• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Polttelee.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tisha
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pavel Pude sanoi:
Ei kun lisää vaan, on se noilla piikeillä kiva päästellä suurimmat polttelut pois..:)-:):D

Jep, pakko oli iltapäivällä käydä vähän maisemia ihailemassa, kun oli niin kaunis keväinen kelikin... :p
 
Husky510 sanoi:
Tuolla huhtikuussa taidan kaivaa itse pyörän esille tai riippuu vähän miten noita yöpakkasia on

varmaan samoihin menee. yleensä oon hakenut mopon kotia pääsiäisenä ja eikös se tänä vuonna oo huhtikuussa. heti siin alussa.
 
Mitä sitä kalenteri kourassa ajoja miettimään... Ekalle lenkille heti kun tallilta on sulat tiet muualle :D
 
joni_86 sanoi:
varmaan samoihin menee. yleensä oon hakenut mopon kotia pääsiäisenä ja eikös se tänä vuonna oo huhtikuussa. heti siin alussa.
Pääsiäisenä toivotaan päiviksi aurinkoisia kelejä ja kunnon yöpakkasia. Pääsisi sitten hiihtelemään hankikannoille
pitkin ja yli lumisten peltojen ja jäisten järvien. Jokaisesta vuodenajan hetkestä paras irti. Siitähän ei ole sitten kuin hetkinen, kun pikitiet on vapaat - ja on aika kaivaa mopo esiin vällyjen alta talviunilta.:)
 
kyllä alkaa ajaminen olla jo mielessä jatkuvasti.... ja sit muistin että mulla on nykyään seisonta-ajallinen vakuutus!

Näinköhän raaskii ihan ekoille keleille vielä ottaa....
 
Talven pärjäsi vielä ihan kohtuuhyvin, mutta nyt kun on tullut tuttuja orggilaisia taas nähtyä erinäisissä kekkereissä niin on ruvennut kuumottelemaan. Viime yönä tuli päristelyuniakin nähtyä :P
 
Polttelihan se sen verran, että olihan sitä pakko mennä maisemia katsomaan..
c3ccf.jpg
[/url][/IMG]
 
Kuivaa kautta viettäny 3.1.2013 lähtien. Perseestä tämä Suomen kesä, kun ei koskaan tiedä kuinka paljon/kauan kovan veden kausi kestää.:sad:
 
Viimeksi muokattu:
Ei muute ollu mitekää hyvä ratkasu viedä pyörää töihin säilöön :blink: pää pimahtaa kun se tulee vastaan joka kerta kun käy taukotupaan..Onneks sain sen Sunille säädettäväks, lauantaina aikasintaan haen takas. Sitte alkaa armoton huolto ja puunaaminen ja päryttäminen että pysyy akku latinkissa :right: pitäähä se nyt ainaki kerran päivässä tulille saada.

Ja jotta sitä pyörää saa luvallisesti hiplailla, tuli tilattu Dicen kahvalämppärit ja lähipuljusta haettua suodattimet, tulpat sun muut kamat ja ikinähän se mopo ei voi olla LIIAN puhdas..

Voi voi näitä yöunia, millon päristellään missäkin, yleensä aina kesäiltaisessa maantiemaisemassa :orgmp:
 
Mikko76 sanoi:
26.3 kävin viime vuonna heittämässä ekan lenkin. :)

Samana päivänä taisin hakea omani talvi unilta. Muistan et lunta oli metsässä paljonkin, mut tiet oli täysin sulia ja lämmintä oli.
 
Kipa sanoi:
7.3. korkkasin kauden viime vuonna, ja asun Vaasasta 100 km pohjoiseen:jpstyle:

Pääkaupunkiseudul keli samanlainen kuin pyörää säilöön viedessäni. (lunta metsäs ym toki enemmän) Jotta tuota jos kohta vaikka.... -no kiva ainakin kuvitella ja uskotella. Vaikka vaan itelleen
 
Back
Ylös