Erittäin hyvin sanopttu siellä takarivissä!Miksi mopoilijat täytyy aina sotkea mukaan kun puhutaan mp-onnettomuuksista? Mielestäni niitä ei voi millään tavalla rinnastaa moottoripyöriin vaikka niissä kaksi pyörää onkin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Erittäin hyvin sanopttu siellä takarivissä!Miksi mopoilijat täytyy aina sotkea mukaan kun puhutaan mp-onnettomuuksista? Mielestäni niitä ei voi millään tavalla rinnastaa moottoripyöriin vaikka niissä kaksi pyörää onkin.
Tuo vakuutusaika onkin hyvä argumentti, jota en tullut itse ajatelleeksi. Kiitos!Ja vetästäämpä viel Vakuutuskanta-kortti kehiin. Sillä päästään kauas pois fifti-sixti zonelta. 2005 vakuutuskannassa henkilöautoiila lähes 2,1 miljoonaa, ja moottoripyörillä "vain" 44 475 vakuutusvuotta. Jos lasketaan liiskaantuneet mukaan (yht 285) niin ha-uhreja on 13,6/100 000vv, ja mp-uhreja on 67,5/100 000vv.
Eli suhdeluku on 1:5 tuosta laskettuna.
Sanoit ett ha keskim ajosuorite on 20k/v; niin _kaikki_ mopoilijat sais ajaa 100 000km kesässä ett suhdeluku laskis 1:1:een.
( http://www.liikennevakuutuskeskus.fi sivuilta löytyy paljon tilastoo)
Asiaa! Se miten ne nousevat, on kiintoisaa. On muistettava, että laki on uusittavana (lausuntokierroksellako? piti olla) ja se voimaan tullessaan muuttaa rakenteen. Lakisääteinen maksu pudonnee (veikkaus) ja kokonaiskattavuus heikkenee (EU-malli).En itse usko, että vakuutusmaksujen nousu välttämättä olisi
mikään provo .. valitettavasti vain loukkaantuneiden
hoitokustannukset ovat nekin nousseet. Vakuutusyhtiöt ovat
kuitenkin liikelaitoksia ja heidän tavoitteenaan on leipoa rahaa.
Vakuutusyhtiöiden omat tilastot ovat liikesalaisuuksia ja mitä ne
pitävätkään sisällään, jää meiltä muilta tietämätömiin. Kilpailukaan
ei välttämättä pidä maksuja aisoissa, kuten katsastusten maksut
tuplaantuessaan ovat osoittaneet.
![]()
Suomessa keskim ajosuorite lienee vain n. 10 tkm. Ajosuoritetta ei täällä kyetä mittaamaan. Toisin on sivistysmaissa.Ja vetästäämpä viel
Sanoit ett ha keskim ajosuorite on 20k/v; niin _kaikki_ mopoilijat sais ajaa 100 000km kesässä ett suhdeluku laskis 1:1:een.
Ilmeisesti vakuutukset hinnoitellaan kuten sähkökin:uskomaton provo..Vakuutusmaksut siis nousevat, taaskin.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Pitää varmasti paikkansa tai on ainakin pallopuistossa, mutta tässä tulisi mielestäni erottaa kaksi asiaaEsim vuosina 2000-2005
henkilöautoissa kuolleiden määrä oli keskimäärin 10,1 kuollutta / 100 000 autoo.
kuolleita moottoripyöräilijöitä oli keskimäärin 16,1/100 000 mp:tä.
Eli päästään melkein tuplaan. Ja sit jos kerrotaan se vaikka 4/12kk ajokauden pituudella, niin kerroin on jo 6, ja siihen lisäksi vielä ajokilometrit vaikka kertoimella 2, niin päästäänkin jo aika lähelle "todellisuutta", mikä tahtoo sanoo että mp:n sarvissa kuolee suhteessa 12 kertaa enemmän populaa kuin auton ratissa.
Tätäkin voi tehdä monella tavalla. Usealla tavalla tuloksena on vain ärtyneisyyttä. Etenkin jos ollaan reaktiivisella puolella, eli sanomassa vastaan kun juttu on kirjoitettu.Älkääpä moittiko lehdistöä (tarpeettomasti). Tuolla aiemmin oli kommentti, jossa ihmeteltiin, että miksi SMOTO ei ole puuttunut lehdistön kirjoitteluun ja sen sävyyn. Omasta mielestäni siksi, että sillä ei saavuteta mitään - korkeintaan lehdistön ärtyneisyyttä.
Vastineen julkaisu on todella harvinaistaJa kun toimittaja on kerran juttunsa kirjoittanut ja julkaissut, niin peli on menetetty. Ei kukaan toimittaja halua tulla leimatuksi eikä tuoduksi esiin siitä että kirjoitti jotain väärin.
No on se 8-16x vaarallisempaa.Oliko 16x vaarallisempaa ajaa mp:llä. Ja ainakin itse yritän keksiä kaveriporukalla keinoja saada ensi kesäksi tehtyä jotain, tunne pyöräsi tiedä itsesi tapaista teemaa, saa käyttää vapaasti jos siltä tuntuu ja tuoda ne uudet motokaverit puhuun ja katseleen miten se pyörä toimii. Jos ajat pyörää kuin autoa olet pulassa. Jos autoa kuten pyörää kuin minä niin se autofirma on pulassa.![]()