Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Lukiks sulla paketissa "gift" tms? Tai sanoikko siinä tilausta jättäessä jotai, et pitäis koittaa välttää tulli?Ei jääny tulliin. Paketti tuli suoraa tietä postilaatikkoon.
Eipä tullut tuollainen mieleen.Lukiks sulla paketissa "gift" tms? Tai sanoikko siinä tilausta jättäessä jotai, et pitäis koittaa välttää tulli?Ei jääny tulliin. Paketti tuli suoraa tietä postilaatikkoon.![]()
Nyt on ollut tallissa jenkkilästä saapunut paketti odottelemassa. Oliko putkien vaihto minkämoinen homma? En ole vielä ehtinyt aiheeseen tutustumaan. Ilmeisesti perää pitää purkaa jonkin verran tieltä pois.Sama setti on minulla odottelemassa asennusta ilman killeriä ja autotunea.Noniin. Nyt on silmät kääntynyt Yoshimura Dual R77 3/4 Exhaust putkea kohti ja jos vielä kylkeen laittaisi PCV:n autotunella. Kukaan asentanut tällaista settiä? Putken mukana tulisi db-killeri, mutta pääseekö sen kanssa esim Motoparkkiin?
Eihän se ollut kovinkaan paha homma. Takakatetta, ja oikeaa jalkatappia pois muistaakseni. Paketissa on kyllä melko hyvät ohjeet mukana. Kannattaa sitten nitkutella kunnolla väliputki ja uudet sliparit paikoilleen. Ja jos laitat killerit paikalleen niin tee se silloin kun putket on vielä irti pyörästä, säästyt monelta päänvaivalta esim. killerin ruuvi sliparin kuoren välissäNyt on ollut tallissa jenkkilästä saapunut paketti odottelemassa. Oliko putkien vaihto minkämoinen homma? En ole vielä ehtinyt aiheeseen tutustumaan. Ilmeisesti perää pitää purkaa jonkin verran tieltä pois.Sama setti on minulla odottelemassa asennusta ilman killeriä ja autotunea.Noniin. Nyt on silmät kääntynyt Yoshimura Dual R77 3/4 Exhaust putkea kohti ja jos vielä kylkeen laittaisi PCV:n autotunella. Kukaan asentanut tällaista settiä? Putken mukana tulisi db-killeri, mutta pääseekö sen kanssa esim Motoparkkiin?
Väsäilin tuossa äsken putket paikoilleen. Helposti meni. Watseneissa mattamustaan sopiva oli yksinkertaisesti Matte Black. Näyttää värikartassa vaan oudolta, mutta on ihan oikea.Eihän se ollut kovinkaan paha homma. Takakatetta, ja oikeaa jalkatappia pois muistaakseni. Paketissa on kyllä melko hyvät ohjeet mukana. Kannattaa sitten nitkutella kunnolla väliputki ja uudet sliparit paikoilleen. Ja jos laitat killerit paikalleen niin tee se silloin kun putket on vielä irti pyörästä, säästyt monelta päänvaivalta esim. killerin ruuvi sliparin kuoren välissäNyt on ollut tallissa jenkkilästä saapunut paketti odottelemassa. Oliko putkien vaihto minkämoinen homma? En ole vielä ehtinyt aiheeseen tutustumaan. Ilmeisesti perää pitää purkaa jonkin verran tieltä pois.Sama setti on minulla odottelemassa asennusta ilman killeriä ja autotunea.Noniin. Nyt on silmät kääntynyt Yoshimura Dual R77 3/4 Exhaust putkea kohti ja jos vielä kylkeen laittaisi PCV:n autotunella. Kukaan asentanut tällaista settiä? Putken mukana tulisi db-killeri, mutta pääseekö sen kanssa esim Motoparkkiin?. Ja kantsii pyyhkiä putket lopuksi ettei niihin pala rasvaisia sormenjälkiä.![]()
Mikäs muuten noissa watseneissa on nyt se oikea väri mustaan katteeseen. sivuilla värikoodit "hieman" sekavat?
Joo. Olen kokeillut myös repun kanssa. Hieman ahdasta on. kesken matkan tuli sitten sidottua reppu setin päälle, johon sen sai remmeillä aika mukavasti kiinni. Kun tuohon saa noin hyvin tavaraa päälle ei tarvi reppua selässä pitää.Mitenköhän mahtaa sopia, jos sattumalta tarvitsisi myös reppu heittää selkään? oletko kokeillut?Itsellä 07 R1:ssä käytössä tämä:Nyt pikkuhiljaa lähtee tämä talvinen varusteiden keräily liikkeelle. Uusi rengaspaketti Pilot Power 2ct, ketjurataspaketti -1+1, sekä speedohealer. Lisäksi tarvii vielä hommata kunnollinen tankki/takalaukku mihin saisi pidemmille reissuille romua kasattua, ehdotuksia? Mitä muilla on hankintalistalla ensi kaudelle? Talvi on pitkä, visioita paljon ja rahat jo nyt lopussa..![]()
http://shop.sw-motech.com/cgi-bin....8445426
Tavaraa mahtuu sen verran, että tankkilaukkua ei tarvitse. Istuu ainakin 2007 malliin mukavasti ja saa remmeillä todella hyvin kiinni. Suosittelen.
No ei sitä juuri edes huomaa, kun rajoitusten mukaan ajelee, muuten kuin jarrutuksissa, joihin kannattanee hieman varautua. Eli ennakoinnin merkitys korostuu. Meinaan, että ei pyörä pysähdy ihan samalla tavalla kuin ilman tuota taakkaa. Toisaalta sitä ero voinee verrata siihen, että joku hurja olisi istumassa takana. En ainakaan itse ole juuri eroa huomannut siihen onko takana kyytiläinen vai laukku.Hyvä tietää että rojua mahtuu! Täytyy varmasti sijoittaa tuohon kun vaan lompsa taas antaa myöden, on vaan niin paljon muitakin himon ja halun kohteita.Miten paljon vaikutti ajoon tuo sinun satsi kamaa? Selväähän tietty on että hissuksiin täytyy ajella.![]()
Hyvää Joulua kaikille!

Midas sanoi:Tuli vaan vielä mieleen, kun noita valmiita karttoja selailin Dynojetin sivuilla niin onkohan väliä, että onko se sellainen kartta jossa on erikseen mainittu european models?

Latasin koneeseen uuden euro-kartan. Kattelin niitä mappeja niin jenkkimallissa oli rikastettu alakierroksia reilusti ja jätetty yläpää kokonaan huomiotta. Tuo eurokartta olikin täysin päinvastainen. Alakierroksia laihemmalle ja keski- ja ylärekisteriin reilusti lisää ainetta.Turder sanoi:Mutuna sanoisin, että on väliä, koska esim. jenkkimallit voi olla yllättävänkin erilaisella moottorinohjauksella päästönormien vuoksi. Olikos crossplane-R1 myös niitä pyöriä, joissa on jenkkimalleissa jonkin sortin kuristusta ecussa? Jos noin on, voi USA vs. EU -kartoissa olla paljonkin eroa huippukierroksilla![]()