Jahas, minullakin on pari tankillista mennyt ja kulutus on ollut kahdeksan litran kahta puolta... Tuohon vaikuttanee hieman myös se, että miten tarkaksi mittari on säädetty Speedohealerilla? Etenkin ekalla tankillisella tuli kyllä melko ahkeraan testailtua kaasukahvan liikeratoja
Minulla oli pienoista ongelmaa etujarrun ilmauksen kanssa, kun irrotin männät satuloista. Tuuppasin ruiskulla alakautta nesteet sisään, mutta jarruvipu oli silti aivan hervoton, joten en päässyt ilmaamaan ns. perinteisellä menetelmällä. Kokeilin sitten sitoa jarruvipua pohjaan yön yli, koputella nestelinjoja, jopa raottaa jarruletkujen yläpään banjopulttia, mutta en vieläkään saanut jarruvipuun tuntoa. Sitten kokeilin sillä kyseisellä apteekin isoimmalla ruutalla imeä ilmaa jarrusatulan ilmausnipasta alaspäin, ja se konsti toimikin ja sain jarruvipuun sen verran tuntumaa, että männät liikkuivat. Sitten ei muuta kun taas hetken odottelua, että viimeiset ilmat nousee ylös, ja molempien satuloiden männät sisään puristaen mars. Näin viimeinen bubbla nousi yläkautta pois ja kahvaan tuli ymmärtääkseni normaali tuntuma.
Omassa pyörässäni on tällä hetkellä lähinnä hienosäädön tarvetta. Kun hankin ne jalkatappien siirtolevyt ja siirsin tappeja reippaasti taaksepäin, seisontatuen polkaisunuppi jäikin tietysti oikein sopivasti asemiin vaihdepolkimen alle ja sitä on hankala operoida. Siihen pitäisi joku keksintö loihtia. Jalkatappien asemointi on vaikuttanut ensi ajoissa mainiolta, mutta radalla voinee vasta kunnolla testata, ovatko liiankin takana. Myös dB-killerien tuotekehittely jatkuu. Seuraavaksi oli tarkoitus napata niihin ylimääräiset pidätinruuvit yläpuolelle ja katsoa josko se sirkutus sillä vaimenisi. Jos ei niin ääni tulee todennäköisesti siitä, että killereiden sovitus ei kuitenkaan ole tarpeeksi tiukka.
Lisäksi Quickshifterin toimintaan en ole lainkaan tyytyväinen. Vaihdekaavio kun on normaali, niin etenkään isommilla vaihteilla, isommilla kierroksilla en saa vaihdettua vaihdetta niin kuin pitäisi. Tuntuu, ettei poljinvoimaa ole tarpeeksi kun poljinta pitää nyhtää ylöspäin, eikä vaihde kytkeydy. Vaihdekaavion kääntäminen vakiomallisilla polkimilla taas edellyttäisi sen vaihteensiirtäjän (shifter arm) ja siirtäjän ja polkimen välisen siirtotangon muokkausta eikä siihen ole vielä ollut intoa. Paras olisi kun joltakin saisi ylimääräiset kappaleet joita voisi sitten yrittää rakennella, ei huvita pilata ainoita alkuperäisosia taivuttamalla siirtotankoa jne.
Niin, ja jos jollakulla on tiedossa mistä saisi mahdollisimman pienen, pattereilla toimivan kellon (esim. fillariin tarkoitetun) niin vinkkejä otetaan vastaan, voisi teipata sellaisen mittariston uumeniin. Tähän mennessä vastaan on tullut lähinnä nopeusmittarin/kellon yhdistelmiä, joihin ei saa pelkkää kellonaikaa näkyviin tai sitten jotain ihan liian isoja lämpömittarin ja kellon yhdistelmiä. Optimikoko olisi sellaista AA-pariston luokkaa.