmenee. Todella toimintavarmoja nämä nykyisin on (ja miksi ei olisi, onhan aivan samanlaiset systeemit löytynyt autoista jo pitkään).

Ja sitten pitäisi muka pelätä, että se ihka ensimmäinen kerta, kun jotain vikaa ilmenee, sattuu juuri sillä punaisella sekunnilla, kun pitäisi voida pysäyttää pyörä maksimitehokkaasti. Ei saakeli, kyllä pelkään paljon ennemmin vaikka sitä, että meteoriitti tippuu niskaani tuolla ajellessa (ja sitäkään en pelkää kovinkaan merkittävästi).

Veikkaan, että aika monta kertaa voittaisi vaikkapa lotossa peräkkäin päävoiton, ennen kuin tällainen yhteensattuma osuu kohdalle. Ja huikean paljon todennäköisempää on se, että esim. en itse havaitse jarrutuksen tarvetta ajoissa, ja epäonnistun sen takia.

Mutta jostainhan näiden epäilevien tuomaiden on saatava hilattua tummia pilviä taivaalle.
tarkotus ei ollu aiheuttaa herneitä kenellekkään tai vääntää turhaan asian puolesta josta ei niinkään tiedä!

pointti oli että millon olet viimeksi koittanu että se tosiaan toimii jos kerran on noinkin paljon tullu ajettua!?

e. voihan joku ajaa sen 60tkm niin ettei ikinä jarruta absien toiminnan puolelle joten ei mitään takeita toimiiko se sitten kun sitä tarvitsee oikeasti!
Mun pyörä tarkastaa ABSien toiminnan joka startin yhteydessä. Älkää kysykö miten. Jos on ongelma niin jää merkkivalo tauluun palamaan. Ihan niinku autossa.
 
Tälläkin palstalla on jo moni sanonut, että on hyvä voida painaa jarrut "pohjaan" hätätilanteessa ja antaa elektroniikan hoitaa hommansa...  kokeiletteko te niitä koskaan hallitusti? (että pelaa vielä)

tarkotan sitä että ABS systeemi kaikkine antureineen ja boxeineen on aika vikaherkkä aparaatti ja jos luottaa siihen sokeasti ja puristaa kahvan vaan "pohjaan" niin entä kun härveli ei toimikkaan niin sitte hypitään stongan yli ennenkun tajutaan mitään...

ja joo ei tarvii kertoa että tollasta ei varmaan ole koskaan tapahtunut se on kuitenkin periaatteessa mahdollista!

ei herneitä
smile_org.gif
Omallani on kohta 60.000 ajettu. Kertaakaan, ei siis kertaakaan, ole ilmennyt minkäänlaista häiriötä ABS:n toiminnassa.

On siis aika pieni todennäköisyys, että mitään vikaa edes ilmenee. Todella toimintavarmoja nämä nykyisin on (ja miksi ei olisi, onhan aivan samanlaiset systeemit löytynyt autoista jo pitkään).

Ja sitten pitäisi muka pelätä, että se ihka ensimmäinen kerta, kun jotain vikaa ilmenee, sattuu juuri sillä punaisella sekunnilla, kun pitäisi voida pysäyttää pyörä maksimitehokkaasti. Ei saakeli, kyllä pelkään paljon ennemmin vaikka sitä, että meteoriitti tippuu niskaani tuolla ajellessa (ja sitäkään en pelkää kovinkaan merkittävästi).

Veikkaan, että aika monta kertaa voittaisi vaikkapa lotossa peräkkäin päävoiton, ennen kuin tällainen yhteensattuma osuu kohdalle. Ja huikean paljon todennäköisempää on se, että esim. en itse havaitse jarrutuksen tarvetta ajoissa, ja epäonnistun sen takia.

Mutta jostainhan näiden epäilevien tuomaiden on saatava hilattua tummia pilviä taivaalle.
tarkotus ei ollu aiheuttaa herneitä kenellekkään tai vääntää turhaan asian puolesta josta ei niinkään tiedä!

pointti oli että millon olet viimeksi koittanu että se tosiaan toimii jos kerran on noinkin paljon tullu ajettua!?

e. voihan joku ajaa sen 60tkm niin ettei ikinä jarruta absien toiminnan puolelle joten ei mitään takeita toimiiko se sitten kun sitä tarvitsee oikeasti!
Mun pyörä tarkastaa ABSien toiminnan joka startin yhteydessä. Älkää kysykö miten. Jos on ongelma niin jää merkkivalo tauluun palamaan. Ihan niinku autossa.
varmaan tarkistaa sähköset yhteydet anturiin jne.. (mutua) mutta oletetaan että mopotin on ollu vaikka vuoden niin ettei absi ole päässyt puuttumaan menoon kertaakaan niin kyllä se työsylinteri joka sitä painetta pompottaa voi olla jumissa (ei todennäköstä mutta mahdollista) se ei sähkösessä checkissä luultavasti näy...

hyviä vehkeitähän noi varmaan on loppupeleissä en sitä kiellä mutta jotenkin vieroksun sen verran että omaani en kyllä haluaisi kyseistä aparaattia puhumattakaan siitä "yhteis jarru systeemistä"
 
pointti oli että millon olet viimeksi koittanu että se tosiaan toimii jos kerran on noinkin paljon tullu ajettua!?
No voi hyvää päivää sentään.

Jos nyt aivan välttämättä olet sitä tietoa vailla, niin voin kertoa, että kotiparkkipaikaltani lähtö tapahtuu yleensä siten, että ensin, vialä paikallaan ollessa, testaan pyörää eteen ja taakse keinuttamalla ja etu- ja takajarrua vuorotellen käyttämällä, että kumpainenkin ensinnäkin toimii.

Sitten kun pääsen liikkeelle, ja ennen kuin poistun parkkipaikalta, käytän kummankin pään kertaalleen "lukossa", ts. siten että tunnen abs-hydrauliyksikön ryhtyvän toimintaan (tämän tuntee polkimessa/kahvassa). Varsinkin etujarrulla tämä tulee suoritettua aika terävällä ´napautuksella´, koska jos olen liikenteeseen lähdössä, en halua kokonaan pysähtyä uudelleen. Tämä testaus vie noin 0,3 sekuntia per rengas.

Edit: niin, tämä hydrauliyksikön toiminnan testaus ei olisi edes välttämätöntä, se testaa toimintansa ja liikuttaa sisäisiä palikoitaan aina, kun virta kytketään päälle. Tämä siksi, että jos ei käyttäjä koskaan ajossa joudu turvautumaan abs:ään, sisuskalut voisivat käytön puutteesta ajan myötä jumiutua.

Satunnaisesti tulee ajon aikanakin testattua noiden toimintaa, esim. tänään viimeksi kun oli hiekkatiellä sellaista mielenkiintoisen näköistä pehmeää savimönjää. Kyllä hidastui kivasti senkin päällä, ja mikä parasta, pyörä ei kiemurrellut vaan kulki suoraan. Olisi varmaan vähän jännittänyt tehdä vastaavanlainen jarrutuskoe ilman ABS:ää. Joskus on tullut ajeltua talvikeleillä, voin kertoa että se pysähtyy jopa jäällä aika vihaisesti. Sellaisella alustalla ei tavallinen sukankuluttaja yleensä uskalla absittomaan etujarruun edes koskea, ja ne ketkä uskaltaa, menevät yleensä korvalleen.

Koittakaa keksiä parempia argumentteja kuin se, ettäkö ABS:t ei tänä päivänä toimisi teknisesti hyvin ja luotettavasti.
 
Back
Ylös