• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Uusi SP1/SP2/RC51 ketju

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JuhaV
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
ostoaikeideni vaakakupissa painaa ja mietityttää pyörän jo ajetut 58tkm
Moro.Et kai sä ole iskenyt silmäsi mun vanhaan pyörään, joka tarjolla Netti Motossa,senhän sais "halvalla " 5600 eurolla, jos ajattelet sitä niin ajelin sillä 14.000 km viime kesänä eikä mitään ongelmia,ketjut ja rattaat vaihdoin vain ja lujaa kulki kuin piru raiteilla.Loppukesästä ajoin 265 km/t mittariin himmaillen ,ja oli kalibroitu mittari ,ja kiersi aivan sikana.Jos saan ylimääräistä rahaa ostaisin heti takaisin sen.Siinähän on 59 tkm mittarissa nyt,se mun entinen on toi etummainen,taaempi on Mr.Stckin.
sepä se
biggrin.gif


kerrotko ystävällisesti lisää.
tuo myynti-ilmoitus ei oikein sävähdyttänyt:
esim. "Pyörässä kiinni joku commanteri" ei oikein vakuuttanut.
saisinko jotain infoa?
kiitos.
 
Esim. MCN:ssä on muutama musta myynnissä n. £7000:lla (n. 7600€). Näyttäisi olevan UK-malleja. Saksassa on myös pari yksilöä hieman korkeammalla hinnalla (joista toinen ilmeisesti USA-malli). En tiedä maksaisiko vaivan jos UK:sta roudaisi Saksaan + mahdollinen byrokratia täällä päässä.

Perinteinen SP2-kuume alkaa taas hiipimään. Onhan se ollut jo monta vuotta mutta muilla mopoilla on ajeltu. Ei vaan sitä oikeaa (eli mahd. vähän ajettua kokomustaa) ole osunut kohdalle. Uusia kilokyykkyjä saa kyllä joka vuosi ja nyt taas hieman polttelisi kokeilla kun näitä vielä on saatavilla vähän ajettuina.
siinähän se
wink.gif


http://www.nettimoto.com/viewVeh....=864363
 
Noniin, hartaan vatuloinnin ja pitkällisen ulkomaan foorumien tuijottelun jälkeen tuli lipastettua Ameriikasta käytetty Öhlinsin takaiskari. Päällisin puolin pötkylä on hyvässä kunnossa ja myyjän myyntipuheiden mukaan niukasti huollon jälkeen ajettu. Lisäksi myyjä oli lähestulkoon ostajan painoinen, joten toiveissa oli saada sattumaan sagit paikalleen ilman isompaa veivausta. Näin tapahtui: tankki tyhjänä ajokamppeiden kanssa saatiin kokonaispainumaksi hydraulinen esijännityksen säätö löysimmillään 34 mm ja tiukimmillaan 24 mm. Staattiset 11 ja 8 mm. Tiukimmillaan saa säätö siis olla ja ehkä jopa lipsuu vähän plöysän puolelle tankki täynnä, mutta ei maksa vaivaa enää käydä irrottamaan iskaria, jousta ja hydraulisäädön murikkaa, että pääsisi "karkeasäätöä" tekemään manuaalisella säätörenkaalla - joka siis tässä Öhlärissä on nerokkaasti tuon hydrauliikkamurikan alla. Seuraavan huollon yhteydessä lentää kyllä mainittu murikka kaaressa lehtoon, ma veikkaan.

Ans olla, nyt kun iskariin ei saatu millään upotettua riittävästi rahaa, vaikka tulli parhaansa yrittikin, niin jatkettiin foorumeiden tuijottelua ja lunastettiin Teutoniasta BKG:n portaattomasti säädettävät cliparit. Hyväkuntoisilta näyttävät, mutta negaa tulee siitä, että putket eivät ole suorat vaan tuo säätömekanismi on niissä kiinni. Siis jos nuo onnistuu telomaan niin vaihto-osa maksaa tavanomaista enemmän.

Edellä mainitut käikäleet irtosivat kyllä molemmat mielestäni aika sopuisaan hintaan. Nyt kun RC51:n harrastaminen ei ehkä ole rapakon takana enää niin muodikasta, niin isolla rahalla ostettua blingiä näkyy olevan kiitettävästi kaupan jopa vähän vähemmän isolla rahalla. Merten yli uittamisessa on toki omat hankaluutensa. Samoin Saksasta, ja jos seikkailuhalua ja paikallisen murteen ja kulttuurin tuntemusta riittää, myös Italian SP-foorumeilta löytyy racinghenkistä rojua jos jonkinmoista Durbahnin Torstin keksinnöistä lähtien. Riskihän se aina on käytettyä kampetta ostaa eikä kunto ikinä uutta vastaa, mutta kukin meistä menköön tyylillään.

Muutakin pientä on viritteillä tässä talven ratoksi. Vähiten rattoisa projekti on ohjauslaakerin vaihto, kun ei siihen hommaan ole varsinaisia erikoistyökaluja. Täytyy tilapäisvälinein yrittää teutaroida paikoilleen. Melunvaimennukseenkin tuli Ducato-harrastajilta taivaallisen nerokkaita ratkaisuehdotuksia, mutta katsotaan nyt, onko moiselle sävellykselle tarvetta. Toistaiseksihan Motoparkin ovet on tuomittu säppeen kilpailuja lukuunottamatta.
 
No häh, tapahtuuko jotain?

Pyörän rakentelu lienee jossain takakaarteessa, loppusuora siis häämöttää piakkoin.
Sähköisiä osia vielä paikoitetaan, teho-/painosuhdetta hiotaan vielä hiukan kohtuuden rajoissa ja etukate pitää maalata sekä tarroittaa, muuten ois peli tavoitteiden mukaisessa iskussa, ensisavut syyskuun jäljiltä ehkäpä hiihtoloman tienoilla.

Odotuksia on, kevättä odotellessa!
 
sanoi:
No häh, tapahtuuko jotain?

Öö... Otin akun irti ja meinasin ladata sen, mutta ctekki totesi sen olevan täysi, joten se siitä sitten... Kattellaan tammikuussa, jos innostuis riisumaan edes katteet pois.
biggrin.gif
Kerran kuussa olen sentään rakkaan naapuruston iloksi soitellut sp:n sulosäveliä samalla karkoittaen liito-oravia nurkista pois.
 
Mopot meni jonnekin talvisäilöön, seuraavan kerran nähdään sitten kun ajokausi alkaa. Otin kanssa akun talteen, vielä kun muistaisi mihin sen laitoin
smile_org.gif
 
Hauskaa, rauhallista sekä turvallista joulua, sekä uuttavuotta kaikille SP-kuskeille!!!
062802jumpie_prv.gif


(Kohta aletaan irrottelee katteita ja suunnittelemaan uusia kuvioita ensi kesäksi ;))
 
hyvät joulut ja uudet vuodet äspee kuskeille!

maaliskuussa/huhtikuussa sit huollot/muut toimen piteet!
biggrin.gif


nyt kinkkua naamariin että jaksaa kesällä ajaa!
ghostface.gif
 
Terves! On muuten tos hyvä ketju. Otin ihan urakaksi lukasta läpi. Paljon oli avoimia kysymyksiä, mutta nyt on pää tyhjä
smile_org.gif


Itellä varmistu syksyn aikana, että seuraava pyörä on sp1 tai sp2 riippuen mitä on tarjolla tossa kevään korvilla kotimaassa tai saksassa. Saksassa hieman noi hinnat enemmän houkuttelis ja tarjontaakin on aikas lailla reilummin. Eikä noi verotakaan enää tosta sp1 versiosta taida olla niin huimat.
 
sanoi:
Eikä noi verotakaan enää tosta sp1 versiosta taida olla niin huimat.

Eräälle tuttavalle tuli syksyllä musta-harmaa sp-2. Pitänee kysyä onko verotuspäätöstä vielä näkynyt. Omani kanssa pääsin kuin koira veräjästä verojen suhteen.
 
Tossa taas Mobilea selatessa tuli mieleen kysästä tttaljalta mites muuten kävi niitten putkien kanssa? Pitikö vaihtaa originaali putkisto katsastukseen? Mites on muiden osien kanssa katsastukseen mentäessä...mitkä mahtaa olla yleisimpiä kompastuskiviä, ettei pyörää saa Suomen rekisteriin?

Ihan hyvän oloisia vetureita olisi muutamia, tosin pikkasen laitettuja kuten minivilkut, putkisto, powercom. Vai olisiko se sittenkin varman päälle pelaamista, että hankkis orkkis kuntoisen ja itse sitten tusailis kesän mittaan:)
 
Melkeistään jos vaan osissa on e-hyväksynnät kohdallaan, ei ongelmia katsastuksessa pitäisi olla - edes putkien kanssa.

Itse vaihdoin minivilkut, commanderin, undertailin, takavalot, kilpitelineen ja etupleksin ennen rekisteröintikatsastusta ja kaveria ei kyllä pätkääkään kiinnostanut mikään muu kuin ne e-merkit.
 
Tossa taas Mobilea selatessa tuli mieleen kysästä tttaljalta mites muuten kävi niitten putkien kanssa? Pitikö vaihtaa originaali putkisto katsastukseen? Mites on muiden osien kanssa katsastukseen mentäessä...mitkä mahtaa olla yleisimpiä kompastuskiviä, ettei pyörää saa Suomen rekisteriin?

Ihan hyvän oloisia vetureita olisi muutamia, tosin pikkasen laitettuja kuten minivilkut, putkisto, powercom. Vai olisiko se sittenkin varman päälle pelaamista, että hankkis orkkis kuntoisen ja itse sitten tusailis kesän mittaan:)
Putkien, vilkkujen yms. rekisterikatsastukseen vaikuttavuuteen voi saada suuntaa uudesta pyörien muutos säädöksestä jne. Melurajat ym. löytyy linkin kautta...
http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=1182.0

Ei noilla putkilla, commanderilla yms. oo juuri mitään vaikutusta moottorin kestoon, oikeestaan vaan enempi sillä onko pyörää huollettu ja muutenkin käytetty "oikein".
 
sanoi:
Tossa taas Mobilea selatessa tuli mieleen kysästä tttaljalta mites muuten kävi niitten putkien kanssa? Pitikö vaihtaa originaali putkisto katsastukseen? Mites on muiden osien kanssa katsastukseen mentäessä...

Mulle tuli ton pärrän mukana kasa vakio-osia ja vakioputket. Kävin sitten katsastamassa niiden kanssa, vaikka Akroihin hommasinkin e-tarrat. Katsuria ei kiinnostanut tosiaan mikään muu, kuin e-merkinnät valoissa. Jos sp-2:n hommaat, niin mulla on vakioputket kyllä tallessa. Eiköhän tältä porukalta löydy myös sp-1:een vakioputket, niin saat pyörän leimaan.
 
Back
Ylös