• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Donut Lab ja Verge räjäyttivät pajatson

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja HiTec
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
vstrom sanoi:
Eikä sähkömoottoripyörä käy myöskään keski-ikäisille ja heitä vanhemmille tosiharrastajille.
Hyvin tärkeä alkuperäisen äänenvaimentimen korvaaminen uudessakin pyörässä paukkupöntöllä on melko mahdotonta.
Vai tuleekohan tarvikepuolella tarjolle sähkiksiin kaiutin/vahvistinpaketteja, joilla voi ympäristölle osoittaa mistä kana pissii?:;):


Zeron omistajana voin vahvistaa tämän. Sähköpyörässä on kaksi kriittistä asiaa mitkä kysytään ensimmäisenä lähes jokaisella latauspisteellä. Range sekä putken paukkumisen puute. Jos olen yli 300km päässä kotoa niin sitten range ongelma on selätetty ja puhutaan ainoastaan putken paukkumisesta. Tuo kaiutin asiakin on käsitelty. Pariinkin kertaan.

Mutta tosiharrastajan kyllä tunnistaa sillä että aika mielenkiinnolla pyörää tutkivat ja hauskat on niillä tarinat. Vaihtelua siihen "velipojan hajapusa 1200km siirtymä sveitsi etelä eurooppa 3 päivää" juttuihin mitä nyt aika paljon väistämättä sähköpyörän omistajana kuulee.
 
Pääsi jo Euroopan suurimman moottoripyörälehden Motorrad uutisiin. Kommentti on, että kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta. Pyytävät Verge:ltä testi pyörää.
 
Tässä kun uutisia lueskelee niin jostakin syystä mieleen assosioituu Paroni von Münchhausen. En tiedä onko nuorempi motoristipolvi tutustunut kirjallisuuden tuohon haaraan.
 
Siellä jossain on yhä porukkaa, jotka kuvittelevat kateellisen poliisin keskeyttäneen WinCapitan sikatuottoisan 'valuuttakaupan'. Mutta kuten sanottu: on paljon helpompi huijata ihmisiä kuin saada heidät uskomaan, että heitä on huijattu.

Jolla kulla taskut täyttyy hyväuskoisten hölmöjen kustannuksella...
 
mek sanoi:
Pojat lisäävät vettä myllyyn siltä varalta, että yksi idea kyrvähtää. Asilab:
https://yle.fi/a/74-20206748

Huomenna sitten jännätään, mitä Donut Lab julkistaa :jippikaijee:
images
 
Geminin yhteenveto "solid state battery car" haulla :

https://share.google/zsomGZrZbvWPMICt0

Mersun linkistä kun klikkaa niin siellä on tarinaa, että on ollut testauksen alla 2024 lähtien. Kiinalaisilla on omat ratkaisut, mutta autopuolella kannattaa vähän testata ennenkuin laittaa hyllyyn myyntiin.
Enivei näyttää että tänä vuonna alkaa pattereihin tulla kehitystä... kiinalaisillahan on sodium akkujakin jo autoissa. Mutta ei taida olla vielä tuotannossa.

edit : näköjään muuttuu tuon linkin tulos lennossa kun aika kuluu, mutta lienee siinä samaa asiaa...
 
Uutispodcast

Donut Labin mysteeriakku: onko suurissa lupauksissa mitään perää?​

 
Siinä kuukausi sitten julkistetulla videolla muistaakseni virta pysyi 270 A koko latauksen ajan. VTT:n käppyrässä virta alkoi laskea puoliajan kohdilla. Miten noin erilainen käytös?
 
Back
Ylös