Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Just näin.Täällä jotkut puhuu seipäistä, vaikka puhe oli aidasta.
Ei kyse taida nyt olla siitä, etteikö myyjä olisi nähnyt vaivaa, etteikö yrittäminen olisi vittumaista tms.
Kyse on siitä, ettei pidetä sitä mikä LUVATAAN ja se on yritysmaailmassa melko paha moka ja takaa huonon maineen. Jos ei ehdi tehdä kaikkea minkä lupaa, on mietittävä mikä liiketoiminnassa mättää. Lupaanko liikaa vai eivätkö resurssit riitä? Jos itse en jostain syystä (joskus kolmannenkin osapuolen toiminnan vuoksi) pysty pysymään lupauksissani, pyrin ainakin hyvittämään sen tyytymättömälle asiakkaalle jotenkin muuten kuin vittulemalla.
Tuo ko. pyörän loppuminen tukuista -tieto tuli EE-Speediltä. Käsittääkseni kyselty oli kyllä useammastakin tukusta. Tosiaan en ihan tarkkaan tiedä mistä mopo sitten löydettiin, mutta tää taitaakin mennä jo vähän off topic.Musta palaute oli varsin asiallinen, kun ottaa huomioon tähän topicciin toisena kirjoitetun viestin.
Ja kuten moto-guppe jo tuolla jossain totesi, niin ilmeisesti muut maahantuojat eivät tollaista fillaria pystyneet enää järkkäämään? Ja kun joku kirjoitti että senkun soittaa tukkuun ja tilaa. Kai niillä muillakin maahantuojilla noi tukkujen numerot on?
Luultavasti tässäkin tapauksessa firma on oikeasti taas vaihteeksi nähnyt vaivaa että ko. mopo on saatu edes matkalle Suomeen päin. Tiedä sitten mistä onnistunut sen kaivamaan.
Mielestäni on oikeasti moto-guppen kannalta harmi, että aikataulut on kusseet, ja kauppias ei ole ehtinyt mopoa oikeaan paikkaan kuljettamaan. Välillähän noita sattuu, ei kaiketi voi mitään. Enkä yhtään ihmettele että firman ollessa noin vuoden ikäinen, ei kaikki rutiinit vielä toimi aivan täydellisesti. Ja myös takuukorjaukset on sellainen juttu, jotka vain pitää tehdä, kuten enzo jo kirjoittikin. Ehtii taikka ei, ne vain on tehtävä.
Itse olen kaksi pärrää, viime kesänä ja tänä talvena, ee-speedistä ostanut. Kumpikin tapaus niistä mennyt ihan putkeen. Ja kummallakin kertaa itsellä oli hirveä kiire saada pyörä kilpiin, ja sitten ajeltiin miljoonaa katsastuskonttoreilla ja takasin. Kummassakin näistä tapauksista Enzo kyllä pystyi joustamaan aivan käsittämättömästi.
Viime kesänä kun pikkugiksulla lähdin rajamäeltä, taisi kello olla jotain 11 illalla. Herra kokoili siinä vielä fillareita luovutuskuntoon. Eli ei ainakaan voi yrittämisen/viitseliäisyyden puutteesta morkata. Aina vaan kaikki ei mene ihan putkeen, harmi moto-guppelle.
Mut jee, ilmeisesti moposi nyt valmis, bussiin, tunnin istuminen, ja aja se tänään sieltä takasin. Eiköhän maailma maistu taas vähän paremmalta... Lähde Rajamäeltä vielä suoraan pohjoiseen, Lopen suuntaan, niin matkalla muutama loistava mutkapätkä.
![]()
Yritysmaailmassa tapahtuu myöhästymisiä jatkuvasti, kaikille yrityksille, eikä niiden maine mene minnekkään. Joskus viivästymisistä on SOVITTU sanktioita, joskus ei, silloin ei paljo tartte hyvitellä. Tärkeintä on vaan se että lupaa sellaista minkä USKOO pystyvänsä toimittamaan. Esteitä saattuu eikä niille aina voi mitään. Jokaiselle riittää se että yrittää parhaansa, jos ei auta niin ei voi mitään.Kyse on siitä, ettei pidetä sitä mikä LUVATAAN ja se on yritysmaailmassa melko paha moka ja takaa huonon maineen. Jos ei ehdi tehdä kaikkea minkä lupaa, on mietittävä mikä liiketoiminnassa mättää. Lupaanko liikaa vai eivätkö resurssit riitä? Jos itse en jostain syystä (joskus kolmannenkin osapuolen toiminnan vuoksi) pysty pysymään lupauksissani, pyrin ainakin hyvittämään sen tyytymättömälle asiakkaalle jotenkin muuten kuin vittulemalla.
Mä en menis kyl tuomitsemaan EE:tä muutaman kommentin takia... Ottaen huomioon paljonko se pyöriä diilaa, muutama tyyppi nurisee... Näin siinä sitten käy... Pahaa on niin paljon suomalaisen helppo sanoa kuin hyvää...Ps. Itsellä ei ole kokemusta kyseisestä kaupasta ja kovasti ei näin negatiivisen "kokemuksen" jälkeen ole halua koittaa...![]()
Paljonko on ihan heti? Päivä, viikko, kuukausi, kolme kuukautta?Ei se maailma taidakaan olla niin valmis luultuun tapaan tai aina auki. Joskus hommat viivästyvät ja aikataulut kusevat - elämä on...
Jos tilaisin uuden pyörä, en ihan heti odottaisi sitä saavani.
En oikeastaan tuomitsekaan vaan mietin kyllä asiaa sekä puolesta ja vastaan, jos ja kun pyörän vaihto tulee ajankohtaiseksi... Onhan täällä myös positiivisia juttua ko. firmasta mutta aina jos lähtee tekemään kauppaa firman kanssa josta on kuullut "pahoja" niin on pieni pelko p.....n alla että mitenköhän tässä käy. Ja kun tuntuu vielä olevan paska tsägä oikeastaan kaikessa niin niin...Mä en menis kyl tuomitsemaan EE:tä muutaman kommentin takia... Ottaen huomioon paljonko se pyöriä diilaa, muutama tyyppi nurisee... Näin siinä sitten käy... Pahaa on niin paljon suomalaisen helppo sanoa kuin hyvää...Ps. Itsellä ei ole kokemusta kyseisestä kaupasta ja kovasti ei näin negatiivisen "kokemuksen" jälkeen ole halua koittaa...![]()
![]()