• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

yamaha yzf-r1 2005

Oisko jollakin tietoo kuis sais kannen irti ku epäilen et olis palanut kiinni tai jtn,yks tulppa oli sulanut et olisko mäntä sulanut kanteen kii? Kaikki mutterit on irti mut kansi ei hievahdakkaan:rant: pientä koputteluu olen vasaralla antanut mut ei mitään vaikutusta.
 
Tuuripelle74 sanoi:
Oisko jollakin tietoo kuis sais kannen irti ku epäilen et olis palanut kiinni tai jtn,yks tulppa oli sulanut et olisko mäntä sulanut kanteen kii? Kaikki mutterit on irti mut kansi ei hievahdakkaan:rant: pientä koputteluu olen vasaralla antanut mut ei mitään vaikutusta.

Kyllä se irti lähtee kun napauttelee kumivasaralla. Kannessahan on moottorinkorvakkeet mihin ainakin uskaltaa sitä kumivasaraa antaa reilumminkin. Järki pitää olla mukana kuitenkin. :)

Tiiviste saattaa aika lujassakin olla.
 
moottori on auki ,kansi paskana ja sylinteri halki....onko tietoa sopiiko heittämällä toisesta pyörästä kone ?(sama vuosimalli)
 
04-06 R1:n koneet näyttäisivät olevan samanlaisia lohkoiltaan, sylinteriltään ja kanneltaan. Myös 07-08 sylinterit ovat samalaiset, mutta lohko ja kansi eri numerolla. Eli 07-08 sylinterit ja kansi saattaisi myös käydä, mutta sopiiko yläpään kiinnikkeet jne, sitä en osaa sanoa, mutta Jaska varmaan tietää?

Jos tossa sun koneessa on lohkot ja alakerta ehjä, yrittäisin etsiä alakerta-, lohko- tai vaihteistovikaisen 04-06 koneen ja kasata kahdesta yhden toimivan.

Riivatulla ainakin oli juuri tuon sukupolven kone josta oli alakerta ja lohkot romuna. Josko siinä olis ehjät sylinterit ja kansi? Toki noita osia (ja kokonaisia koneita) löytyy maailmalta vaikka kuinka, mutta tossa olis yksi helpohko keino..



- T -
 
Kiinnikkeiltään 07'-08' kansi menee tohon vanhempaankin moottoriin. Joutuu myös männät vaihtamaan jos uudemman kannen istuttaa vanhempaan. Taitaa vaan tuossa vaiheessa joutua vaihtamaan aika paljon muutakin. Pakoaukot on myös eri kulmissa kansissa joten joutuu vaihtamaan myös pakosarjan. Itsellä tämä tuli eteen kun uudemman moottorin vaihdoin omaan mopoon.

Riivatun kone on matkannut kuukausi takaperin uudelle omistajalle. :;):
 
Niin tumpelo et tahron koko koneen ja samaa ikäkautta,pelkkä purkaminenki kiristi pantaa ;)
yks kone löytynyt mut ehkä liian suolanen hinta :(
 
Back
Ylös