Katsastus tulossa EU-tasolla pakolliseksi, nyt ilman kansallisia poikkeuksia

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja HiTec
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Et oo tainnu montaa auton katsastusta nähdä? Monesti dynosta auto hyppää pois, ku katsuri jarruttaa kovemmin...
Miten luulet et siinä käy pyörän kanssa, jos sitä ei oo sidottu kiinni dynoon. Ja kuten jo aiemmn mantsin, jarrudynot on tehty niin, et molemmilla rullapareilla on vierrekkäin pyörät.
Raskaskaluston (korma-auto) dynois, on mahollista testata/mitata vain yhtä pyörää. Mut siin lähtee pyörä ja testaaja konttorin seinälle, jos ei sitä mp:tä sidota dynoon kiinni...
No on se sitten vaan todettava, että moottoripyörän katsastaminen on teknisesti mahdotonta. Autopuolella osataan katsastaa niin T-Ford kuin C8 Corvette samalla konttorilla saman leimaukon toimesta, mutta prätkät ovat sitten vuori jota ei vielä leimaukko ole pystynyt valloittamaan.

Yllättävän paljon muutoskatsastuksia kuitenkin pystytään nykyisinkin mopoille tekemään, ja täysin omavalmisteitakin kilvittämään, vaikka nämä vaikeudet ovat toimintaa hankaloittamassa.
 
Mepit jotka äänesti katsastuksen puolesta:

Mika Aaltola KOK
Sipa Pietikäinen KOK
Pekka Toveri KOK
Elsi Katainen KESK
Katri Kulmuni KESK
Maria Guzenina SOS-DEM
Merja Kyllönen VAS
Jussi Saramo VAS
LI Andersson VAS
Maria Ohisalo VIHR

Poissa äänestyksestä.

Eero Heinäluoma SOS.DEM
Anna-Maja Henriksson RKP
Aura Salla KOK
Sebastian Tynkkynen PERUSSUOM

Siinä lista edustajista, jotka kieli ruskeana edustavat EU-parlamentissa.
 
Kilvellisten ja ratakäyttöön rakennettujen pyörien osalta tämä vaikuttaa melko perseelliseltä. Monesta on varmasti koko putkisto vaihdettu ja katalysaattori on tai ei ole jossain tallin hyllyllä tallessa. Vaaditaankohan kaikki alkuperäiset katteet myös kiinni katsastukseen? Valot ja vilkut varmastikin pitää palauttaa.

Melkoinen arvonalenema myös käytettyjen katupyörien kaupassa niiden osalta, joita on räpelletty. Vastaavasti räpeltämättömät varmaan ainakin säilyttävät mukavasti hintansa. Epäilen myös, että moottoripyörien myyntiliikkeet eivät vaihdossa kovin mielellään ota enää kuin vakiopyöriä lattialleen.
 
Viimeksi muokattu:
Mepit jotka äänesti katsastuksen puolesta:

Mika Aaltola KOK
Sipa Pietikäinen KOK
Pekka Toveri KOK
Elsi Katainen KESK
Katri Kulmuni KESK
Maria Guzenina SOS-DEM
Merja Kyllönen VAS
Jussi Saramo VAS
LI Andersson VAS
Maria Ohisalo VIHR

Poissa äänestyksestä.

Eero Heinäluoma SOS.DEM
Anna-Maja Henriksson RKP
Aura Salla KOK
Sebastian Tynkkynen PERUSSUOM

Siinä lista edustajista, jotka kieli ruskeana edustavat EU-parlamentissa.
Merkille pantavaa on se, että KUKAAN suomalainen meppi ei vastustanut katsastusta äänestyksessä.
-
 
Isossa salissa äänestetään niin kuin ryhmäkokouksissa on päätetty, ihan kuten eduskunnassakin. Ei siellä pääsääntöisesti potkita aidan yli. Jos "perseilee", sen löytää kyllä edestään. Jos haluaa tietää, kuka on tosissaan edes yrittänyt vaikuttaa asiaan, pitää kaivaa valiokuntien ja ryhmäkokousren pöytäkirjoja.
 
Mitähän koulua sitä pitäisi alkaa käymään, että voisi hakea sitten aikanaan leimasedäksi, olis ainakin se A-kortti, mitä monella muulla nykyisellä sedällä ei ole. :thumbsup:
 
Yllättävän paljon muutoskatsastuksia kuitenkin pystytään nykyisinkin mopoille tekemään, ja täysin omavalmisteitakin kilvittämään, vaikka nämä vaikeudet ovat toimintaa hankaloittamassa.
Vaatiiko se muutoskatsastus edes mopoon koskemista ja onko niitä vuosittain kymmeniä tuhansia?

Pientä hakaluutta asiaan saattaa tuoda se, että pelkkä mp:n taluttaminen vaatii A-kortin.
 
Koska täällä on spekuloitu muutosten vaikutuksesta mahdolliseen katsastukseen, enkä jaksa tehdä mitään järkevääkään, niin summaan alle vähän faktaa ja lisäksi spekulaatiota.

Seuraavat vaaditaan, faktaa:
- Valot, vilkut, heijastimet, äänimerkki
- Peilit
- Kaksi erillistä jarrulaitetta, ABS (jos tyyppihyväksynnässä)
- Nopeusmittari
- Ohjauslukko
- Päästövaatimusten (melu) täyttyminen

Seuraavin huomautuksin: Määrittelyt on alla olevaa paljon yksityiskohtaisempia esimerkiksi heijastimien ja valojen osalta, mutta tästä saa jotain yleiskuvaa. Yleisesti ottaen jos jokin ei kuulu käyttöönottopäivän vaatimuksiin, sitä ei tarvitse olla asennettuna. Vaatimus valojen ja vilkkujen E-hyväksynnästä tuli voimaan vaiheittain vuodesta 1989 alkaen, kilpivalon ei tarvitse olla E-hyväksytty. Vaatimus vilkuista tuli voimaan 1984. Vaatimus peileistä tuli voimaan 1984. Vaatimus kahdesta erillisestä jarrulaitteesta 1957, vaatimus ABS-jarruista tuli voimaan 2016. Vaatimus nopeusmittarista tuli voimaan 1984. Putkien E-hyväksyntävaatimus tuli vaiheittain voimaan kesästä 2003 alkaen, sitä aiemmilla meluraja 103 dB(A) – ja käytännössä Euro 1 ja vanhemmat täyttävät päästövaatimukset, jos ne toimivat edes suunnilleen normaalisti.

Jarrut saa vaihtaa (tehokkaampiin), jousitusta saa muuttaa/vaihtaa (kunhan muutos ajettavuuteen ei ole "vähäistä suurempi"), katteet saa poistaa, ohjaustangon ja jalkatapit saa vaihtaa jne. Merkkivaloille ja tankokytkimille on käyttöönottopäivään perustuvia vaatimuksia.

Spekulaatiota:
- Päästömittaus autojen tapaan tuskin toteutettavissa. Jos tulee, se on kevyempi. Mahdollinen ongelma Euro 2 -pyörille ja uudemmille. Hyvin mahdollista, että päästövaatimusten täyttyminen katsellaan vaan E-merkinnöistä, jolloin ongelma on pienempi.
- Jarrumittaus dynamometrillä ei ole perusteltu, sillä jarrujen hidastuvuusvaatimuksen täyttyminen on havaittavissa ilmankin.
 
Satuin toissa vuonna tapaamaan Norjaan mennessä Sodankylässä smoton miehen joka oli kaiketi puhunut tästä katsastuksesta tai sen tarpeettomuudesta eduskunnassakin puheidensa mukaan. Hän oli jo silloin skeptinen ja sanoi että se on fifty sixty että katsastus tulee, koska trafilla on niin kova lobbaus ja halu päästä kuskin kukkarolle oli siitä hyötyä tai ei. Mutta rahaahan se on trafille ja juuri siksi Samaten jo täällä mainitut vanhemmat pyörät joita on paranneltu saisivat tuta katsastusmiesten raivon, koska he voivat.
Itsellänikin on kaksi hieman yli ja ali kolmekymmentä vuotiasta pyörää, jotka ovat varmana kunnossa. Vanhemmalla tulee ajettua muutama tonni vuodessa. On siinä järkeä maksaa rahaa moisesta. Eikä minulla ole mitään halua esitellä uudempaakaan kenellekään maksua vastaan, paitsi jos minulle maksetaan. Uskon että osa porukasta ajaa katsastamatta tai lopettaa homman. Saattaa vaikuttaa varaosia myyvien liikkeiden kannattavuuteenkin.
 
Onhan ihan selvä, että jos kahden tonnin arvoisen ehjän pyörän katsastuskelpoiseksi saattaminen maksaa kaksi tonnia niin iso osa siitä kalustosta jää talliin seisomaan. Esimerkiksi kymmen vuotta takaperin poistetut katti-putket. Jos ja kun ei ole tallessa niin tilaa uudet jos jostain saat. Just katselin omaan trumppaan putkia ja toisioilmaröörejä niin ei kauaksi parista tonnista jää.
 
Viimeksi muokattu:
Onneksi Hyperin mukana tuli alkuperäiset pöntöt, katti ja ecu. Menisi varmaan läpi Termin race putkistolla 😁 🤔db killerin kanssa ehkä jos stanssaisi pönttöön Euro 3 lätkän. Suitsassa onneksi säästin alkuperäisen torpeedon kun tilalle tuli kiinan pönttö. Ja just asensin siihen rekisterikilven valonkin😂
 
Saattaa moni tosiaan laittaa hanskat naulaan ja lopettaa homman. Vai olisiko se byrokratian yksi tarkoituskin, koska vihreä siirtymä ...
Hommaa yritettiin kuristaa kuoliaaksi jo 70-luvulla verottamalla - jos nyt onnistuisivat.
 
Jotain hyötyä että pyörän mukana tuli aivan kaikki alkup. osat, mitä tähän pyörään on vaihdettu, pönttö, tuulilasi, vieterit...
 
Satuin toissa vuonna tapaamaan Norjaan mennessä Sodankylässä smoton miehen joka oli kaiketi puhunut tästä katsastuksesta tai sen tarpeettomuudesta eduskunnassakin puheidensa mukaan. Hän oli jo silloin skeptinen ja sanoi että se on fifty sixty että katsastus tulee, koska trafilla on niin kova lobbaus ja halu päästä kuskin kukkarolle oli siitä hyötyä tai ei. Mutta rahaahan se on trafille ja juuri siksi Samaten jo täällä mainitut vanhemmat pyörät joita on paranneltu saisivat tuta katsastusmiesten raivon, koska he voivat.
Traficom ei katsastuksesta saa kuin murusia (valvontamaksu taitaa olla 2,75€/kerta), ja Traficomin rahoitusta säädellään suoraan laeilla ja säädöksillä, joten rahan takia lobbauksessa Traficomin taholta ei kyllä ole järjen häivää. Suurimmat rahavirrat puuhassa valuvat kansainvälisten sijoittajien omistuksessa oleville katsastusasemaketjuille.
 
Back
Ylös