• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vakuutuksesi hinta?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mi16
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
http://vakuutus.suomalaisille.com/ sivustolla lainattua :) Vanhan eli esimerkiksi jo myydyn ajoneuvon bonukset säilyvät viisi vuotta vakuutusyhtiöiden tietojärjestelmissä, jonka aikana ne voidaan ottaa takaisin käyttöön. Joskus vakuutusyhtiöt voivat palauttaa bonukset takaisin käyttöön pidemmänkin ajan takaan, joten aina kannattaa tiedustella tilanteesta omasta vakuutusyhtiöstä. :rant: eli näin että kaikkea :rant::rant::pissed::kääk::blink::vi**ttaa:
 
IF lähetti kivan yllärin vakuutuslaskun muodossa. Samalla kun bonukset olivat nousseet 50%:iin, niin vakuutusmaksukin oli noussut reilut 50%. Äimistyneenä soitin IFiin. Puhelimeen vastannut likka ei tiennyt, mikä mättää, mutta otti asiasta selvää. Vähän ajan päästä soitti takas ja kertoi tapahtuneen "tekninen virhe", ja asia korjataan. Kiitteli vielä, että olin ollut tarkkana, enkä mennyt maksamaan virhelaskua. No, kyllä tuommoisen korotuksen huomaa kait tyhmäkin, kuten esim. minä.
Asia korjaantui uuden laskun mukana ja "korotettu" kehotettiin repimään, minkä tein ihan mielelläni.
 
Mies 28v, pienempi kunta Päijät-Hämeessä
Yamaha Yzf-R1, -04
Liikennevakuutus + osakasko, Pohjolassa 30% bonuksilla ~800e/v

Vertailun vuoksi; kilpailija IF tarjosi vastaavanlaista pakettia hintaan +1600e/v.
 
Kenesis sanoi:
IF lähetti kivan yllärin vakuutuslaskun muodossa. Samalla kun bonukset olivat nousseet 50%:iin, niin vakuutusmaksukin oli noussut reilut 50%.
Katsoppas ihan piruuttasi IF:n laskurilla uuden Aprilian 50cc mopon vakuutukset. Siis mopon, ei mopoauton http://www.aprilia.fi/mallit/mopot

Täyskasko ja liikennevakuutus 2659,90€ :kääk:

Eikä ole seisonta-aikoja eikä bonusoikeuksia. Siinä moni tuore mopokortin saaja lentää vielä pyrstölleen kun tuon kuulee :no: IF ei selkeästikään halua enää olla mopojen vakuutusmarkkinoilla, ei kai tuossa muuta ole takana. Laitetaan niin raju hinta että asiakkaat kaikkoaa = eipä ole niiden korvaustenkaan kanssa säätämistä :paikallatuulee:
 
Mies 22v Helsinki
Suzuki GSX-R 1000 vm.2008
Pohjolan liikennevakuutus 25% bonareilla + osakasko sis. autopalveluturvan = 937,43€

IF vastaava huiteli siellä 2000-3000e välimaastossa, täyskaskolla ehdotus oli maltilliset 6k+ :grin::thumbup:

EDIT: niin ja IF tarjoukset oli vielä seisonta-ajalliset, muistaakseni 7kk ajoajalla, kun taas Pohjolan vakuutuksilla pääsen tienpäälle vaikka jouluaattona :orgmp:
 
HiTec sanoi:
IF:n laskurilla uuden Aprilian 50cc mopon vakuutukset. Täyskasko ja liikennevakuutus 2659,90€ :kääk:
No sitä voi miettiä paljollako itse tarjoaisit täyskaskoa 15v tuntemattomalle mopoilijalle... Ottaako joku oikeasti edes täyskaskoa mopoon? Vanhempana osakaskolla reilu tonni vuodessa tuolla laskurilla.
 
Fenniassa oli 45/70 bonareilla ja orggialennuksilla ym. liikenne+osakasko n. 800€, täyskaskolla n. 1400€.

Siirsin alkuvuodesta POP-vakuutukseen, sieltä liikenne+osakasko n.650€, täyskasko olisi n. 1300€.

SITTEN kysyin täältä inspiroituneena LähiTapiolasta ihan soittamalla hintaa ja vertasin sivuilta löytyvään laskuriin.

Sain tarjouksen ympärivuotisesta vakuutuksesta liikenne+täyskasko, ja pelkkä kasko oli noin 900€ kun sivuilta saamani hinta oli 500€. Lisäksi liikennevakuutus oli laskettu 55% bonuksilla. Kysyin mistä moinen ero kaskossa, ja sivuilta kuulemma saa vain seisonta-ajallisen vakuutuksen ja hän oli laskenut tarjouksen ympärivuotisena. Vastasin etten valinnut sivuillakaan seisonta-aikaa, joten hinta on kyllä koko vuodelle. Pienen väittelyn jälkeen hän sanoi lähettävänsä uuden tarjouksen samoilla ehdoilla kuin sivuilta saa.

Nyt tarjous tuli sitten 70/70 bonuksilla ja hinta yhteensä täyskaskolla noin 900€. Ihme sekoilua, mutta taidan hyväksyä tämän tarjouksen.

Mies 27V, Espoo
 
Niinpä tuli vakuutukset taas kilpailutettua ja Pop-vakuutus vei voiton. -08 Superduke R liikennevakuutus + osakasko 410€/v. Pohjantähdessä toisiks halvin, 440€/v. Nämä siis 70/70% bonuksilla.

Mies 25v, Kuopio.
 
Vakuutukset Tapsalla, '12 Blade, Mies 29v, Mikkeli, bonukset 63%/70% + keskittämisbonus 13%.

Liikenne 358,13 + Täyskasko 356,37 = 714,50€ / vuosi

[edit] jos joku ihmettelee tuota 63% bonusta niin johtuu siitä, että tapsalla liikennevakuutuksen bonukset nousee joko 3, 5 tai 10% vuoteen, riippuen siitä montako päivää vuodesta mopo on liikenteessä.[/edit]
 
Viimeksi muokattu:
TURVA nosti tuntuvasti sekä vakuutusmaksuja että omavastuuta tälle vuodelle.

Honda CB 1000 R

Liikenne 40 %, Täyskasko 70 %: yht. 999 €


Saakos jostain yhtiöstä orggilainen alennusta, mistä? :dunno:
 
Pitäisköhän kilpailuttaa tuo mopo vakuutus uusiksi. Tällä hetkellä maksan honda cbf 1000 -07 täyskaskosta 970€ Pohjantähdelle. Tämä oli muutama vuosi sitten ehdottomasti halvin. Bonareita en muista, mutta kilvellisiä mopoja ollut 7 vuotta.
 
Liikennevakuutus
Vakuutuskauden perusmaksu 967,23
Bonus (60%) -580,33
Omaetu (13%) -50,31
Maksutapakorotus (3,5%) 11,77
Vakuutuskauden maksu yhteensä 348,36

Osakasko
Vakuutuskauden perusmaksu 152,63
Kampanja-alennus (10%) -0,59
Omaetu (13%) -19,78
Maksutapakorotus (2,5%) 3,30
Vakuutuskauden maksu yhteensä 135,56

Osakasko + Liikennevakuutus = 483,92e

Tapiola, mies 29, pirkanmaalta.
Yamaha FZS 1000, 2002 mallia.
 
BMW HP2 Megamoto -07

Ikä 52v, mies
Vantaa
Bonukset liikenne ja täyskasko 70% kumpikin
LähiTapiola
Ympärivuotinen vakuutus yhteensä 785€
 
Honda cbr600f -96

Mies 27v, Lapista
IF ympärivuotinen liikennevakuutus
bonuksia liikenteessä 30%
Liikenne 327€
osakasko 80€
 
3JJ sanoi:
Vanhempana osakaskolla reilu tonni vuodessa tuolla laskurilla.
Mutta silti tuolla rahalla kun vakuuttaa jo melkoisen prätkänkin, niin 50cc moposta :no:

Eipä taida meikä-papat enää mopoilla sitten joskus eläkeiässä jos 50cc mopojen maksut tuolleen kehittyy :kääk:
 
Suzuki DR-Z 400sm -06

Perusmaksu 768,91€
Bonus 20% -153,77
Omaetu 13% - 79,98
Maksutapakorotus 3,5% 18,72

Vakuutusmaksu yhteensä 553,88

Tämä siis Tapiolasta Osakasko ja Liikennevakuutus.

Mietityttää vaan mistä tuo 20% Bonus on tullut, kun on jo 25% Bonus auton vakuutuksissa...

:right:
 
vodde sanoi:
Suzuki DR-Z 400sm -06

Perusmaksu 768,91€
Bonus 20% -153,77
Omaetu 13% - 79,98
Maksutapakorotus 3,5% 18,72

Vakuutusmaksu yhteensä 553,88

Tämä siis Tapiolasta Osakasko ja Liikennevakuutus.

Mietityttää vaan mistä tuo 20% Bonus on tullut, kun on jo 25% Bonus auton vakuutuksissa...

:right:
Lähtöbonukset pyörävakuutuksissa on 20%. Eikä auton bonarit vaikuta pyörään.
 
lepi sanoi:
Lähtöbonukset pyörävakuutuksissa on 20%. Eikä auton bonarit vaikuta pyörään.

Siinä olet oikeassa, että bonukset ovat "ajoneuvoluokan sisäiset", eli pyörän ja auton välillä ei voi siirtää vahinkohistoriaa.

Mutta tuossa lähtöbonuksessa ja bonuskertymässä on yhtiökohtaisia eroja, joita kaikkia en edes tiedä. Esimerkiksi Aktialla bonus lähti nollasta, mutta nousi kahtena ensimmäisenä vuonna suhteessa enemmän kuin muualla. Toisaalta jollain yhtiöllä bonus voi nousta "vain" 3% vuodessa mikäli pyörä on suurimman osan ajokautta seisonnassa. Yhtiötä vaihtaessa bonus voi tuosta samasta syystä nousta tai laskea, koska bonus uudessa yhtiössä määräytyy sen mukaan mitä heidän systeemillään olisi ehtinyt kerätä. Eli siis katsotaan koska olet ottanut pyörävakuutuksen, ja lasketaan siitä kyseisen yhtiön mukainen bonus.
 
Back
Ylös