• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vakuutusyhtiöt, jotka korvaavat ratalipat?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jennica
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Fennia korvaa ratalipat normi omavastuulla, kunhan kyseessä ei ole kilpailu tai kilpailuun tähtäävä harjoittelu. Pyysin vakuutusyhtiön edustajaa usemman kerran selvittämään ja varmistamaan tämä asia ennen kuin vaihdoin yhtiötä. Nyt on mustaa valkoisella. Vahinkotilanteen sattuessa vakuutusyhtiölle riittää ratapäivän jarjestäjän taholta annettu lausunto, ettei kyseessä ollut kilvanajotilanne.
 
" Allekirjoittanut on ajanut moottoriradoilla omatoimista harjoittelua, kilpaa ja kouluttaen reilut 200 päivää ja vajaa 10.000 km kaudessa kertaakaan kaatumatta."

kai nyt edes lähellä on käynyt joskus? kyllä kouluttajan pitäs edes kerran kaatua, niin tietäs mistä puhutaan
tounge.gif
 
Voitko hetian00 laittaa tuon Fennian uuden rataharjottelutiedotteen yleisesti näkyville? Sillä Fennian kotisivuilta löytyvässä liikenne- ja kaskovakuutus pdf-lomakkeessa (1/2005) sanotaan edelleen seuraavasti:

Rajoituksia
Kolarivakuutus ei esimerkiksi korvaa, kun
• osallistut kilpailuun tai sen harjoitteluun tai ajoharjoitteluun yleiseltä liikenteeltä suljetulla alueella tai tieosuudella tai ajat muuten moottoriradalla, ellei ole kysymyksessä ajokortin hankkimiseen vaadittava ajoharjoittelu

nixweiss.gif
nixweiss.gif
nixweiss.gif
 
" Allekirjoittanut on ajanut moottoriradoilla omatoimista harjoittelua, kilpaa ja kouluttaen reilut 200 päivää ja vajaa 10.000 km kaudessa kertaakaan kaatumatta."

kai nyt edes lähellä on käynyt joskus? kyllä kouluttajan pitäs edes kerran kaatua, niin tietäs mistä puhutaan
tounge.gif
Uskoakseni aika harvalla lääkärillä on omakohtaista kokemusta neliraajahalvaantumisesta, mutta tietävät tai ainakin uskovat tietävänsä mistä puhuvat.
Pääsääntöisesti kaatuminen johtuu kuljettajan tekemästä ajovirheestä ja yleisin virhe on omien kykyjen yliarviointi. Jostain syystä miehillä yleisempää kuin naisilla. Ehkä siksi Helsingissä on 1000:tta miestä kohti 1145 naista.

Joskus kaatuminen johtuu ennalta-arvaamattomasta seikasta tai teknisestä viasta. Minulle ei ole sattunut sellaisia, jostain syystä joillekin pari kertaa radalla käyneille noita on sattunut joka kerta. Se on outoa, mutta elämä on mysteeri.

Ehkä tänä kesänä on sitten sen päivän vuoro, jolloin pääsen selittelemään. Kertaakaan en ole vielä kuollut, senkin aika on edessä. Aivotoiminta tosin lienee jo aikapäivää sitten loppunut, mutta veri kiertää vielä, joten eläjäksi luokittelevat.

Jukka Relander
Toiminnanjohtaja
Moottoripyöräilyn tuki ry
 
Tässä lainaus sähköpostista, jonka sain Fennian edustajalta:

" Fenniakasko ei korvaa vahinkoa, joka aiheutuu osallistuttaessa kilpailuun tai kilpailun harjoitteluun liikenteeltä suljetulla alueella tai tieosuudella tai ajettaessa moottoriradalla.

Tuon lauseen osalta ehdot ovat siis yksiselitteiset. Varmistin asian ajoneuvovakuutusten osastolta ja on todella niin, että Fenniakasko korvaa radalla sattuneet vahingot normaalilla (ei siis korotetulla) omavastuulla edellyttäen, ettei kyse ole ollut kilpailusta tai kilpailuun tähtäävästä harjoittelusta, jolloin törkeällä huolimattomuudella on aiheutettu vahinko. Fenniakaskon voimassaolon edellytys rataharjoittelussa on kuitenkin se, että paikalla on esim. moottoripyöräkerhon, ajokoulun tai vastaavan tahon edustaja, jotta voidaan olla täysin varmoja siitä, ettei kyse ole ollut kilpailusta, vaan nimenomaan ajoharjoittelusta."

Lisäksi juttelin puhelimessa tämän edustajan kanssa ja pyysin häntä selvittämään mitä on törkeä huolimattomuus, vastaus oli seuraava: "ajat humalassa tai ajat 320km/h kaiteeseen, normaalit (aika liukuva käsite) radalla käytettävät vauhdit eivät ole törkeää huolimattomuutta."
Minä en aja humalassa ja mun kikseri ei kulje 320km/h, joten asia lienee selvä.
 
Fenniakaskon voimassaolon edellytys rataharjoittelussa on kuitenkin se, että paikalla on esim. moottoripyöräkerhon, ajokoulun tai vastaavan tahon edustaja, jotta voidaan olla täysin varmoja siitä, ettei kyse ole ollut kilpailusta, vaan nimenomaan ajoharjoittelusta."
hmm..eli mitäs sit toi käytännössä meinaa,että riittää kun joku kyseinen heebo hengailee varikolla  juoden sumppia..kö??  
omg.gif

meinaan siinä tapaukses taitaa vak.yht.vaihtua fenniaan  
smile_org.gif
 
Pyysin Fennian edustajaa vielä tarkentamaan kuka on validi antamaan lausunnon siitä ettei kyseessä ollut kilvanajo. Kaverin lausunto ei kuulemma kelpaa, mutta jos kaveri sattuu järjestämään ratapäivän niin sitten se on ok.
 
Tarkistin tuon Fennia asian soittamalla heidän ajoneuvovakuutusosastolle, kun itsellänikin siellä sattuu vakuutus olemaan.

Jos sinulla on uusi vakuutus ja sopparissa lukee kuten yllä olevassa viestissäni niin korvattavuus on tapauskohtaista (eli epävarmaa).

Jos sinulla on vanha soppari niin siinä puutttuu rivit:
"tai ajat muuten moottoriradalla, ellei ole kysymyksessä ajokortin hankkimiseen vaadittava ajoharjoittelu". Joten vanhan sopparin mukaan ajotaitoa parantava harjoittelu radalla on korvauksen piirissä kunhan se ei ole kilvan ajoa tai sen harjoittelua. Kannattaa varmaan tarkastaa kumpaa versiota oma sopimus on.
 
Muistakaapa huomioida että vakuutusyhtiön edustajat lupaa kyllä suullisesti puhelimessakin vaikka kuun taivaalta, mutta kun kysyt saman kirjallisen tai esim. kerrot nauhoittavasi puhelun niin ääni muuttuu välittömästi kellossa. Sama muutos kun soitat perään ja kysyt että nyt tuli mälli radalla, korvataanko..

Itsellä esimerkki Lähivakuutuksesta jossa vanhempi vakuutusmyyjä vakuutti että kyllä korvaa "normaalin" rata-ajon ja kun heti perään kysyin sähköpostilla vahvistuksen, niin esimiehen kautta tulikin kielteinen kanta. Tein kirjallisen valituksen toiminnasta ja vakuutukset toiseen yhtiöön.
 
Muistakaapa huomioida että vakuutusyhtiön edustajat lupaa kyllä suullisesti puhelimessakin vaikka kuun taivaalta, mutta kun kysyt saman kirjallisen tai esim. kerrot nauhoittavasi puhelun niin ääni muuttuu välittömästi kellossa. Sama muutos kun soitat perään ja kysyt että nyt tuli mälli radalla, korvataanko..
samasta syystä jäi mullakin vak.yhtiön vaihto tekemättä tossa talvella,puhelimessa kyllä lupaili että korvaa ratalipat mutta sitten kun kahtelin niitä ehtoja kirjasesta niin sielläpä luki juurikin päinvastoin...soitto sille heebolle ja edelleen väitti että "kyllä mee korvataan",puhelu loppui sitten lyhyeen kun rupesin sitä kirjallisena tivaamaan  
wink.gif
 
sanoi:
Muistakaapa huomioida että vakuutusyhtiön edustajat lupaa kyllä suullisesti puhelimessakin vaikka kuun taivaalta, mutta kun kysyt saman kirjallisen tai esim. kerrot nauhoittavasi puhelun niin ääni muuttuu välittömästi kellossa. Sama muutos kun soitat perään ja kysyt että nyt tuli mälli radalla, korvataanko..

Ompa kyllä ihimehommaa jos oikein työkseen valehtelevat vakuutusehdoista puhelimessa!!!
 
"Ompa kyllä ihimehommaa jos oikein työkseen valehtelevat vakuutusehdoista puhelimessa!!!"

olisko provikkapalkat
tounge.gif
 
IF:ltä tänään soiteltiin kun kyselin asiaa. IF korvaa ratakonttaamiset 4krt/20% periaatteella (omavastuu siis), oli paikalla sitten kuka tahansa.

Kyselin kaskovakuutusasiaa myös Tapiolasta. Molemmista tuli se viesti kuitenkin, että kaskovakuutusten perusteet muuttuu TÄYSIN 1.4. alkaen, enkä mitään suuntaa antavaa tietoa saanut.

Painotus on teho/paino suhteessa uusissa vakuutuksissa...
Moro,

Pyysin Ifiltä kirjallisen kannanotonrata-ajoon liittyen 2.12.2005

vastaus on seuraava:
"korotettuomavastuu nopeus- ja ajoharjoittelualueilla.
Alueilla, joilla harjoitetaan nopeus-, ajoharjoittelua tai muuta siihen rinnastettavaa toimintaa, on vahingon sattuessa omasvastuu kolminkertainen, kuitenkin vähintään 20% vahingon määrästä

korotettu omavastuu vähennetään törmäysvahingosta.

Ehto on lisätty, kosaka riski törmäysvahinkojen sattumiseen erilaisissa ajoharjoitteluissa on lisääntynyt. Korotettua omavastuuta ei vähennetävalvotussa ja ohjatussa autokoulun liukkaan kelin harjoittelussa sattuneista vahingoista"

Mielestäni IFin suhtautuminen asiaan on aika hyvä, elleivät ole kantaansa muuttaneet sitten vuodenvaihteen.

T:ÄIJÄ


Muistakaa pyytää kaikki lupaukset ja kommentit vakuutusyhtiöiltä kirjallisena
idea3.gif


voimme tarpeen mukaan vaikka skannata tai kopioida nämä kannanotot
 
Eli yhteenvetona:

Tapiola: 50% omavastuu, jos paikalla ei ole EAK (tai vast.) kouluttajaa.

Pohjola: korvaa, jos paikalla EAK (tai vast.) kouluttaja, muuten ei korvaa.

Turva ja If, korvaavat korotetulla omavastuulla jokatapauksessa.

Fennia, saattaa korvata, jos ei kovin kallis mälli tullut ja virkailija on hyvällä tuulella.

lähivakuutus: kaskon ehdot sovittavissa asiakaskohtaisesti?

Oma lehmä on ojassa, kun on pohjolassa vakuutukset. Ajattelin ajaa syksyn ja kevään Pohjolalla, kun niillä on se vuodenaikahinnoittelu. Kesällä sitten pitäisi ajaa sellaisen firman vakuutuksilla, joka korvaisi ratakaadot. Korotettu omavastuu on ok, koska jos sen pyörä lunastukseen ajaa niin saa siitä hyvästä 20% sakon maksaakin. Ihan pieniä juttujahan ei kannata edes ilmoitella, kun ne saa itsekkin korjattua ilman paperisotaa ja bonusten menetyksiä.

Täytynee tarjoukset kysyä konttoreista. If, fennia ja turva menee selvitykseen.
 
sanoi:
Onko Fennian korvauksista tietoa/kokemusta?

Mulla on vakuutukset Fenniassa ja viime viikolla, kun olin yhteydessä Fennian vakuutusvirkailijaan vastaus ratavahinkojen korvaamisesta kuului jotenkin näin, "Fennia korvaa rataharjoittelussa tapahtuneet vahingot normaalisti. Ei korotettuja omavastuuosuuksia tm. rajoituksia kuten muissa vak. yhtiöissä saattaa olla. Muista kuitenkin tarkistaa taas tilanne ensi vuonna, jos olet menossa radalle."

Eli vastaus kysymykseen korvaako Fennia ratalipat on kyllä ja täysimääräisenä.
Minulle myös vastattu että Fennia korvaa, mutta mahdollisesti kaudelle 2007 ehdot muuttuvat.
 
sanoi:
Onko Fennian korvauksista tietoa/kokemusta?

Mulla on vakuutukset Fenniassa ja viime viikolla, kun olin yhteydessä Fennian vakuutusvirkailijaan vastaus ratavahinkojen korvaamisesta kuului jotenkin näin, "Fennia korvaa rataharjoittelussa tapahtuneet vahingot normaalisti. Ei korotettuja omavastuuosuuksia tm. rajoituksia kuten muissa vak. yhtiöissä saattaa olla. Muista kuitenkin tarkistaa taas tilanne ensi vuonna, jos olet menossa radalle."

Eli vastaus kysymykseen korvaako Fennia ratalipat on kyllä ja täysimääräisenä.
Jos meinaat perjantain ratalipat laittaa vakuutuksen piikkiin, niin kerroppas korvaako Fennia.
 
Jos meinaat perjantain ratalipat laittaa vakuutuksen piikkiin, niin kerroppas korvaako Fennia.
Heh, olinpa itse todistamassa Tepon ratalippoja. Ekat kommentit olivat: Vittu ikinä en tule enää radalle, mitään ajovirhettä en tehnyt ja ihan varottamatta lähti etunen alta
smile_org.gif


Noh, kyllähän siinä tietty hieman tunteet kuumenevat itse kullakin...en tätä siis millään pahalla.
 
Entä jos kuski itse vaikka SMOKin kouluttaja? Siis saako silloin esim. Pohjolalta mukisematta korvaukset. Kunhan ihmettelen.

Hyödyllinen ketju.
thumbs-up.gif
 
itse kanssa vedin nurin sunnuntaina alastarolla, vakuutusyhtiö fennia ja perjantaina kysytty et korvaako radalla nurin menot. virkailia vastas että korvaa, mut eilen kun kävin tekemässä vahinkoilmoituksen ja näyttämässä vauriot niin ne rupes empimään et korvataanko lainkaan?? tänään soitettiin vakuutusyhtiöstä että kaikki korvataan ihan normaalisti ja normaalilla omavastuulla+varusteet koti tai matkavakuutuksesta
 
sanoi:
Onko Fennian korvauksista tietoa/kokemusta?

Mulla on vakuutukset Fenniassa ja viime viikolla, kun olin yhteydessä Fennian vakuutusvirkailijaan vastaus ratavahinkojen korvaamisesta kuului jotenkin näin, "Fennia korvaa rataharjoittelussa tapahtuneet vahingot normaalisti. Ei korotettuja omavastuuosuuksia tm. rajoituksia kuten muissa vak. yhtiöissä saattaa olla. Muista kuitenkin tarkistaa taas tilanne ensi vuonna, jos olet menossa radalle."

Eli vastaus kysymykseen korvaako Fennia ratalipat on kyllä ja täysimääräisenä.
Jos meinaat perjantain ratalipat laittaa vakuutuksen piikkiin, niin kerroppas korvaako Fennia.
Tämä tieto olisi erittäin arvokas. kerro vaikka privana, jos et muuten, kiitos.
 
Back
Ylös