Niin, ei tuota ajoasennon opettelua vielä kannata lopettaa, ei kait tuossa kawassa vielä 1:20 vauhdeissa pitäisi maavaran loppua? Tuossa on marken kuva ehkä muutaman sekunnin hitaammasta vauhdista.
http://jarkkoh.kuvat.fi/kuvat....133.JPG
Toki jos pelkkiä kierrosaikoja tuijottaa, niin näin voisi ollakin. Yksittäisissä mutkissa (muun muassa ykkösmutka ja karuselli) kyseinen pyörä-kuski -yhdistelmä menee minua nopeampaa ja itselläni alkaa maavara loppumaan kesken (tapit raapivat maata enkä usko oman vauhtini aivan tolkuttoman hidas niissä mutkissa olevan kun en Pennalle ja kumppaneille niissä kohdissa juurikaan jäänyt).
Seuraavissa kohdissa taas koulutettava tuli ns. perse edellä minua vastaan: 1. Kahvilan mutka, 2. paluusuoran jarru ja sitä seuraava mutka 3. karusellin jälkeinen jarru. Noissa kohdissa tuli yhteensä turpaan 5-7 sekuntia.
Itselläni tulee 1-1,5 sek päähin muilta kakkosmutkassa (katsottu tiedonkeruusta) ja juurikin kierroksella jolloin ajelin 1:13.4 ajan. Pelkästään kakkosmutkan ajamalla vähän rohkeammin, olisin ajanut kisassa 1:12 matalan.
Toki jos yksittäisen kuvan ja kierroajan perusteella alkaa antamaan ohjeita, ohjeet voivatkin olla sitten mitä sattuu. Tuolla kyseillä pyöräyksilöllä ei voi jarruttaa täysillä (testasin itse ja etupamput pohjasivat), joten jarruissa jouduttiin hieman himmailemaan.
Elän edelleen uskossa, että toisen ajonlinjoja seuraamalla, Race Chronon tietoja vertailemalla ja ajolinjoja näyttämällä sekä pyörään itse tutustumalla voi antaa osuvampia neuvoja kuin kierrosaikaa ja kuvaa tutkimalla netissä, mutta tässä voin olla hyvinkin väärässä ja jos olen, se helpottaa kovasti hommaa jatkossa ja Vehniäinen, Kallio, Penna ym. voivatkin hoitaa rata-ajokoulutuksen etänä, (etäkurssithan ovat kovassa kysynnässä mm. ajajatutkintojen osalta) kun vain jokainen toimittaa heille tiedot kierrosajoistaan radoittain ja kuvan tai pari. Jääpä järjestäjällekin enempi katetta kun ei tarvitse suotta ratamaksuja ym. maksella.
Tässä vaiheessa ei myöskään aleta vielä laittamaan pyörän clipareita (nillä saa paremman asennon ja vauhtia 1-2 sek lisää) eikä edes hirveän leveälle orkkiksia vääntämään, koska pyörällä ajetaan pääasiassa kadulla, toisin kuin omallani jolla ajetaan pääasiassa radalla), tiheämpää välitystä (sillä lähtisi ainakin sekunti), shifteria (taas lähtisi 0,5 sek) eikä huoltamaan alustaa (se tehdään talvella) vaikka sillä lähtisi Kemoralla ehkä puoli sekuntia, Alastarolla selvästi enemmän.
Nyt pidetään homma yksinkertaisena ja sitten kun ajolinjat ja ajaosento on hanskassa, aletaan hinkkaamaan muita juttuja. Olisi eri asia jos tarkoitus olisi saada kisaa varten mahdollisimman nopea aika, silloin nuo kaikki jutut tehtäisiin heti, vaikkakin tiedossa on myös se, että kun tehdään kerralla kaikki, perusteiden oppiminen kärsii. Ratapäivillä on tarpeeksi esimerkkejä kuskeista joilla on alla parasta mitä rahalla Suomessa saa eikä ajamisesta tule yhtään mitään, mutkissa vauhtiero on vähintään 50 % vähemmän. Ajoasennon opettelua ei siis lopeteta tähän, mutta nykyinen riittää Kemoralla 1:15 alle oleviin ja Alastarolla 1:30 alittaviin, joten voidaan keskittyä suurempiin ongelmakohtiin ja sitten kun ne ovat samalla tasolla kuin ajoasento ja vaikkapa jarrun käyttö, niin sitten jatketaan sen hinkkaamista ja annetaan koulutusvastuu niille, jotka aiheesta oikeasti tietävät ja ovat meriittinsä maailmalta hakeneet.
Näillä metodeilla siis mennään ja katsotaan miten käy. Ja parasta kaikessa on se, että vaikka itse kupsahtaisinkin, neuvojista ei varmasti tule olemaan puutetta, siitä pitää sukupuoli huolen. Pitänee joskus taas laittaa perukki päähän ja tulla Ingana radalle, niin eiköhän meikäläinenkin saisi opettajaa ja ajolinjan näyttäjää enemmän kuin tarve olisi. Nyt joutuu parempiaan vaivaamaan ja pyytämään edes aika-ajoon jänikseksi jotta pääsisi suoraan A-lähtöön eikä tartteis kiertää B-lähdön kautta vauhtia hakemassa.
Jukka