• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Nopean ryhmän kuskit

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kriisi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
T1mppa sanoi:
Otan nyt vähän isomman pensselin käteen.

Jos edes yksi kuski käyttää takajarrua ajossaan ja sattuu vaikka voittamaan osakilpailun, niin se kertoo sitä, että takajarrua käyttämällä pääsee kovempaa kuin ilman takajarrun käyttämistä.
Kyllä, tuo on aivan totta.

Entäpä jos edes yksi kuski ei käytä takajarrua ajossaan ja sattuu vaikka voittamaan osakilpailun, niin se kertooko sitä, että takajarrua käyttämättä pääsee kovempaa kuin takajarrua käyttämällä?
 
Voisiko olla niin, että takajarrun käyttö riippuu huipputasollakin kuskin ajotavasta ja varmaan pyörän ominaisuuksistakin?

Itse ajattelisin, että omalla harrasteajelutasolla kaikki ylimääräinen tekeminen sekoittaa pakkaa. Pitäydyn etu- ja moottorijarrun käyttäjänä.

Edit. varma kevään ensimerkki, kun rataosastolla taas riittää spekuloitavaa. :)
 
Itse en ole koskaan käyttänyt (lue: osannut käyttää) takajarrua radalla. Scuuban edellä esittämä teoria takajarrun hyödyttömyydestä (harrastelijalle) sinänsä pitää varmaan paikkansa, mutta ei asiat ihan niin musta valkoisia ole.
Aikaisempaan keskusteluun viitaten, kun maailman huiput on vedetty keskusteluun, niin äärimmäisellä huipulla mm. Marquez, Vinales, yms jantterit kyllä käyttävät takajarrua paljonkin ja ei se heidän kierrosaikoja ainakaan huononna. Mutta ovat toki aivan eri tasolla kaikessa. Tähän liittyen mm:
"Rear brake use also has Valentino Rossi and Marc Marquez at opposite ends of the spectrum: the Italian has a cleaner style and, despite often braking a few yards later than his rivals, he rarely makes the rear wheel slide. The Spaniard, on the other hand, loves to make his Honda go sideways through the braking sections, pushing the pedal all the way down specifically so the rear wheel will drift."https://www.brembo.com/en/company/news/marquez-rossi-2018

Ja: "Maverick Vinales said he uses both a foot and hand-operated rear brake: "Which I use depends on if the corner is to the right or left."
https://www.crash.net/motogp/news/932888/1/rossi-competitive-riding-style-very-different-now
 
scuuba sanoi:
Kyllä, tuo on aivan totta.

Entäpä jos edes yksi kuski ei käytä takajarrua ajossaan ja sattuu vaikka voittamaan osakilpailun, niin se kertooko sitä, että takajarrua käyttämättä pääsee kovempaa kuin takajarrua käyttämällä?

Tää oli hyvä! :grin::thumbup: Kaippa se sitä kertoo.

PS. Tässä muuten kuva aiheesta. Eihän tämä kuva itsessään mitään kerro, mutta kirjan tekstiosiossa ne höpötti jotain takajarrun käyttämisestä.

PPS. takajarrua en osaa asflatilla käyttää enkä siten siis käytä. Kun asfaltilta ajaudutaan ulos turva-alueelle, niin siellä sitä osaan painaa. Kurapyöräilyssä/jäällä joskus sitä painelen jarruissa yhdessä etujarrun kanssa.

PPPS. Mikin postaama ja muut Guintolin videot ovat oikein hyviä.
 

Liitetiedostot

  • takajarru.jpg
    takajarru.jpg
    68,1 KB · Katselut: 78
Micky sanoi:
Itse en ole koskaan käyttänyt (lue: osannut käyttää) takajarrua radalla. Scuuban edellä esittämä teoria takajarrun hyödyttömyydestä (harrastelijalle) sinänsä pitää varmaan paikkansa, mutta ei asiat ihan niin musta valkoisia ole.
Aikaisempaan keskusteluun viitaten, kun maailman huiput on vedetty keskusteluun, niin äärimmäisellä huipulla mm. Marquez, Vinales, yms jantterit kyllä käyttävät takajarrua paljonkin ja ei se heidän kierrosaikoja ainakaan huononna. Mutta ovat toki aivan eri tasolla kaikessa.
Ja jos luet sen teorian uudestaan, niin huomaatko että siinä konteksti on jarrun aloitus, ja takajarrun rooli jarrun aloituksessa?
Eli vastaus kysymykseen takajarrun roolista jarrun aloituksessa.

Kuten Mone83kin jo tuossa ilmoitteli, niin hänkään ei huomannut sitä kontekstia. Eli ollee ihan yleinen ongelma.
 
Ohace välillä vähäce turhauttavaa, kun oikein ketään ei kiinnosta lukea mitä tekstissä lukee, kun siinä ei ole tarpeeksi ihqua motorsport Fiilistelyä, tai motogp-wautzi-wau-kerrointa. Mutta onneksi sentään joku lukee tarkasti, mitä kirjoitan. Tällä jaksaa ainakin huomiseen. Kiitos.

"Laitan yv:n, ettei kukaan tulkitse v-tuiluksi.
Olla-verbin potentiaalimuoto on lienee, ei ollee.
Kiitos ja anteeksi."
 
Schwantzi ajo 1986-1995 kakstahtareiden kaudella (olematon moottorijarru vs nelarit), joten ois luullu ett olis käyttäny enemmänki sitä takajarrua. :blink:
 
Joskus 2000-luvun alussa ku Eurosportilta tuli suomeks selostettuna 1000/250/125cc MM-sarja, ni sinne sai lähettää kysymyksiä textareilla. Lähetin sinne kerran että "paljonko on takajarrun painoarvo jarrutuksissa?". Siellä oli vastaamassa Kristian Kaas ja Lexa Lehtonen. Vastaus oli että "125cc ja 250cc pyörillä takajarrua käytetään jonkin verran johtuen moottorijarrun puutteellisuudesta, mutta lähinnä sillonkin se oli pyörän kontrolloimiseen liittyvää, ei niinkään hidastamiseen.

JA siihen oheen se kertoi veikeän stoorin ku käytin sanaa "painoarvo". Että jossai 250cc tiimissä oli yritetty vedättää asentamalla alumiininen takajarrulevy jolla saatii painoa pois. Jäivät kii ku katsastusmiehen akkreditointikortin magneetti ei tarttunut levyyn kiinni :D
 
JMH pyysi vapaamuotoista arviota datastastaan, niin tässäpä jotakin.

Datasta kokonaisuudessaan paistaa läpi äärettömän tasainen suorittaminen, ihan luokkaa plus miinus nolla pilkku nolla, joten sinänsä se on erittäin tylsää luettavaa, varsinkin kun vauhti on noin suurinpiirtein tasan 1:30.000.

Mutta tässä pieni pätkä, eli alastaron nelosmutka. Sininen on sveitsiläinen kellontekijä JMH, ja punainen on ihan random häröilijä nopean nopeasta päästä, jolta vertailuun totettu joku random suoritus, ihan vaan ainoastaan siitä syystä että kuvasta näkisi millaiselta data voisi näyttää ruudulta/ kuinka paljon eroa ylipäätään on nopean ryhmän hännän ja kuonon välillä datan muodossa.

Käppyräiden pilkuntarkkaa muotoa katsoessa kannattaa ottaa huomioon 10Hz gepsidatan tyypilinen epämääräisyys, jonka takia käppyrät ovat hieman koukeroisia.

JMHbestOf.png



Long1: Nuhapumpun teho loppuu jo siinä vaiheessa kun viivalta lähtiessä nostaa kytkintä, joten suoranopeudet on mallia pikkulasten sähkömopo. Toki palstalla on kirjoitettu pitkät selitykset ankarasta yrityksestä nostaa tehoja, mutta jos lähtökohtaisesti hallussa on suristin josta ei saa kunnon vibraattoria tekemälläkään, niin se on voi voi.
Long2: Siitä huolimatta nuhapumppukuski nostaa kaasun ihan liian aikaisin.
Long3: Ja "jarru" on vähän sama kun ujosti koskettaisi serkkutyttöä sormenpäällä. Kaahajankaan jarruissa ei ole kehumista, mutta silti eroa hidastuvudessa on parhaimmillaan lähes tuplat, joka kertoo vain siitä kuinka älyttömästi pitoa jää käyttämättä.


Lat1: Nuhapumppukuskin ajolinja on yksi iso jatkuva S-kaarre lähtien kolmosmutkasta, päättyen palmasiin (ks jatko 1 ruudun jälkeen). Sinänsä se olisi nuhapumpulla ihan hyvä taktiikka, eli sellaisella kannattaa nimenomaan alastaron nopean oikean kaltaisissa ajaa jos mopossa ei ole tehoa. Tässä tapauksessa tosin vauhti kuolee liialliseen varovaisuuteen, mutta noin muutoin idea ihan hyvä.
Lat2: Nuhis taipuu mutkaan kuin koronapotilas teho-osaston punkkaan, hitaasti mutta varmasti. Aika mitataan kalenterista. Koronapotilaalla se on tyypillisesti 5-9 vuorokautta.
Lat3: Näillä nuhiksen kallistuskulmilla voisi ajaa vaikkapa sadekelissä slikseillä, ja pidon menetyksestä ei olisi todellakaan vaaraa. Säästyy rahat kun ei tarvitse ostaa sadekelin gummeja erikseen.


Comb1: Suorilla nuhis ajaa selkä pystyssä, rentoutuu mutkien välissä, ja mieleen palautuu alppisolien ihanuus ja autobaanojen vapaus. Ah, mikä fiilis!
Comb2: Vispaimella ajava lähtee jarrun keskialueella ihan omiin sfääreihin, koska nuhis on vasta lopettelemassa palautumista alppisolista, ei kun sori, kolmosmutkasta.
Comb3: Apexin tietämillä ero on ehkä yksinkertaisin ymmärtää; toinen yrittää epätoivoisesti ajaa kovaa, toinen ajelee bulevardiajelua nakkikiskalle selittelemään ja aukomaan nahkapuvun vetskaria ku tuli nii hikiki. Tuulessa lepattavat goretexit vois ehkä olla ihan jees vaihtoehto siihen?
Comb4: Sama trendi jatkuu apexin jälkeen avauksessa. Ei mitn kiirettä eikä hätää, nuhiksesta loppu teho jo varikolla kun otti rengaslämppäreitä pois.


Eli noin kokonaisuudessaan äärimmäisen sulavaa, jouhevaa ja äärettömän tarkkaa ajamista. Harmi vaan että vauhtia on vain pikkasen vajaa nolla.

Tossa nyt olis tommonen nopeahko spedeistinen selitteläätiö ja käsitehässintä. Toivottavasti kelpaa asiakkaalle. Rahalla saa paljon parempaa jos haluaa (maksaa).

Ja sitten jos otetaan hieman totisempi lähestymistapa, niin JMH, oletko aikaisemmin tehnyt mitään datavertailua?
Onko sinulla mitään käytännön käsitystä kuinka isolla marginaalilla ajelet?
 
^
Kovempaa ajaminen jännittää :D

Pää tottuu ilmeisen hitaasti yhdistettyyn hidastuvuuteen ja kääntymiseen ja avauksissa solaria kolottaa.

Lemminkäinen ja kolmonen on kyl paikat, joissa vauhti kuolee eniten ja sen huomaan itekin. Silti jarrun jättäminen myöhemmäksi ja/tai keventäminen alussa ottaa luonnon päälle ja sisääntulonopeus on vaatimaton. Silloin ei tarvitse laitetta riuhtaista korvallekaan kiireellä.

Bensaa ja renkaita. Korvien välistä kiinni ja välillä pysähtyy miettimään, mitä mopon päällä touhuaa jos alkaa tuntua liian jännältä.

Ehkä virikoneesta 2.0 tulee parempi, ja nykyisessäkin on nyt kannet madallettu sekä portattu.
 
JMH sanoi:
Kovempaa ajaminen jännittää :D

Kato, avaat vaan kaasua aikaisemmin ja enemmän ja jarrutat myöhemmin ja kovempaa. Sillä lailla pääsee kuka tahansa 1:20 Alastarolla.
 
skuikka sanoi:
Siis kertooko nuo käppyrät että mies joka on tuhonnut reilun puolet Suomen RSV-kannasta, on liian varovainen?

Tää lienee todiste siitä, että kovapäisinkin oppii solarin kautta?
 
Nitrous sanoi:
Tää lienee todiste siitä, että kovapäisinkin oppii solarin kautta?
Mullahan kävi niin päin, että kun APPn bimmerillä ajaessani, ja hänen neuvoaan noudattaessani: solari repes irti olkapäästä, niin päätin että mähän vittu ostan joskus idselleni bemarin ja vedän ihan eniten täysiä. Ja toteutus oli 1:24(?)-1:21.5. Ett toimii se niinkin päin.
 
skuikka sanoi:
Siis kertooko nuo käppyrät että mies joka on tuhonnut reilun puolet Suomen RSV-kannasta, on liian varovainen?

Nyt tuli paha. Potku hampaisiin piristää päivää aina.

Tumppi sanoi:
Kato, avaat vaan kaasua aikaisemmin ja enemmän ja jarrutat myöhemmin ja kovempaa. Sillä lailla pääsee kuka tahansa 1:20 Alastarolla.

No sillain mä meinasin koittaa tos ens kesänä. Kuitenkin varovasti, ku scuuba sitä serkkua vai miten se meni.
 
JMH sanoi:
^
Kovempaa ajaminen jännittää :D

Pää tottuu ilmeisen hitaasti yhdistettyyn hidastuvuuteen ja kääntymiseen ja avauksissa solaria kolottaa.

Lemminkäinen ja kolmonen on kyl paikat, joissa vauhti kuolee eniten ja sen huomaan itekin. Silti jarrun jättäminen myöhemmäksi ja/tai keventäminen alussa ottaa luonnon päälle ja sisääntulonopeus on vaatimaton. Silloin ei tarvitse laitetta riuhtaista korvallekaan kiireellä.

Bensaa ja renkaita. Korvien välistä kiinni ja välillä pysähtyy miettimään, mitä mopon päällä touhuaa jos alkaa tuntua liian jännältä.

Ehkä virikoneesta 2.0 tulee parempi, ja nykyisessäkin on nyt kannet madallettu sekä portattu.

Äkkiäkös jostain vatkaimesta rakentaa hätäjarruavustimen ja Alibabasta se pikaisin kaasukapula kiinni.
Geometria vielä reilusti nenälleen niin pitäs peliliikkeiden äkäistyä.
 
JMH sanoi:
^
Kovempaa ajaminen jännittää :D

Pää tottuu ilmeisen hitaasti yhdistettyyn hidastuvuuteen ja kääntymiseen ja avauksissa solaria kolottaa.

Lemminkäinen ja kolmonen on kyl paikat, joissa vauhti kuolee eniten ja sen huomaan itekin. Silti jarrun jättäminen myöhemmäksi ja/tai keventäminen alussa ottaa luonnon päälle ja sisääntulonopeus on vaatimaton. Silloin ei tarvitse laitetta riuhtaista korvallekaan kiireellä.

Bensaa ja renkaita. Korvien välistä kiinni ja välillä pysähtyy miettimään, mitä mopon päällä touhuaa jos alkaa tuntua liian jännältä.

Ehkä virikoneesta 2.0 tulee parempi, ja nykyisessäkin on nyt kannet madallettu sekä portattu.

Sama vika rahikaisella. Saatan painella koko kisamitan rennosti vähän kuin ois Prismaan menossa hakemaan viikon ostoksia. Agrea ja reipasta touhua pitäisi saada ajoon enemmän, eikä vaan rentoa kurvailua.

Näin vanhemmiten varmaan ihan normaalia...
 
Back
Ylös