• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha YZF-R1

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja teude
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Nitrous sanoi:
Tumppia tosiaan kannattaa kuunnella/konsultoida ton ikäpolven rytkösistä. On sen verran kokemusta ja osaamista, että ei tartte arvailla vaan vastaukset on tietoa.

Esalta tulee nyt vähän puolueellista kommenttia kun Hondan laatikko on toiminut koko kesän.. Mut joo, jonkun verran on tullut noiden koneiden kanssa painittua kuten myos R6:n ja CBR-koneiden kanssa. Toisaalta samanlaisia paskoja noi on kaikki, hajoaa ennemmin tai myohemmin. Todennäköisesti ennemmin. :D


- T -
 
Tumppi sanoi:
Montakos R1:n ekan sukupolven konetta olet Finn peruskorjannut? Montako niitä olet nähnyt myynnissä viime aikoina?

Petkelle vinkkinä että kone on varsin simppeli purkaa ja oman kokemuksen mukaan (~10 vastaavaa moottoria) tossa koneessa ei juuri heikkoja kohtia ole. Vesi-öljypumppu kannattaa rempata uusilla tiivisteillä ja vesipuolen laakerilla. Muuten ihan perus juttuja: ohjurinkumit, männänrenkaat, laatikon lukkorenkaat ja vetoakselin stefa. Tietysti laatikossa voi olla kulumaa noilla kilsoilla ja kannattaa vaihtaa kuluneet rattaat ja siirtäjät jos semmoisia löytyy.

Itselle ei ole tullut vastaan yhtäkään kansivikaista konetta ja poikkeuksetta seetit ja ohjurit ovat olleet hyvässä kunnossa. Tuosta koneesta toki AIS kannattaa poistaa käytöstä, siistiä imukanavien valuepätarkkuudet ja kohdistaa imukurkut kunnolla jos intoa riittää.

Kannattaa myös tarkkaan katsoa sylinteriputkien yläpäät sylinterien väliseltä alueelta, koska muutamia koneita on tullut vastaan jossa putkissa on hiusmurtumia..



- T -

Honda kannattaja sielultani jo pitkään, ja vähintään viimeiset 20v Firebladen fani. Omia Fireblade koneita ei ole ollut edes tarvetta korkata. Muiden merkkisten koneiden avaaminen ei edes kiinnosta.

Pointtini olikin, että miksi avata toimivaa konetta!
 
finn sanoi:
Muiden merkkisten koneiden avaaminen ei edes kiinnosta.

Pointtini olikin, että miksi avata toimivaa konetta!

Samanlaisiahan ovat nuo japsipyörien koneet periaatteellisesti. Yksi on keksinyt hyvän ja muut kopioivat..

Perussääntöhän on se että älä pura pyörivää konetta, mutta ei ole kaukaa haettua fressata 15 vuotta vanhaa ja kentiäs 100k ajettua konetta. Kalliimpaa se on korjata jos kone poksahtaa täydestä laulusta. Jos vielä itse tekee, niin ei kustannuksetkaan päätä huimaa. Työn osuus on noissa koneremonteissa karkeasti 50% kustannuksista.



- T -
 
Omassa -06 rytkösessä alkaa tuo kytkimestä kuuluva helinä/kolina ärsyttämään. Ääni on kuulunut jo reilusta 10tkm asti, nyt päästetty noin 50tkm. Ääni on pahinta kylmällä koneella ja loppuu kun kytkintä painaa vähän, ehkä alkaa taajama ajossa pienillä kieroksilla värisemään liikkeelle lähdössä( tai ainakin semmoinen ääni kuuluu).
Ääni taitaa kuulua kytkin asetelmassa olevista jousista, ainakin mitä olen muilta rytkösen omistajilta kuullut ja mitä olen tubesta katsellut. Onko tuohon muuta järkevää korjaus vaihtoehtoa kuin uuden "kruunun" vaihto, uuden hinta oli kun kysyin noin 550e. Kytkimen massalevyt ja jouset ovat vielä tehdas arvojen sisällä ja rauta levytkin suorat siistin näköiset.
Meinasin jo uuden tilata mutta liikkeessä sanoivat että uusikin alkaa helisemään 10-20tkm jälkeen :dunno:
Tekishän tuo jo mieli vaihtaa uudempaan,mutta eihän tuon ikäsestä rytkösestä saa enään mitään ja ei tunnu vaihdossakaan kelpaavan liikkeisiin :)-
 
Heliseehän ne kytkimet muidenkin samanlaisissa mopoissa aika lailla kuvailemallasi tavalla. :;):

Eikä ne liikkuvat osat välttämättä ikuisia ole. Viime kesänä yhden tutun 05' R1:sestä hajosi tuo kruunu, mutta oli niin paljon onnea matkassa ettei päässyt muuta rikkomaan.

Sitten kun katsoo hintoja muualta niin kannattaa miettiä onko noi Suomen varaosahinnat ihan linjassa.... Kävinpä tuossa paikallisessa varaosaliikkeessäkin muuta ma viikko sitten kyselemässä 08' R1:sen takalinkuston pulttia (kun sen johonkin olin hukannut) hinta oli vaatimattomat 24 euroa ja senttejä päälle, no ei tullut kauppoja. Olin sen jo tilaamassa tuolta motopartisilta hintaan 4.09 $, mutta satuin sen onnekseni löytämään ja mopon kasaus saattoi taas jatkua. Jokuhan toki saattaa näinä "huonoina" aikoina ajatella että pitäisi suosia kotimaan kauppoja. Mutta eipä tuo meidän hallituskaan oikein omilla linjauksillaan siihen ainakaan minua henkilökohtaisesti kannusta, enempää en politikoimaan rupea tässä. :sad:
 
Harmittavasti kallis dollari (ja punta), nykyinen verotuskäytäntö sekä jenkkien postikulut ovat vieneet parhaimman ilon ulkomaan hankinnoista. Tämähän on tietysti EU:n ja Suomen kauppapolitiikkaa millä pyritään suosimaan omaa taloutta.

Noi nettikauppojen hinnat voivat näyttää halvoilta mutta kun siihen laskee mukaan postikulut, tullin ja alvin, niin alkaa hinnat näyttämään ihan erilaiselta.

Yamahan osahinnoittelulla alkaa homma olemaan kannattamatonta, Hondan kohdalla ainakin moottorinosia kannattaa vielä tilailla.. Yksittäisissä osissa voi olla suomen hinnoittelussa melkoisia aivopieruja, kuten vaikkapa cbr-hondan lohkojen venyvät pultit. Toimitusajat ja reklamaatiokäytännöt kannattaa myös selvittää etukäteen, koska tullit ja verot joutuu maksamaan laskun mukaan.

Tuossa osassa hinta 255usd = 226€ ja postikulut vaikkapa 60€. Osasta tulli 7€, mutta noista alvi melkein 70€. Eli osan hinnaksi tulee 363€. Toki kimppatilaamalla saa noita postikuluja karsittua, mutta enää ei tarvi puoleen hintaan haaveilla noita jenkkiosia kuten oli muutama vuosi sitten.



- T -
 
Kirjoitat Tumppi asiaa :thumbup:, mutta jos sun laskemalla kaavalla on edelleen hinta ero liki 200 euroa niin on kovinkin kannattavaa tilata osat muualta. Enkä itse henk.kohtaisesti koskaan tilaa yhtä osaa vaan aina jotakin muutakin kilkettä kylkeen tai sitten tuttujen kanssa tilataan kimppaan. Tuo edellisessä viestissäni mainitsema nettikauppa on osoittautunut hyväksi valinnaksi. Vastaavat sähköposteihinkin suht nopeesti, kun joistakin paikoista ei saa vastausta vaikka kuinka yrittäis. Tietysti helpottaisi kun keräis rohkeutensa ja soittais kyseiseen putiikkiin, mutta sitä kun on tämmönen juntti ja arkailee kielen käyttöä niin mieluiten lähestyy sähköpostilla. :kääk:

Siinä viime kesän kytkinkruunu tilauksessa kävi vielä niin että paketin saapuessa DHL:llä Suomeen oli kytkinkruunusta mennyt yksi hammas poikki kuljetuksessa. Kaveri lähetti valokuvan avatusta paketista ja homma oli sillä selvä. International Motor Sport lähetti uuden eikä vanhaa tarvinnut edes palauttaa jenkkeihin. Tullille vain selvitys miksi tulee uusi ja se oli siinä. Ei varmasti kaikkien kanssa homma toimi näin kivuttomasti.
 
Itsellä muljahti (jostain kumman syystä) osatilaus alku keväällä ilman tulleja yms suoraan kotiin. Kyseessä oli jenkkitilaus ja paketissa oli noin 300 Euron edestä kaikenmaailman mp/mönkkäriosaa. Odottelin laskua sitten jälkikäteen, mutta ei onneksi mitään ole kuulunut.
 
Tuolta jaskan linkittämästä puljusta muutama tuttukin on tilannut, yleisesti kuulemma jää tingitystä suomi hinnasta 20-30% ja osat tulee kotiin asti. Itse taas niin juntti etten ole itselle uskaltanut tilata, aina ängennyt johonkin kimppaan. Tosin Jaskaltakin jotain ostellutkin ajan saatossa :)
Mutta tuohon ongelmaan vielä, olisin valmis siihen rahaa laittamaankin jos siitä olis pitempi ilo. Ei oikein viitsisi 600e laittaa jos siitä ei ole iloa kuin tuon 10tkm ajan. Itsellä rupes jo 10tkm pitää ääntä ja ei silloin huollon mukaan korjata takuuseen, oli silloin takuuta vielä jäljellä. huollon mukaan ne kaikki helisee :thumbup:
Tuohon 600e sais tuolta melkein kaikki tarvittavat osat kytkimeen, vaikka kytkin onkin muuten vielä tehdas arvojen sisällä, niin kait sitä vois nuo kytkinlevyt ja jouset vaihtaakkin kun kilsoja jo noin paljon(50tkm).
 
vma sanoi:
Itsellä muljahti (jostain kumman syystä) osatilaus alku keväällä ilman tulleja yms suoraan kotiin. Kyseessä oli jenkkitilaus ja paketissa oli noin 300 Euron edestä kaikenmaailman mp/mönkkäriosaa. Odottelin laskua sitten jälkikäteen, mutta ei onneksi mitään ole kuulunut.

Tuossa on tulli tai huolitsija mokannut jotain. Huolitsijalta pitäisi mennä automaattisesti ilmoitus tullille joka vasta antaa tullauspäätöksen jälkeen luvan paketin jakelulle. Tullaus kun on nykyään huolitsijan eikä asiakkaan vastulla, toki asiakkaan pitäisi itse tullata paketti jos huolitsija sitä ei jostain syystä tee :)-

Ennen vanhaanhan tullaus oli (yksityis)asiakkaan vastuulla ellei sit huonolla tuurilla jäänyt tullin pistotarkastuksissa. Nykyään ainakin DHL toimittaa tiedot tulliin kun paketti lähtee. Eli tullaus tehdään jo ennen kuin paketti on maassa ja se voidaan laittaa suoraan jakeluun ilman odotusta. Toki varmaan noihinkin paketteihin tulli tekee pistotarkastuksia että tavara on rahtikirjan mukaista ja maksut maksetu oikein.


- T -
 
yoshimura.jpg
Eikös tuo kyseinen putkisto ole yoshimuran trc 3/4 putki? Kun kesällä ostin -07 r1 niin edellinen omistaja sanoi että olisi kokoputkisto, mutta eihän yoshimuralta edes saa kokoputkistoa?
 
Pystyykö joku mittaamaan rykkösen iskareiden pituutta noin niinku karkeasti rullamitalla putken päästä akselin keskelle? Vm 2004.
 
Tuntuu oleva pientä klappia keulassa, niin ajattelin että jos kokeilis kiristää mutteria näin alkuun jos sillä korjaantus. Riittää varmaan kun yläkolmion irrottaa? Millanen homma on vaihtaa koko ohjauslaakeri sarja?

Nii mistä se johtu kun kytkimen pistää pohjaan vaihteen ollessa vapaalla, ni kuuluu semmoi rallatus varsinki kylmällä koneella, lämpimällä koneella ei niin paha...

Mitä ketjua ja rattaita ootte laittanu rytkösiin? Onko kokemuksia Esjot merkkisistä rattaista? Ootteko käyttäny vahvistettua vai jopa Super vahvistettua ketjua? http://geiwiz.de/search_result_revo...atz_m=&jahr_se=2007&site_se=Yamaha&ausgabe=OK

Jos haluaa välityksiä vähän lyhentää niin onko se paras vaihtoehto että laittaa -1 eteen ja taakse vakio ratas?
 
MIKES_ sanoi:
Tuntuu oleva pientä klappia keulassa, niin ajattelin että jos kokeilis kiristää mutteria näin alkuun jos sillä korjaantus. Riittää varmaan kun yläkolmion irrottaa? Millanen homma on vaihtaa koko ohjauslaakeri sarja?

Nii mistä se johtu kun kytkimen pistää pohjaan vaihteen ollessa vapaalla, ni kuuluu semmoi rallatus varsinki kylmällä koneella, lämpimällä koneella ei niin paha...

Mitä ketjua ja rattaita ootte laittanu rytkösiin? Onko kokemuksia Esjot merkkisistä rattaista? Ootteko käyttäny vahvistettua vai jopa Super vahvistettua ketjua? http://geiwiz.de/search_result_revo...atz_m=&jahr_se=2007&site_se=Yamaha&ausgabe=OK

Jos haluaa välityksiä vähän lyhentää niin onko se paras vaihtoehto että laittaa -1 eteen ja taakse vakio ratas?


En tiedä mistä johtuu, mutta se on ominaisuus. Omassa ja kaverin vastaavassa sama homma.
 
Miten paljon ajettuja rykkösiä porukalta löytyy? Missä kohtaa alkaa tulla isompia/kalliimpia remontteja? Tietty se on pyörästä/ajosta yms kaikesta kiinni, mut tos olis -03 rykkönen tarjolla, jolla ajettu 58tkm. Onko se paljon?? :)

Nyt on vaan tyydyttävä vanhaan halpaan pyörään, tai oltava kokonaan ilman. Radalle löytyy kyllä pikku ninja, mutta nyt kerkeis vielä hyvin ajelee mutkapätkää, jos on kuivaa syksyä... ja syyshinnat olis ihan kohillaan.
 
JuSu1978 sanoi:
Miten paljon ajettuja rykkösiä porukalta löytyy? Missä kohtaa alkaa tulla isompia/kalliimpia remontteja? Tietty se on pyörästä/ajosta yms kaikesta kiinni, mut tos olis -03 rykkönen tarjolla, jolla ajettu 58tkm. Onko se paljon?? :)

Nyt on vaan tyydyttävä vanhaan halpaan pyörään, tai oltava kokonaan ilman. Radalle löytyy kyllä pikku ninja, mutta nyt kerkeis vielä hyvin ajelee mutkapätkää, jos on kuivaa syksyä... ja syyshinnat olis ihan kohillaan.

Mulla 06/07, ajettu 80 tkm. Eipä siin oo muuta ku öljyjä, suodattimia, renkait, jarrupaloja, tulppia ja ketjuja/rattait vaihdettu. Eli normi kulutusosaa... :thumbup:
Moottoris ei oo mitään muuta avattu, ku venttilinkoppa (venttiilien välyksien tarkistus). Joku siin tänä kesänä alkanu pietää pientä ääntä, epäillen et kytkinpakan jouset :thumbsup:
Ja on keulittu, ajettu radalla, revitetty & rääkätty, sekä vierailtu n 20:s eri valtiossa :jpstyle:
 
Kellään nurkissa lojumassa kilventelinettä 07-08 pyörään? Mahdollisimman yksinkertainen pala metallia olis hakusessa. Oma on jossain turunväylällä.

Ebayn tarjonta on 99% us kilville.

Myös uudet telineet kiinnostaa, jos jollain on urlia tarjota. Vilkulle paikkoja ei tarvita, joskin ne voi siinä olla.
 
Viimeksi muokattu:
Tarvisi saada -05 rykkösestä kaavio käännettyä ja tuossa mallissa ei taida köyhänmiehen viritykset onnistua, koska vaihdetanko menee rungon läpi. Onko jollakin tietoa laadukkaammista kiinaan jalkatappisarjoista mitä uskaltaisi jopa käyttää :grin:

Äkkiseltään katselin, että 07-08 mallin sarja voisi myös sopia? Saattaisi olla enemmän tarjontaa käytetyissä...
 
Kaatumatapit eli tatit vanhaan Ryxiin miten? Miun 2001 Ryxissä ollu tähän asti sellasilla 6 mm ruuveilla siinä keskikatteessa, eikä niistä ole ollut MITÄÄN hyötyä kaatuillessani, se ruuvi on joko katkennut tai taipunut siinä tilanteessa. Onko AINOA keino ja onko se edes mahdollista SUURENTAA niitä reikiä ja tehdä uudet kierteet paxummille pulteille? En oo vielä tutkinu ite, on vähän rampa olo viimesimmästä highsiderista :vi**ttaa:

Lisäxi: onko rungon maalaamisessa jotain erityisjuttua mikä pitää tehdä että onnistuu? Tuskin voi suoraan spraypullosta mustax maalata? :wanna: Edit: Jaaha, alumiin pohjamaalia nyt ainakin pitää ensin käyttää.. Bilteman 6,99 € spray lienee riittävän hyvä.
 
Viimeksi muokattu:
JukkaX sanoi:
Kaatumatapit eli tatit vanhaan Ryxiin miten?

Koneen etukiinnikepulttien tilalle pidemmät pultit ja sinne alle kiinni vaikkapa polymeeritangosta sorvaten sopivat tatit. Lisäksi swingin kiinnityksen jatkeeksi voi rakennella vastaavat.

Toki valmiita sarjojakin löytyy mm. LSL:n valmisteena vaikka tuolta: http://storm-motor.fi/osat/moottoripyorat/yamaha/yzf-r1/1999/lsl-crash-pad-kiinnikesarja-yzf-r1-98-99/


- T -

PS. mulla saattaa olla vielä tallessa LSL:n kiinnikkeet josta kyllä oikea on entinen. Jotain tappejakin on varmaan jäänyt olemaan. Joku vasemman puolen koneenkoppakin saattaa olla, tosin ei priimakuntoista (=ainakin kerran kaaduttu).
 
Back
Ylös