• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mallikartoitus tännekin (Yamaha)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Yamaha1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ensipyöränä -91 FZR600, ajettu 85tkm
Korttia ja kelejä odotellessa
062802moto_prv.gif

(... ja ledi vilkkujen sähköistys menossa)
 
Täällä myös uusi yamahasti.
Entinen pyörä/projekti oli tälläinen http://mikael.fsck.fi/honda/kuvia/honda_kuvat.html

Tuo honda vaihtui FZR 600:een.  -90 malli käyttöönotettu maaliskuu -91  (mittarissa 71tkm.....  mutta saksasta tuotu -00.. joten ken tietää monettako rinkiä mittari menee.)

Etukatetta on monesti tuosta jo parsittu ja nyt joudun vielä itsekkin sitä reilusti korjaamaan (ei kukaan tietäsi ketään joka myisi ehjän??  tupla valomalli)

Latausta ei tule akulle.. laturilta tulee 50-100 ~AC, säädin/tasasuuntaaja kuumenee ja mittausten perusteella näkyisi jokin diodi päästävän kumpaankin suuntaan... tai no, en oikein tiedä, miten mitata tuollainen värkki, jossa on molemmat samassa..  kai tasasuuntaaja pitäsi voida mitata samoin tuosta, kuin että tasasuuntaaja olisi irrallisena..
No, se sieltä nyt kuitenkin rikki on, kun laturilta tulee vaihtojännite...  Kellään käytettyä ehjää myytävänä?

Sähköjä vähän tullut parsittua..  lähinnä liittimiä vaihdellut/putsaillut..

Imukurkkujen pinnassa on murtumia.. mutta sisällä on eriliset kumiputket... tuollainen ei taida haitata ollenkaan, vaikka pinta on halki.. kun ilmeisesti ei pysty moottori kuitekaan ilmaa imemään tuota kautta..??

No, tässähän tuli tämän mallin kartoitus
biggrin.gif



Tosta viä kuvatus
yamaha.jpg
 
Liityin motoristien joukkoon hankkimalla "ensipyöräksi" Yamaha XJ900:n vm86. Pyörä tuli pääsiäisen alla ja seisoo tallissa odottamassa ajoa, sillä sen pitäisi olla tosi hyvässä iskussa, "lähes" kaikki huollettua tai uusittua. Pyörällä ajettu n. 111000km, mutta viime kesänä vaihdettu vain 37tkm ajettu moottori. Vielä vakuutusasiat kuntoon ja ajokelien odotus voi alkaa. Ajamisen lisäksi pitää alkaa tutustua ko pelin huoltoasioihin ja osien saamiseen/hankkimiseen. Ainakin ajolaukut (sivu tai perä) pitäisi hankkia. Näiltä sivuilta saanee vinkkejä ja ohjeita (esim suomenkielinen ohjekirja??) ylläpitoon liittyen sekä tukea sille että tuli tehtyä hyvä valinta
wink.gif
 
Kawasaki vaihtui Yamahaan, eli tuli hankittua perjantaina R1 vuosimallia 2005!!
062802moto_prv.gif


Toivottavasti ne ajokelit alkaisivat jo pian täällä Lappeenrannassa!!
 
Uusi vm. 2007 Yamaha XVS1300A Midnight Star, otettu ajoon 11.4. ja nyt mittarissa 571 km. Ja varpaat jäässä.
 
600 Fazer vuosimallia 2001, mittarissa kilometrejä reilu 47t. Joista itse kerättyinä 27 tkm kolmessa kesässä.
Ja hyvinhän tuo tuntuu rallattelevan edelleenkin, varsinkin kylmänä..  
biggrin.gif
 
Pitkästä aikaa tuli hankittua taas pyörä. Fzs 600 '99. Edellisestä olikin jo toistakymmentä vuotta aikaa, sekin oli muuten jammu: kilvellinen Yz125.
 
2 päivää sitten hain ensimmäisen pyöräni (kevarin) yamaha ybr125.
n.14350km ajettu ja ~10km niistä on omia kun ei ihan vielä korttia ole, niin ei viitsi vielä ajaa. Seuraavana keväänä sitten voin vaihtaa isompaan pyörään kun ikää alkaa löytyä, mutta kaipa tällä on hyvä aloitella tämä motoristin ura :P.
 
Pihalla odottelee Yamaha FZ6-S ABS, vm.2007 ja ajettu 7300km, syyhyy päästä nytkin ajamaan mutta olosuhteiden uhrina ei ihan vielä pääse
sad_orig.gif
 
FJR 1300 -02 ajettu 110tkm, tuli hankittua ekaksi isoksi pyöräksi. Aikaa edellisestä pyörästä onkin sitten jo ainakin 25 vuotta.

Tuo on liikkuvan poliisin vanha peli ja aika hyväkuntoisen oloinen.
 
Back
Ylös