• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha R1:sen kunnostus projekti

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jaska_73
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mitä meinaat tehdä lopputalven
wink.gif
 
Mitä meinaat tehdä lopputalven  
wink.gif
Kyllä tekemistä on tiedossa. Helmikuun lopussa on toivottavasti pyörä nipussa ja sitten ruvetaan talon yläkerran remonttiin. Tuli aikanaan tehtyä semmonen "elintaso" yläkerta ettei siellä ole kuin yks makkari. Niin nyt pitää muuttaa huonejärjestystä niin että saadaan sinne toinenkin makkari. Niin ja kyllä rouva ja 3 tytärtä aina jotakin keksii mitä voi harrastaa.

Lisäksi on muutama ylimääräinen rakennesuunnitteluhomma ennen kesää. Saa rahaa tähän mukavaan kesäiseen harrastukseen.

Pakko loppuun vielä mainita tuon pyörän kunnostamisesta sen verran että työt on suurimmkasi osaksi tehty kello 21.00 jälkeen. Joskus hieman väsynyt naama kurkistaa aamulla peilistä, mutta siihenkin vaan tottuu. Ei kait siinä mitään järkeä ole, mutta omahan on valinta.  
cool.gif
 
Tais etyvanne tehdä sulle palveluksen kun meni ja halkesi. Henkilökohtaisesti en ajaisi sellaisella mopolla missä on oiottu vanetta vallankin jos on kevyt alumiiniseosvanne.

Tietenkin mahdollisuus moiseen on pieni mutta olemassa. Lähinnä tulee mieleen että halkemaa jos ei olis huomannut ja sitten etusesta olis ilmat karannut murtuman kautta,,, se kun se siellä saattoi olla jo valmiina tällistä.

Heitä kuvaa rojektin nykytilasta, nimim kiinnostu.
 
Taas meni ilta ja vissiin vähän yötä tallissa. Isäukko laittoi mulle kuvan vanteesta. Huono kuva kun se on otettu kännykällä. Kyllä sitä hitsaamalla koetetaan saada kuntoon, jos siitä hyvä tulee niin sitten käytetään sitä ja toki pidän sitä tarkkailun alla.


Takarunkoakin piti hieman kääntää oikealle.

Ja sitten osnnistuin tössimään poikki yhden alumiini pultin jolla kiinnitetään takarunko päärunkoon. Soitin tutulle Tampereen Yamaha centteriin ja kysyin mitä maksaa pultti. Jumankauta kehtaavat pyytää tommosesa pultista 20€. Jenkeissä kyseinen pultti maksaa alle 5$. Kyllä on sikamaiset hinnat. No taitaa vaihtua kaikki takarungon alumiinipultit teräspultteihin ja muttereihin.

Lopultakin tuli loput osat jenkeistä. Nyt saa varmuudella torstaina kytkimenkin paikoilleen, niin pääsee ensi viikonloppuna asentamaan moottorin takasin runkoon kiinni. Laittoivat oikein t-paidankin kun lähettivät osat kahdessa eri paketissa. Jäi kyllä erittäin hyvä kuva kyseisestä firmasta. Varmasti tilaan jatkossakin tuolta jos tarvitsen alkuperäistä osaa, mitkä maksavat täällä mälyttömiä.
 
Homma etenee jälleen. Venttiilit tuli säädätettyä torstaina. 9 imuventtiiliä vaati säätämistä. Hintaa kerty säätämisestä ja paloista 178€. Pyörällä on tällä hetkellä ajettu vähän päälle 19000  kilometriä. Sitten saikin kasata moottorin loppuun.

Eilen tuli sitten laitettua moottori takaisin runkoon kiinni.
kuva 1
kuva 2

Vannekkin on melkein valmis. Vielä vaatii hieman hienosäätöä ja kiillotusta.

Takapöntöissäkin on nyt uudet kuoret. Kiillossa hieman eroa uuden ja vanhan välillä.
 
Tätä aihetta on ilo lukea, on tekemisen mallia kaikilla osa-alueilla. Pyörän kunnostus tehdään viimeisen päälle ja kaiken lisäksi jaksetaan päivittää tänne foorumille tilannetta ahkerasti ja tyylillä. Kerronta on sujuvaa ja kuvat hyviä ja ennenkaikkea tallin siisteydestä sen jo huomaa, että on "pelimies" asialla! Eli tsemppiä vain kunnostus projektiin!  
bowdown.gif
Ilo on seurata tätä aihetta!  
buttrock.gif
 
Ja sitten osnnistuin tössimään poikki yhden alumiini pultin jolla kiinnitetään takarunko päärunkoon. Soitin tutulle Tampereen Yamaha centteriin ja kysyin mitä maksaa pultti. Jumankauta kehtaavat pyytää tommosesa pultista 20€. Jenkeissä kyseinen pultti maksaa alle 5$. Kyllä on sikamaiset hinnat. No taitaa vaihtua kaikki takarungon alumiinipultit teräspultteihin ja muttereihin.
Mitä mitä? Saako moottoripyörään jotain kahdellakympillä?

http://i173.photobucket.com/albums/w59/arvi_photos/Bandit013.jpg

Tuo pienempi tötterö on kymmenkunta milliä pitkä, hintaa Kawan kuvastossa 41.40. Suzuki (josta palikka on) tarjoaa uutta kaasaria kun kuvasto ei palikkaa tunne.

Mielenkiintoinen projekti on kyllä.
 
Tätä aihetta on ilo lukea, on tekemisen mallia kaikilla osa-alueilla. Pyörän kunnostus tehdään viimeisen päälle ja kaiken lisäksi jaksetaan päivittää tänne foorumille tilannetta ahkerasti ja tyylillä. Kerronta on sujuvaa ja kuvat hyviä ja ennenkaikkea tallin siisteydestä sen jo huomaa, että on "pelimies" asialla! Eli tsemppiä vain kunnostus projektiin!  
bowdown.gif
Ilo on seurata tätä aihetta!  
buttrock.gif
Tiedä ny tosta "pelimiehestä". Aina oon tykänny tehdä vimpan päälle aikaa säästämättä, rahaa kylläkin. Tietääpähän sitten ainakin että pyörä ei paljon uudesta kummene kuin ulkonäöltään ja kilometreiltä, niin ja tallia pidetään siistinä kun se on meikäläiselle ainakin lähes pyhä paikka. 
biggrin.gif
Pyörää on ainakin myöhemmin ilo myydä vaikka onkin kolaripyörä kun siitä ei niitä vikoja löydy. Vanha Kawakin oli kolaripyörä, mutta uskallan väittää että saman kuntoista 1-kilpistä samanvuotista pyörää olisi ollut aika vaikea löytää suomenniemeltä. Se on vähän niin kun "veren" perintönä tullu tuo että moottori käyttöisistä vekottimista pidetään hyvää huolta, joskus tuppaa vaimokin jopa jäämään vähemmälle huomiolle.  
withstupid.gif
No kaikkihan tuon tietää mitä siitä seuraa.  
crazy.gif
 
Etuvanne on jälleen muodossaan. Toinenkin kuva. Pieni joku kolo on pinnassa kuten kuvasta voi erottaa, mutta en sen vuoksi rupea enempiä itkemään. Pääasia on että vanne on oikaistu ja vielä suora sellainen.  
buttrock.gif


Projektin nykytila. Voishan tuohon jo jäähdyttäjänkin sovittaa, mutta laitan sen sitten vasta kun olen vaihtanut uudet tulpat. Ostin hifistelyn vuoksi iridium tulpat englannista hintaan 35,80€, tulppien pitäisi tulla loppuviikolla.

Maalariltakin kuului ilo uutisia. Kaikki osat on viimeistelty ja pohjamaalattu. Lupaili vähän että saisi osat viikonlopuksi kotio.  
062802jumpie_prv.gif


Hyviä uutisia tuli myös pyörän edelliseltä omistajalta. Oli vihdoin etsinyt punaisen avaimen ja avainten metallilätkän. Samalla lähettää takajalkatapit ja takapenkin. Pientä korvausta vastaan. Myös huoltokirja oli tallessa.

Todennäköisesti tulee pitkät illat vietettyä tallissa viikonloppuna vaikkei mikään älytön hoppu vielä olekkaan tuon kasaamisen kanssa.

Muuten olisi kaikki osat kasassa, mutta etuvilkut ja rekisterikilventeline pitäisi jostain hommata. Ideoita???
 
Tästä

On ihan jees paikka, sieltä ite tilasin tuon yleismallisen kilventelineen.
Siinä tuli mukana se samanlainen kilvenvalo kuin LSL:llä ja takavilkkujen paikat.
Hintaa muistaakseni joku  ~50€

JA se kuva siitä vähän huijaa, on tuolla vähän ison näköinen mutta oikeasti se on vain joku sentin leveämpi kuin kilpi per puoli... ja tulee muuten ihan kivaan asentoon se kilpi sillä
 
Hienoa ja tarkkaa jälkeä, taidat tosiaan olla melko perfektionisti luonteeltasi, jo ihan tuon autotallin/varaston lattia kun on siistimpi kuin meikäläisen olohuoneen lattia  
wink.gif
 
No nyt on osat haettu maalarilta. Maalausjälki on jälleen kerran erinomaista. Saahan hieman mainostaa hyvää maalaria.

Kuva tankista. NTankissa näkyy tommottisia pilkkuja niin ne on vesipisaroita. Piti osia hieman virutella kotosalla kun olivat jo kerinneet pölyyntyä
Vanha pyörän omistajakin muisti osilla. Sain myös punaisen avaimen ja avainten peltilätkän. Eli nyt on kaikki avaintiedot kotosalla.  
062802jumpie_prv.gif


Pitänee huomenissa aloittaa tuo kasaus etupäästä, kun saa kaverin kasaamaa etuputkia. Yksin on aika työlästä.
 
Mites tuossa tankissa näkyy naarmuja, vai kuvittelenko? Noh onhan tuo väri semmoinen, jossa naarmut näkyy, kun niitä tulee. (nim. mustan auton omistava) Muuten kyllä hienolta näyttää.
 
Mites tuossa tankissa näkyy naarmuja, vai kuvittelenko? Noh onhan tuo väri semmoinen, jossa naarmut näkyy, kun niitä tulee. (nim. mustan auton omistava) Muuten kyllä hienolta näyttää.
Ei siinä naarmuja ole mutta pölyä kylläkin. Päästin pelkkää vettä osien päälle kun ne hain kotia. Jäi pölyä viiruiksi aika lailla osiin, joten kuvat hiukka hämää.
 
Homma edisty taas eilen illalla ja tuli kasattua etupää ja tankki paikoilleen.
Kuva 1
Kuva 2
Seuraavaksi olisi tarkoitus kasailla lampun ympäristö paikoilleen. Huomenna vien vanteet renkaiden laittoon ja josko sitten uskaltaisi varovaisesti ruveta toivomaan että pyörä on kokonaan kasassa ensi viikonloppuna. 
buttrock.gif
 
Itse olen käyttänyt Bison Epoxy metal kaksikomponenttista kemiallista metallia lohkon korjauksessa. On sen verran kovaa kamaa, että voi kierteyttää ja kestää kohtuullisesti kiristääkin. Maksaa alle kympin joten kokeilla ainakin kannattaa. Ongelmana on tietysti tarttuvuus, joten puhdistin kaiken öljyn ja lian pois ja karhensin vinguttimella kohteen pinnan. Kuivuttuaan voi työstää kuten alumiinia.
Jos kunnon kampetta laittaa niin Chesterton 5ES...
 
Laitetaanpa tännekkin kuva tämän hetken tilanteesta. Tuntuu että kuvien ottaminen jää vähemmälle kun saa kasata pyörää. Tänä iltana laitan renkaat alle niin otetaan sitten hieman enemmän ja parempi laatuisia kuvia. Päätin muuten laittaa ihan orggis vilkut eteen, mutta haluaisin niihin kirkkaat lasit. Mistäköhän noita laseja voisi kysellä??

edit: Meinasi aivan unohtua mainita renkaiden tasapinotuksesta. Vähän jännitti kun tuo etuvanne on itse korjattu, niin tai isäukko sen on oikonut ja velipoika hitsannut. Etuvanteeseen tuli 15 grammaa painoja ja takavanteeseen 60 grammaa. Eli ainakin tasapinossa sen pitäisi nyt olla.
062802jumpie_prv.gif
 
Back
Ylös