motonetista hain akun ja kohta veivaan paikoilleen..nyt jännite 12,7V.. toivottavasti lähtee käymään tai..
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No rupesko pelittämään vai ...motonetista hain akun ja kohta veivaan paikoilleen..nyt jännite 12,7V.. toivottavasti lähtee käymään tai..![]()
joo uudella akulla lähti kuin palmun altaNo rupesko pelittämään vai ...motonetista hain akun ja kohta veivaan paikoilleen..nyt jännite 12,7V.. toivottavasti lähtee käymään tai..![]()
Pistä tuollainen, jos vähäksi aikaa piisais...tulipahan tänään ulkoilutettua ysiä, täytyy sanooa, että aika lussu peli... Mihin ne hepat ovat talvenaikana karanneet?![]()
Tyhmämöin pyörän pois...![]()
![]()
Mistäköhän johtuunettimoto on ollu auki tänään vahingossa![]()
Osa ysiärrän busa, se ei tartte sitä tänä kesänä enäänMistäköhän johtuunettimoto on ollu auki tänään vahingossa![]()
![]()
Millanen pyörä mielessä?
Tässä olis tän päivän lookki tästä moposta.Tässä ois nyt uusi lookki meikän moposta.
![]()
![]()
pssshhh... Näihin ei tarvi vaihtaa 5 h välein öljyjäNo joo siit tuli oikeestaan parempi mitä ootin, oon pitkänlinjan kurapyörä miehiä ni tää on vähä uus ulottuvuus.
Ajoin 1400km kestotesti lenkin ja hyvinhän tuo pelas.
Osais viel laittaa suoraan noit kuvia ni näkis paremmin.
Tuo musta aikalailla hoikisti tota omaan silmään.![]()

04 ei ole olemassa, täytynee olla F-malli (02-03) joka rekisteröity 04. Kyseisenä vuotena 10r korvasi ysin..Morjens kaikille. Ilmoittaudun itsekin tuoreena motoristina ysin (-04) omistajaksi.![]()
Tässä kun on muutaman kuukauden ajellut on kuitenkin herännyt pari ihmetystä.
Keväällä kun hain pyörän säilöstä ja lähdin ensimmäiselle ajelulle meinasi pyörä "tukehtua" aina kierrosten noustessa yli 4k:n. Noin kilometrin ajon jälkeen pyörä heräsi kuin taikaiskusta ja tuota hyytymistä ei ole enää ollut havaittavissa. Enkä edes ajanut ryyppy päällä.Heitin syksyllä stabilointiaineet tankkiin, mutta voisiko silti olla vanhentuneen polttoaineen syytä?![]()
Toinen ihmetyksen aihe on, etteikö lämmintä konetta saa ryyppy päällä käyntiin? Kun kävin ensimmäisen kerran lämpimillä keleillä hiukan pidemmällä ajelulla, ehdin jo säikähtämään kun kahvitauon jälkeen ei pyörä startannutkaan. En tuossa tilanteessa keksinyt muuta niin annoin hiukan kaasua ja hirveiden kierrosten saattelemana kone lähti käyntiin (ja poistuin nolona paikalta). Ei ryyppyä tietenkään ole tarkoitus lämpimälle koneelle käyttää, mutta ei näin aloittelijana heti tiedä missä se raja menee.![]()
Muuten kyllä mukava pyörä.![]()
Juu, tietenkin kyseessä on ylivuotinen 03, joka muuten on tässä ketjussakin esiintynyt jo aiemmin.04 ei ole olemassa, täytynee olla F-malli (02-03) joka rekisteröity 04. Kyseisenä vuotena 10r korvasi ysin..
Ensimmäiseen kysymykseen veikkaisin, että säilytyksen jälkeistä "alkukankeutta", vaikka stabilointiaineet seassa, niin jos et ole / entinen omistaja ei ole käyttänyt konetta aineen lisäämisen jälkeen = kaasareissa on ollut puhdasta bensaa ilman aineita ja nämä ovat voineet mennä hieman huonoiksi. Kun ajoit vähän matkaa, niin sai pikkuhiljaa kaasareihin bensaa tankista, jossa ainetta taas oli. Tuossa nyt yksi veikkaus.
Toisaalta, kohtaan kaksi liittyen.. ysi kyllä kunnossa ollessaan pitäisi lähteä käyntiin mukinoitta lämpimänä, siis ilman ryyppyä. Jos olet ryypyn kanssa yritellyt ensin käynnistää, niin on pukannut rikasta seosta sylintereihin ja ei ole jaksanut käynnistyä ja voinut hieman kastellakin samalla. Saattaahan nämä olla hieman toisiinsa liittyviä myös (kohta 1 ja 2), jos kaasareissa hieman "hartsia" / suuttimissa hieman ylimääräistä töhnää, ilmanputsari voi olla jo vaihtokunnossa eli tuolloin kävisi kokoajan hieman rikkaalla yms.
Ajele normaalisti ja kun kone on lämmin, niin parkkiin ja sammuta pyörä. Kokeile tämän jälkeen käyntiin ilman ryyppyjä tai kaasukahvan vääntämisia. Pitäisi lähteä käyntiin. Jos ei lähde, niin sitten noista perusjutuista liikkeelle eli saako bensaa, saako ilmaa (putsari) ja ovatko nämä oikeassa suhteessa. Jos tuokaan ei auta, niin kaasareiden synkkaus, kaasareiden avaaminen ja puhdistus, putsarin vaihto, bensaletkujen tarkistus (ei taitoksia), bensansuodatin, tulpat ja johdot jne.