No nyt pitää kommentoida tänne ketjuun tuota Bikers Directiä. Tilasin sieltä kypärän ja visaa veloittivat välittömästi. Mitään muuta ei kuulunut paitsi "this is automaticly generated message..." tyyppinen viesti. Odottelin muutamia päiviä, ei kuulunut mitään. Laitoin mailia, ei vastausta. Laitoin lisää mailia, ei vastausta. Kahden viikon mailailujen jälkeen ilmoitin luottokuntaan että mikä on tilanne, ja laitoin lafkaan mailia että ilmoitus on tehty ja jotain pitäisi alkaa tapahtua, joko hyvitys kortin tilille tai sitten jotain tietoja siitä onko tilaus edes mennyt perille vaiko ei.
Eilen sitten tuli mailia että tilattua kypärää ei ole saatavilla, mutta kelpaako eri värinen, vähän kalliimpi samaan hintaan. Vastasin että kyllähän se kelpaa (luottokuntaa ei tuo nimittän hidasta, jos mitään ei ole todistettavasti tapahtunut ne hyvittävät ostotapahtuman määräajan umpeutuessa), ja ihme ja kumma, UPS-seurantatiedot tulivatkin postiin tänä aamuna. Joten vissiin sitten saan kypärän siltä kuitenkin.
Että ihan kitkattomasti ei kyllä ostokset sen lafkan kanssa ole sujuneet, ja toivottavasti takuuasioissa ei tarvi palata asiaan.
EDIT: Ja tiesittekö muuten että netistä tilatessa liikeellä on luottokunnan mukaan 30 päivää aikaa hoitaa tilaus? Ei tullut itsellä mieleen että oikeasti hyväksyttävä toimintatapa on veloittaa korttia, olla vastaaamatta mihinkään yhteydenottoon ja postittaa tuote vaikka vasta 29. päivän iltana. Mutta niin se vain on.
EDIT: Kypärä saapui tänään. Aikaa kului kaiken kaikkiaan kolme ja puoli viikkoa, ja suurin osa siitä kului siihen että Bikers Direct ei ottanut mitään kantaa koko tilaukseen eikä tehnyt asialle mitään. No, loppu hyvin, kaikki hyvin.