• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Miksi BMW?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja osmo
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
TIJ sanoi:
Mutta onneksi nykyaikana on vaihtoehtoja eikä vaativankaan boxer-fanaatikon tarvitse tyytyä tavanomaisuuksiin:

081914top-i2.jpg
Yli litranen twini ja 14 litran tankki? Ei mitään elekronista avustusta, edes ABS? Ketjuveto? 140.000€? Vaikka onkin asiallisen näköinen naku, niin kyllä näyttää että tässä koijataan apinoilta fyrkat veks... :)-

-jp-
 
Topikki on hyvä. Olen parina vuonna miettinytkin, miksi varmaan kaksi kolmesta keski-Euroopassa vastaantulevasta pyörästä on Gessuja, yleensä peräti tuoreita. Joku juttuhan siinä on oltava, koska Gessun hinnalla saa jo ihan hyvän henkilöauton tai useita vähän käytettyjä matkapyöriä.

Ajattelin vuokrata ensi keväänä Münchenistä ison Gessun taikka GTL:n ihan kokeilun ilosta, josko tämä selviäisi minullekin. Pelko on lähinnä siinä, aiheuttaako tämä tarpeen päivittää omaa kalustoa. Tuo ristuksenaikainen Pannari saattaa yhtäkkiä tuntua aivan eilispäivän vehkeeltä. Tähän mennessä muut kokeilemani uudemmatkaan pyörät eivät ole houkuttaneet akuutisti vaihtamaan. Ei sillä että tuo nykyinen olisi mitenkään universumin paras, mutta pyörään hakattavalle rahalle olisi sitten vaihtaessa kiva saada vastinettakin.
 
Gessuhan on ollut Saksan myyntitilaston kärjessä vuosia. Aika korkealla myös muita bemareita. Muut pyörät ovatkin pääasiassa alle tonnisia yleispyöriä. Tehomallit ovat varsin sivuosassa vaikkapa Suomeen verraten.

Onhan se Gessu varmaan perusreissaamiseen käypänen laite ja Saksan hinnatkin ovat mukavammat. Useasti noiden päällä istuu vanhempaa 'kalustoa', joille ryhdikäs istuma-asento on tärkeä.
 
Viimeksi muokattu:
Eipä siihen taida varsinaisesti mitään erityistä syytä olla. Pidemmän aikaa vain kyti sellainen ajatus että bemari täytyy hankkia ja mieluiten bokserikoneella. Kävin kyllä ensin koeaajamassa k1200rs mallia mutta se ei oikein sytyttänyt. Sitten tuli eteen tämä r1100s malli. Mitä enemmän ajellut sitä enemmän olen tykännyt.
Luotettava ja helppohuoltoinen tekniikka. Erottuu joukostakin kun ei ole niin yleinen malli.
Tällähetkellä on autokin taas vaihteeksi bemari ja vielä pyörän kans samanvärinenkin eli musta:)
 
Bemarin bokserista. Tuli testailtua useampiakin boksereita ja aluksi hämmensi alhainen painopiste: täähän on ihan kuin polkupyörällä ajaisi. Pienillä kierroksilla oli mukava ajella hissukseen, mutta jotenkin tuli sellainen mielikuva että kone ei tykkää kierroksista. Tärinä ja pärinä lisääntyä ja kulkihan se ihan kivasti, mutta ei kuitenkaan mitenkään räyhäkkäästi tai iloisesti. Lopputulos oli että ei ole minun juttu.
 
Nuo boxerit, kuten V2-koneetkin, ovat tietysti luonteeltaan erilaisia kuin rivineloset, tai V4-koneet. Tärkeimpänä kapeampi kierrosalue, mutta veto alkaa 'heti'. Itseä boxerissa haittaa eniten leveys. Soundi on siinä ja siinä.
Kulkupuoli tuntuu erilaiselta, mutta voi silti olla hankala karistaa tuollaista boxeria perästä, jos sen kuski vähän yrittää.
 
Hetkisen ajattelin että pitäiskö ostaa BMW R 1100 RT malli, mutta ei...onneksi meni ohi ja järki palasi. Muovia, onhan minulla auto.
 
Miksi Bemari?

Primäärisyyt olivat erilaisuus, viimeistely ja ergonomia. Kun istahdin nykyisen R1100S:n satulaan niin monet asiat osuivat heti kohdalleen. Joista seuraavassa muutamia:
- Käsikahvat on tehty miehen käteen, koska ne ovat riittävän paksut.
- Peukalovilkut ovat erittäin näppärät, sillä vilkkujen käyttö sujuu helposti vaikka kädet ovat tiukasti stongassa kiinni. Uusissa vasemman käden versiossa kättä pitää keventää stongalla, jotta vilkun käyttö onnistuu.
- Viimeistely, mm. jarrunestesäiliöt ovat tyylikkäät eikä mitään pyöreitä muovipurkkeja.
- Ajo-ominaisuudet, eli tykkään kuin hullu puurosta telelever-keulasta, joka ei niiale jarrutuksissa ja toimii täsmällisesti.
- Kardaani, helppohoitoinen, välttyy ketjujen rasvaukselta.
- ABS-jarrut, turvallisuutta matkamotoristille, mutta eivät mainittavasti haittaa radallakaan.
- Mittaristo oli monipuolinen ja erittäin selkeälukuinen.

Edellä tulikin lueteltua miksi ajan edelleen vanhalla Bemarilla.:cruising:. Uudempia olen käynyt koeajamassa ja renkaita potkimassa, mutta niistä puuttuu monet edellämainituista bemarimaisuuksista. Ehkä jonakin päivänä uudet ominaisuudet (kaikki ne kolmikirjaimiset lyhenteet) vievät voiton ’vanhanliiton’ bemarimaisuudesta ja yllätän itseni hankkimalla uudemman peli.

...juu saabismikin oli sairaus :grin:
 
Vielä pari vuotta sitten Bemari oli suunnilleen viimeinen vaihtoehto itselle, erilaisten maailmalta kuultujen laatuongelmien (kardaani, sähköviat, katkaisimet yms.) ja korkeahkon hinnoittelun takia. 2014 MP-messuilla tuli kuitenkin istuttua R nineT:n päälle ja siitä jäi polte tuollaiseen perinteisen näköisen, mutta kumminkin jonkin verran nykyaikaista tekniikkaa sisältävään menopeliin.

Poika syntyi 2014 ja pitkät reissut vaimon kanssa on nyt vähäksi aikaa ohi, niin päätin sitten tänä kesänä mennä kerrankin tunteella ja Super Tenere vaihtui 400 km ajettuun R nineT -malliin. Tietyllä tapaa tykkään Teneren jälkeen, kun tuossa ei ole mitään erilaisia tehokarttoja, rajoituksia tehon ulostulossa tai edes luistonestoa. ABS-jarrut sentään löytyvät, ja kohtalaisen tehokkaat sellaiset.

Onhan tuossakin mallissa jo vaihdettu etujarrunestesäiliö takuuseen (vuoto) ja käynnistyspainikkeen katkaisija, josta oli myös takaisinkutsu (vaihtui tosin itsellä jo kun oston yhteydessä asennettiin lämpökahvat). Jos toi nyt kokonaan laukeaa takuun jälkeen, niin on tuota ainakin kivempi katsella tuossa pihalla kuin vanhaa Tenereä...

On tuosta jonkinlaiseksi matkapyöräksi myös: viime viikonloppuna tuli kahdessa päivässä huristeltua 950 km ilman mitään kolotuksia... :cruising:
 

Liitetiedostot

  • DSCF7770-002.jpg
    DSCF7770-002.jpg
    99,2 KB · Katselut: 70
Viimeksi muokattu:
Miksi BMW: on kokeiltu k 1200GT, K 1300 GT, K1600 GT, K 1600 Gt Sport
ja nyt vaihtui R 1200 LCRT 2016 mallinen.
En voi muuta sanoa kuin ovat hienoja matkapyöriä kaikki.
Lisävarusteet on huippuluokkaa ja niitä piisaa. :thumbup:
Kaksi päällä on todella mukava ajella pitkiä päivä reissuja.
jousitus on best.
 
Back
Ylös