Kokeillaas ny kepillä jäätä, kun tuntuu olevan hitusen hankala löytää googlella infoa (tai sitten en vaan osaa, mikä on hyvinkin mahdollista).
Eli, olisko kenelläkään käsitystä tämmöisestä simppelistä jutusta kun Zetorin putkiston vaihdosta, PCV asennuksesta, ns. perhosläpistä ja Dynojetin O2 Optimizerista. Ok, putkiston vaihto ja PCV nyt on ns. peruskauraa, mutta ymmärtääkseni (ainakin -08 ->) pyörässä on oma o2-sensori ja ns. closed-loop alue alle x rpm. Tämä kai ennen voitiin kiertää tylysti irrottamalla pyörän happisensori ja poistamalla nuo perhosläpät ja säätämällä PCV:llä koko kierrosalueen kartta kohdalleen (onko näin vai olenko ihan hakuteillä?). Nyt dynojetiltä olis tarjolla tota o2 optimizeria jolla ilmeisesti saatais PCV kanssa yhteistoiminnassa säädettyä myös tuota closed-loop aluetta ja täten EI tarvis poistaa pyörän omaa o2-sensoria eikä niitä perhosläppiä? Vai olenko taas väärässä? Voisiko joku ystävällinen sielu valottaa tämän kokonaisuuden mulle
Tässä yllättäen TAAS pohdin pyörän putkiston vaihtoa, josko tänä kesänä vihdoin saisi aikaiseksikin (tai siis löytäisi rahat jostain).