Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tarkoituksella tietysti laitoit sellaiset tilastot, joita ei ole suhteutettu ajoneuvojen määräänRata hyvä, treeni hyvä. Vielä kun saisi saisi porukan ymmärtämään, että maantie ei ole sen radan jatke. Niin monen jutuista täällä saa sen käsityksen, että maantie on vain radan toinen nimi.Samaa mieltä.Turha on äitien sankaripoikia neuvoa.
Sen sijaan sankaripojat kannattaa viedä radalle opettelemaan, kuinka sillä pyörällä ajetaan tiukoissa paikossa ja samalla suhteuttamaan oma ajotaitonsa niihin, jotka osaavat ajaa.
Koska sinkki vedetään tiukalle joka tapauksessa, niin siihen pitää löytää järjellinen tilaisuus. Jos tietää oman kierrosaikansa radalla, olipa se eurotehokevarilla ja uudella kuskilla aivan mitä tahansa, niin sitten ei ehkä ole pakko aivan jokaisen nakkarin ympärillä vetää usia pohjia? Ainakaan joka päivä?
Vaan mistäpä uudelle kevarikuskille ratalipat kattava vakuutus järkihintaan?
Moni ei muista tai ymmärrä, että ratojen kiinteiden jarrumerkkien sijasta tiellä jarrumerkit saattavat merkit ilmestyä yllättäen ja ne vaihtavat paikkaakin.
Tylyttäjä on ansiokkaasti puolustellut noin 30 ruumiin syntyä ja pitää niitä vähäpätöisenä ongelmana. Totta, riippumatta rajoituksista, sanktioista ja asennekasvatuksesta näitä tulee, sillä aina joku haluaa mitata taitonsa ulos. Ensin loppuu järki, sitten taidot. Oma lukunsa on ne tapaukset, joille motoristi ei voi mitään (vai voisiko niihinkin vaikuttaa ennakoinnilla?)
Kuollut motoristi on erään vakuutusyhtiön edustajan mukaan helppo juttu. Toinen luku on tämä alati kasvava loukkaantuneiden määrä. Onko sekin vain vähäpätöinen ongelma?
Tottakai numerot pitää suhteuttaa ajoneuvokantaan ja jos tarkkoja ollaan, niin vielä ajosuoritteeseenkin. Mutta sen arvioiminen ainakin prätkien osalta on enemmäkin arpapeliä.Vielä kerran kysyn, että miksi haluat paisutella olematonta ongelmaa? Saatko siitä jotain tyydytystä?
Elikäs mutulla heitit ja yritit antaa sen kuvan, että onnettomuuksien määrät olisivat nousseet. Näyttäisi olevan ennemminkin niin, että myös onnettomuuksien määrät ovat laskeneet, koska kantaan pitää tietenkin suhteuttaa.Tottakai numerot pitää suhteuttaa ajoneuvokantaan ja jos tarkkoja ollaan, niin vielä ajosuoritteeseenkin. Mutta sen arvioiminen ainakin prätkien osalta on enemmäkin arpapeliä.Vielä kerran kysyn, että miksi haluat paisutella olematonta ongelmaa? Saatko siitä jotain tyydytystä?
Minulla ei vain ollut tuolla hetkellä niitä ajoneuvomääriä käytettävissä ja kun vanha viisaus pätee tässäkin: Hullu paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä. Arvelin sinun tekevän tuon työn puolestani. Se tuottaa tyydystä, en kiellä.
Muut tyydytykset saan ihan muista puuhista.
Faktathan ovat juuri tuossa edessä, sikäli mikäli nuo Liikenneturvan tilastot pitävät paikkaansa. Ja pitäväthän ne.Minkä takia haluat ns. "kusta omaan pesään" ja liioitella kuolemantapauksien ja onnettomuuksien määriä ja niisät johtuvia ongelmia? Kaikkihan sen nyt tilastoista näkevät, ettei meillä ole mitään ongelmaa..
Nyt sulta loppui fakta, joten siirryit asiattomuuksiin![]()
Niin no, kaippa sitä voi sitten verrata venäläisen ruletin pelaamiseen, jos revolverissa on 5000 reikää ja yhdessä luotiMiksi tämä on näin vaikeata? Tämä on moottoripyöräpalsta ja siellä osio, joka on tarkoitettu turvallisuudelle. Kai tässä osiossa on tarkoitus parantaa turvallisuutta eikä päätoimisesti keksiä syitä miksi turvallisuutta ei saisi parantaa? Mielestäni tässä osiossa parannetaan turvallisuutta ja hoidetaan "vetomieshommat" jossain muussa osiossa.
Onko moottoripyörällä ajelu nyt LIIAN turvallista?
Minusta moottoripyöräily ei ole liian turvallista. Oli kuolleita 10 tai 50, kaikki on liikaa. Jos vaikkapa paremmalla rajoitusten noudattamisella tai ennakoivan ajon koulutuksella saadaan yksikin henki säästettyä, on menty parempaan päin. Jos jonkun mielestä ihmishengen, usein nuoren, säästö on pikkujuttu, on sellaisen päässä jotain vialla. Sellainen tyyppi ilmeisesti pelaa iltaisin itsekin venäläistä rulettia ihan vaan aikansa kuluksi. Ei kai siinä omassa ja toisen hengessä niin suuri ero ole?
Ei kaikille, vaan niille, joille napsahtaaa käry törkeästä ylinopeudesta ja liikenteen vaarantamisesta. Ja liivi myös, vaikkapa kirkkaanpunainen, se kertokoon muille tielläliikkujille, että tuossa on asennevikainen yksilöJuu, kaikille vaan nopeudenrajoittimet pyöriin ja keltaiset heijastinliivit pakolliseksi.
Kuka sanoi, ettei yhden nuoren pelastuminen ole hyödyllistä? Minusta tuntuu pikemminkin, että on kovinkin hyödyllistä ja sen vuoksi kannattaisikin paneutua samalla nopeusvalvontaan käytettävällä tarmolla vaikkapa nuorison liikalihavuuteen, alkoholinkäyttöön, liikunnan puutteeseen ja mielenterveyden ongelmiin.Jos jonkun mielestä ihmishengen, usein nuoren, säästö on pikkujuttu, on sellaisen päässä jotain vialla. Sellainen tyyppi ilmeisesti pelaa iltaisin itsekin venäläistä rulettia ihan vaan aikansa kuluksi. Ei kai siinä omassa ja toisen hengessä niin suuri ero ole?
Ei tuossa tilastojen ymmärtämisessä mitään vaikeutta ole, ihan oikeassa olet siinä, että tilastojen valossa näyttää hyvältä. Onkos tämä jo kolmas kerta, kun sanon turhien kuolemien mättävän. Ei niitä tarvitse hyväksyä vaikka numerot sanoisi ihan mitä vaan ongelman suuruudesta. Kun oikeat ihmiset nyt vaan ei ole pelkästään tilastomerkintöjä. Katselet asiaa tilastojen kautta ja minä yksilöiden kautta. Kun sanon, että mielestäni tässä mättää turhat kuolemat, niin todella tarkoitan sitä. Se on minun mielipiteeni. Se ei siitä muuksi muutu millään tilastoilla. En tiedä voiko ongelmaa ratkaista ikinä, mutta mättää se silti. Se on kuitenkin varma, että moni turha kuolema olisi vältettävissä ihan jo sillä, että millaista viestiä pistetään menemään jannuille. Ei ole iso vaiva miettiä mitä ja millaista tietoa ja legendaa jakaa eteensä. Kokeneempi kuski on aina guru aloittelijan silmissä ja samoja temppuja yritetään, on sitä taitoa ja ymmärrystä tai ei. Nyt saat taas toistaa kyynikon sanasi tilastoista, oikeista ongelmista ja kaiken turhuudesta.Toki voidaan käyttää tuhottomasti aikaa ja vaivaa tuon "ongelman" korjaamiseen, vaan ei se voi tuosta juuri paremmaksi muuttua. Sama aika ja vaiva kannattaisi varmaan käyttää oikeiden ongelmien ratkaisemiseen.
Ehkä nyt ymmärsit? Tässä ihan selvästi maalaillaan piruja seinille ja väkisin paisutellaan olemattomia ongelmia.
Mutta kuka loikaan tilanteen, jossa pakoon pyrkimisen ainoa riski on käytännössä mahdollisen ajovirheen seuraus?Kukaan ei kuse omaan pesään, jos haluaa vähentää onnettomuuksia. Mielestäni nämä kannustukset pakoonajamiseen ovat lähempänä sitä.