Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Löytää. Helvetin kovat sanktiot yhestä kirkon katosta. Missä oli se anteeksi antamus ja toisen posken kääntäminen mistä jo jesse aikoinaan saarnasi.Poltat kirkon alkoholin vaikutuksen alaisena -> 6v 6kk ehdotonta.
Tapat autolla alkoholin vaikutuksen alaisena virkatehtävässä olevan poliisin -> 3v 6kk ehdotonta.
Löytääkö joku muu yhtälöstä virheen?
Kuten odottaa saattoi,ei pelkkä poliisin sana riittänyt tuomioon murhasta,koska kaikki muut asiat todisti sitä vastaan. Tuomio tuli odotetusti törkeästä kuolemantuottamuksesta. Ihmettelen silti itsekin,miksi aineellisista vahingoista tuomitaan isompia tuomioita? Varsinkin,kun kyse on kirkosta,minkä polttaminen ei aiheuttanut välitöntä vaaraa kenellekään.Poltat kirkon alkoholin vaikutuksen alaisena -> 6v 6kk ehdotonta.
Tapat autolla alkoholin vaikutuksen alaisena virkatehtävässä olevan poliisin -> 3v 6kk ehdotonta.
Löytääkö joku muu yhtälöstä virheen?
No en ota tässä kantaa kirkon yhteiskunnalliseen merkitykseen vaan ihmishengelle määriteltyyn 'arvoon'.Löytää. Helvetin kovat sanktiot yhestä kirkon katosta. Missä oli se anteeksi antamus ja toisen posken kääntäminen mistä jo jesse aikoinaan saarnasi.
No mikä olisi mielestäsi kohtuullinen rangaistus teosta? Eihän tuo kuitenkaan murha ole jos vahingossa jonkun yli ajaa.No en ota tässä kantaa kirkon yhteiskunnalliseen merkitykseen vaan ihmishengelle määriteltyyn 'arvoon'.Löytää. Helvetin kovat sanktiot yhestä kirkon katosta. Missä oli se anteeksi antamus ja toisen posken kääntäminen mistä jo jesse aikoinaan saarnasi.
Ymmärrän kyllä kovat rangaistukset kiinteää materiaalia kohtaan siinä mielessä, että toimivat pelotteena.
Mutta että kolme ja puoli vuotta poliisista. Sitä en ymmärrä.
Entäs, jos etuilet kahden kaverisi kanssa taksijonossa ja joku mieshenkilö tulee ärsyttävästi valittamaan asiasta. Pahoinpitelet tietenkin valittajan kuoliaaksi. Kaveruksille tuli tuosta tapauksesta 3 - 6 kk ehdollista.Poltat kirkon alkoholin vaikutuksen alaisena -> 6v 6kk ehdotonta.
Tapat autolla alkoholin vaikutuksen alaisena virkatehtävässä olevan poliisin -> 3v 6kk ehdotonta.
Löytääkö joku muu yhtälöstä virheen?
En nyt aivan äkkiä pysty omalle kohdalleni kuvitella tilannetta että ajaisin kännissä parisataa lasissa poliisin yli puhtaasti vahingossa...Toihan on pitkäaikaista, tahallista ja suunnitelmallista rikollisuutta. Tottakai siitä pitää rangaista kovemmin kuin puhtaasta vahingosta, vaikka siinä nyt joku sattui kuolemaan.
Juu,kirkkoon ei ajettu autolla.Poltat kirkon alkoholin vaikutuksen alaisena -> 6v 6kk ehdotonta.
Tapat autolla alkoholin vaikutuksen alaisena virkatehtävässä olevan poliisin -> 3v 6kk ehdotonta.
Löytääkö joku muu yhtälöstä virheen?
Enemmän olisi pitänyt tulla kauniin kirkon tahallisesta tuhoamisesta.Poltat kirkon alkoholin vaikutuksen alaisena -> 6v 6kk ehdotonta.
Tapat autolla alkoholin vaikutuksen alaisena virkatehtävässä olevan poliisin -> 3v 6kk ehdotonta.
Löytääkö joku muu yhtälöstä virheen?
Jätkä on sitten ilmeisen skarppina aina kun ajaa kännissä kahtasataa. Mutta monelle muulle tuossa tilanteessa voi sattua puhdas vahinko.En nyt aivan äkkiä pysty omalle kohdalleni kuvitella tilannetta että ajaisin kännissä parisataa lasissa poliisin yli puhtaasti vahingossa...Toihan on pitkäaikaista, tahallista ja suunnitelmallista rikollisuutta. Tottakai siitä pitää rangaista kovemmin kuin puhtaasta vahingosta, vaikka siinä nyt joku sattui kuolemaan.
Näinhän se just teki se kierosilmäinen ministerikin,ajoi jonkun yli ja pakeni paikalta,mutta se veti sen kossun vasta kotona kun meni niin shokkiinTäytyy ruveta pitämään kossupulloa autossa/mopossa aina mukana ja jos jotain hölmöilee, niin alkaa kauheeta kyytiä kiskomaan sitä kitusiin, niin pääsee vähemmällä. Kännissä kun näköjään saa tehdä mitä vaan...![]()
Jätkä on sitten ilmeisen skarppina aina kun ajaa kännissä kahtasataa. Mutta monelle muulle tuossa tilanteessa voi sattua puhdas vahinko.En nyt aivan äkkiä pysty omalle kohdalleni kuvitella tilannetta että ajaisin kännissä parisataa lasissa poliisin yli puhtaasti vahingossa...
Sasi sai muistaakseni vain päiväsakkoja kun tappoi liikenteessä toisen miehen. Aika kovat sanktiot sai tämä poika Sasiin verrattuna.
Heikki Haavisto tuo oli. Ei päässyt naisen päälle kuin autolla...Näinhän se just teki se kierosilmäinen ministerikin,ajoi jonkun yli ja pakeni paikalta,mutta se veti sen kossun vasta kotona kun meni niin shokkiinkuka se muuten oli,oli aikoinaan hiomassa suomea ey.yn ja kuuluisa lause jäi mieleen:vuoristotukea raisioon.![]()
![]()