Merkittävin tekijä kierrosajassa on alusta ja sen toimivuus. Olipa kyseessä auto tai mopo. Samoilla tehoilla ajaa huomattavasti lujempaa silloin kun alusta on oikein laitettu ajettavalle pinnalle ja säädetty kohdalleen, kuin silloin jos alusta on mallia lulla ja soveltuu paremmin perunapeltoon kuin mihinkään muuhun.Jos kahden eri ajoneuvon, oli ne sit kaks tai nelipyöräisiä, tehopaino-suhde on sama, niin silloin myös optimaalinen ajolinja, ja jarrupaikat, on suurin piirtein samat.Helpommallakin voi kaverin ajattaa ulos kuin neuvoa ajamaan samoja ajolinjoja kuin pyörällä ajetaan ja jarruttamaan samassa kohti. Omasta, olemattoman vähäisestä ratakokemuksesta autolla voin sanoa sen, että auto lähtee aika huolella lapasesta jos yrittää mennä samalla tavalla mutkaan kuin pyörällä (jarru päällä, samaa ajolinjaa).Ehdotukseni vain oli, että APP tulisi perässä. Helpompi hänen siellä olisi nähdä jarrupaikat ym, varsinkin kun itse kertoi ettei ole kokemusta kyseisestä radasta.
Tehän siellä radalla ajatte, joten tehkää miten haluatte. Kunhan ehdotin![]()
Autolla mennään huomattavasti syvemmälle mutkaan kuin pyörällä, toki mutkasta riippuen ja jarrutukset aivan erilaisia. Autolla liinat vedetään kerralla kiinni, tyyliin on-off ja taas jos pyörällä vastaavan tempun tekee, on joko silmällään etusen mentyä lukkoon tai "katon" kautta ympäri.
Toki asiassa on miljoona muutakin seikkaa, mutta tuo on se ratkaisevin.
Jos teho/paino-suhde on onneton, kuten autoilla yleensä on, niin optimaalisin linja mutkassa on se millä saa mutkanopeuden ja ulostulonopeuden pidettyä mahdollisimman suurena, eli klassinen pyöreä linja (eli jarru suoralla linjalla ennen mutkan alkua).
Mutta mitä parempi teho/paino-suhde on, kuten esim R6R tai R1, niin sitä terävämmäksi ajolinja muuttuu, eli jarrulla sisään mutkaan, "kääntö", kaasulla ulos mutkasta.
Mites noi piikkisten ja kakspuolikkaiden mopojen teho/paino-suhteet ja ajolinjat? Ainakin piikkisen tehoilla nopein linja taitaa olla klassinen pyöree? Kakspuolikkaiden teholla aivan hitaimmat mutkat jo hieman terävämmin?
Tästä on pirusti omakohtaisia kokemuksia, varsinkin mopojen puolelta.
Eikä noi ajolinjat mene ihan nyt noin suoraviivaisesti kuin luulet.
Sanonta 'klassisen pyöreä' saa mut aina hymyilemään.