Se kuitukuori, kun ei nyt vaan ime itseensä sitä energiaa silleen kuin kuvittelet. Meinaan, että, jos se näin tekisi, pitäisi sen hajota jo aika pienestä osumasta, jolloin se ei koskaan menisi läpi esim. Snell-testeistä.
Kävisikö asiantuntemuksesta se, että vedin mekaniikkalabraa sellaiset seitsemisen vuotta (1993-2000)?
Ei, kyllä se muovipotta on ihan hyvä silloin, jos ajelee rauhallisesti tuolla kantateillä ja potta on sopivan kokoinen sekä remmi pysyy riittävän tiukalla. Muovipotan etu on se, että pienessä vauhdissa nuppaamisen jälkeen aivot säästyvät todennäköisimmin vaurioilta, kun taas kuitukypärä kovempana saattaa antaa sellaisen tällin, ettei kaveri herää kuin vasta sairaalassa levon jälkeen.
Kovempiin vauhteihin tarvitaan kuitenkin kuitu mm siksi, että sellaisessa hallitsemattomassa rullaamisessa pää iskeutuu todennäköisesti useita kertoja katuun, jolloin ulkokuorelta vaaditaan hyvää mekaanista kestävyyttä. Ja tuollaisessa tilanteessa vammoja syntyy koko kehon matkalta, jotta silloin pitää myös hyväksyä riski aivovamman syntymisestä. Mitä kovempi vauhti, sitä kovempi jousitus.