Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
iaj sanoi:Hieman veti taas tyhjää kun aloin avaamaan öljyntäyttöaukkoa. On tässä uudessä näköjään vaihtanut paikkaa, eipä enää saa vahingossakaan *liikaa* öljyä sisään:
![]()

iaj sanoi:Väittäisin että alkaa olemaan nyt tunnustelu taidot kohdallaan kun kahta ei-vielä-levinnyttä perää on päässyt ajoissa kopeloimaan.
Yllättävää kyllä on että tässä uudessa ei todellakaan ole havaittavissa minkäänlaista välystä - tai siis on, mutta hyvin hyvin pieni. Eli olisikohan siellä kuitenkin toleransseissa jotain muuttunut, mene ja tiedä. Tämä selviää vain yhdellä tavalla: ajamalla
Mutta, onkos kenelläkään tiedossa että tämä uudemman mallinen perä missä on tuo huohotin että olisi vielä pettänyt laakereista?
vma sanoi:Kun avaat tuon vanhan perän, otahan kuvia kuluneista osista. Onko korkkauksen juurisyytä selvitetty yleisesti? Huono voitelu, epäpuhtauksien sisäänpääsy, väärä mitoitus yms?
Rudi11 sanoi:Tänään vaihdoin perän öljyt 28 tkm ajettuun uuden malliseen perään. Vettä oli taas päässyt sisään, öljy oli vihertävää. Öljyn seasta ei löytynyt metallilastuja tai muuta vastaavaa. Toukokuussa kaikki tiivisteet ja huohotin vaihdettiin, silloin öljy oli sinapin väristä.
Syksyn aikana selviää tuleeko sitä välystä vieläkin enemmän takalaakereihin ja milloin irtisanoo sopimuksensa...
Toukokuun jälkeen ainoastaan maanteillä Suomessa ja Venäjällä, ei puron ylityksiä tai muita vastaavia. Pesut suoritettu puutarhaletkulla.iaj sanoi:Vihertävää öljyä? Eli ilmeisesti tuosta huohottimesta pääsee vesi sisään, missäs oikein olet käynyt tuota uittamassa
Pitääpä vielä tarkistaa millainen tuo huohotin oikein on ja että se on siinä kunnolla.
iaj sanoi:Peräöljyä 150 km ajon jälkeen:
https://lh5.googleusercontent.com/-...AAAAAFAw/RjotKLg95p4/s800/20130819_211803.jpg
XX-xenon sanoi:pitääpä joku päivä kunnolla kommuuttaa sitä kun laukut on pois paikoiltaan.. yleensä ovat paikoillaan, melkein jatkuvasti, niin ei tule pahemmin kokeiltua. ainakaan kypärä päässä.![]()