Minä tilasin moisen navin Englannista jo maaliskuussa ja sain sen vasta reilu viikko sitten. Hintaa tuli 555e eli; jos olisin tiennyt toimituksen kestävän noinkin kauan, niin.... Noin pienellä hintaerolla ostan härpäkkeet Suomesta. Mahdolliset takuuasiat on paaaaaaaljon helpompi hoitaa silmätysten.
Suomen Garmin hoitaa takuuasiat huolimatta siitä mistä laite on tilattu. "Zumo 660 Europe":ssa takuu on kaksi vuotta, ja jenkki-versiossa jotain muuta. Molempia on ilmeisesti myynnissä.
Itse tilasin zumon äsken portugalista (emporiolive.com). Postikuluineen 552e. Tuote on Euroopan malli. Olisin ostanut Suomesta jos olisi ollut saatavilla, mutta juhannusaattona ollaan jo laivasssa, joten ei uskalla jäädä odottelemaan tuleeko niitä milloin. Varsinkin kun ajankohtaa siirrellään jatkuvasti eteenpäin.
Handtecistä olisi näköjään saaanut halvemmalla. Jotenkin kuvittelin, että siellä ei olisi ollut europa-versiota myynnissä. Olisi säästänyt pari kymppiä jos olisi vaivautunut katsomaan.