Vedänkin tuomarinviitan niskaan ja totean että expatilla on ollut pitävimmät faktat tiskissä,mutta sielläkään ei asu ihan koko totuus.
Jos 10-30 ylinopeuksia ajavat motoristit olisivat niin alttiita onnettomuuksille kuin osa porukasta ehdottelee, voisin sanoa lähes jumalan sanaa lähentelevällä varmuudella että jokainen olisi kokenut vähintään yhden mällin jonkun muun tiellä liikkujan kanssa.
Koska näin ei kuitenkaan liene,oletan että joko porukka on taitavampaa mitä lainsäätäjät ja liikenneturva luulee tai nopesrajoituksia voisi nostaa ilman merkittävää riskin kasvua.
Tämä oletus ei koske ihan kaikkia hatkaan vetäviä äijiä.
On nämä suomen nopeusrajoitukset kieltämättä paikoin tosi hyssälöintiä. Liian monessa paikassa ne ovat alin nopeus jota kukaan voisi kuvitella jossain paikassa jonkun suostuvan ajamaan, sen sijaan että se olisi ylin.
Kun täällä körötetään viitostietä 80 km/h poliisien kytätessä pientäkin ylitystä - ettei vaan liikenneturvallisuus vaarannu..
Niin... Jotenkin tämä tuntuu kornilta, kun juuri tuossa ajelin I-90:stä Kaskadien yli ja sitten Montanan läpi Utahiin.
Lunta ja jäätä, kesäkumit sallittu, 70-75 mph rajoitukset (112-120), vuoristoa, kaarteita. Edes rajoituksen mukaan ei pystynyt ajamaan, kun takavetosuvilla ei päässyt sladissa ajamalla noin lujaa.
Montanassa voisi sanoa että 99% ajoi ihan suosiolla Interstateja tuota 75 mph. Ja mikäs siinä - cruise päälle, kahvi käteen ja matka taittuu.
Tosi rentoa matkantekoa.
Jälleen kerran tuli koettua että olosuhteisiin järkevä nopeusrajoitus tekee liikkumisesta sekä mukavaa että turvallistakin, kun suurin osa kokee sen järkeväksi.
Ja toisaalta tuo 120 km/h sopi mulle muutenkin hyvin kun sellainen pakettiauton kokoinen Ford Explorer alkoi juopoksi jos kovin paljon tuon yli olisi polkenut. (Super Plus 0,40 eur / l).
Suomessa kitinä tulee siitä että rajoitukset on vedetty alakanttiin ja valvottu yläkanttiin. Valvonta voisi olla ihan ok jos katsottaisiin nuo nopeusrajoitukset sellaisiksi että niiden ylittäminen todella lisää merkittävästi riskiä.
Ja sitten - pitäisi suvaita että joku ajaa alle nopeusrajoituksen, eikä hermoilla siellä tiellä. Se on se hinta siitä että se toinen vaihtoehto on että kaikkien nopeusrajoitukseksi laitetaan se alin jonka kuka tahansa pystyy pitämään olosuhteista riippumatta. Eli nykyinen malli.
Pitäisi siis osata olla valittamatta hitaammista ja osata ohittaa kohteliaasti ja häiritsemättä. Meillä tuskin nuo nelikaistat tai leveäkaistat niin pajoa lisääntyy.
On se muuten kumma että Eurorekat on niin turvattomia että niillä ei voi ajaa kuin 88 km/h kun jenkeissä rekkojen rajoitus Interstatella on 97-112 km/h (pimeällä 5 mph vähemmän). Käytännössä kaikki liikenne ajaa 120 ja ajaminen on todella vaivatonta, matka taittuu eikä tarvitse olla sheriffistä huolissaan.
No Idaho, Montana, Dakotat, Arizona, Nevada ovatkin sujuvan liikenteen osavaltioita.