• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Uusi liikenneturvallisuussuunnitelma julkaistu

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ValeRossi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Näissä Leppävaaran tapauksissa en alkaisi syyttämään kaidetta.
Niinno, kaiteeseen meno päättyi - ilman kaidetta olisi saattanut selvitä hengissä ja matka pysähtynyt pientareelle tai kaistan poikki niin että kukaan ei osu.

Itse kävin tuolla paikalla katsomassa ekan onnettomuuden jälkeen, jälki ei ollut nättiä.

Otetaan toinen esimerkki; ajat normaalisti ja rengas puhkeaa, mopo lähtee lapasesta ja päädyt kaiteeseen -> henki poies. Voithan  helposti sanoa että omapa on vikasi kun ajoit johonkin naulaan mutta fakta on se että elämä päättyi siihen saakelin kaiteeseen.
Jonkinkainen kohtuus nopeuden suhteen olisi pelastanut molemmat Leppävaarassa viime kesänä kuolleet.

Se on valitettavasti järjetön tilannenopeus, mikä aiheuttaa suuren osan motoristien kuolemista. Tämä vaan on monen todella vaikea ellei peräti mahdoton myöntää. Mutta sehän on jokaisen oma valinta miten haluaa ajaa.

Kaiteet eivät todellakaan ole suurin riski motoristin elämässä.
Harvalla on ongelmaa myöntää selvästi esitettyjä faktoja. Tosin, noin esitettynä todellisuus asiassa hämärtyy.

Esimerkiksi fakta: Suurin osa onnettomuuksista on suistumisia kaarteessa - ok. Mutta jos samalla kerrotaan, että lukumäärä on 20 kpl neljän vuoden sisällä ja Suomessa n. 155000 moottoripyörää. - Ongelma ei välttämättä kuulostakaan ihan niin rajulta. Luulisi, että jos ylinopeusvouhotus ja ainainen motoristien mustamaalaaminen pitäisivät paikkansa, niin lukuhan olisi moninkertainen.

Tulee mieleen parin viikon takaa Aamulehden suuret otsikot - Motoristien tilanne on kuulemma pirkanmaalla erittäin synkkä. Nojoo.. Motoristien liikenne kuolemat olivat kasvaneet edellisvuoden nollaan verrattuna.

Minusta tämänhetkiset tilastot kertovat, että moottoripyöräilijät omaavat suorastaan yllättävää itsehillintää, kun porukkaa ei kuole enempää... Vähäinen otanta tekee vaikeaksi todenmukaisen arvioinnin.

Eihän tuohon porukkaan tarvita kuin yksi onnettomuus jossa motoristi teilaisi toisen samalla kun kaivaisi nenäänsä. Tämän jälkeen voidaan puhua huomattavasta noususta nenän kaivamiseen liittyvissä moottoripyöräonnettomuuksissa, joka näkyy selvänä tilastollisena piikkinä. "Joka kymmenes motoristi kuolee nenän kaivamiseen !"
 
Ministeriössä on ilmeisesti rinnakkaisia ryhmiä/osastoja, joista toiset käy keskustelua motoristien edunvalvontaryhmien kanssa, toiset ei. Tämä turvallisuusryhmä on niitä, jotka ei.

Joku dead-line on tullu vastaan ja jotain on pitäny julkaista. Tämäkö on liikenneministeriön valmistelun taso?
nixweiss.gif
 
Siellä ketjuvartisten talikoiden lantapellolla ei taida olla älyttömien tavoitteiden saavuttamiseksi käytettävissä kuin älyttömiä keinoja?
Paitsi, että talikotkin takavarikoitiin ja nyt lapioidaan lantaa hihat käärittyinä
crazy.gif
Ja lantakasa senkun kasvaa...

(edustaa puhtaasti henkilökohtaista näkemystä kansalaisena perjantai-aamuna)
Työviihtyvyyden ja motivaation maksimointi mielekkäillä tavoiteilla ja oikeilla työkaluilla takaa hyvän tuloksen.
 
Kaiteet eivät todellakaan ole suurin riski motoristin elämässä.
Ei ole ei, mutta koska riskien pienentämisestä on tai pitäisi olla kyse, niin silloin yksi keino on muuttaa kaiteet sellaisiksi, että ne on ajateltu suojaavan myös moottoripyöräonnettomuuksissa. Ei niitä teräviä tolppakaiteita tarvitse laittaa sinne minne törmääminen on todennäköisintä, umpinainen betonikaidekin olisi siinä kohtaa parempi ratkaisu.
 
Keskikaiteita koskevat huolet ovat Tiehallinnon tiedossa ja sen verran sivullekin vilkuilemme, että täälläkin viestit kulkee oli vastaanottaja oikea tai väärä. Eli mitä enemmän keskikaiteista pidetään meteliä täällä sitä varmemmin viesti on jo välitetty. Samoin idea suojavarusteista ei ollut hullumpi.
Nämäkin asiat olisi varmaan saatu ennakkoon jos olisi viitsitty kysyä mielipidettä motoristien etujärjestöltä SMOTOlta. Vai onko tilanne niin että kun motoristit ovat niin pieni ryhmä verrattuna autoilijoihin niin heidän mielipiteensä voi painaa villaisella tai arvailla kantoja kun esityksiä tehdään?

Helppohan se on jälkeenpäin nostella käsiä ja sanoa että "ei tälle nyt enää voida tehdä mitään" kun usea sata kilsaa tappavaa keskikaidetta on jo vedetty. Toki ymmärrän pointin että tässä autoilijoiden henkiä säästyy mutta miksi sitten saadaan tuon varjolla pyllistää toisten tienkäyttäjien suuntaan ? Keskikaide esim yhtenäisenä betonivaluna ei olisi ollut ollenkaan niin huono idea kuin rautakaide.
 
bowdown.gif
kaikille jotka tänäkin kesänä uhraavat aikaansa notkumalla radan varressa mahdollistamassa toiminnan.
 
Suomen liikenneturvallisuustyö menee siitä, mistä aita on matalin ja siitä, mikä tuottaa rahaa systeemille.
Rajoituksia, valvontaa, sakkoja ja tätä kautta rahaa systeemille. Sen vaikutukset on jo nähty, mitään oleellista ei turvallisuudessa tapahdu, kuolleiden ja loukkaantuneiden määrä pysyy vakiona ja on huomattavasti suurempi suhteutettuna ajoneuvomääriin, kuin sivistysvaltioissa. Siellä satsataan oikeisiin asioihin, teiden turvallisuuteen ja liikennesuoritteen joustavuuteen.
Annetaan liikenteelle mahdollisuus kulkea justavasti.
Meillä koko ajan heitetään kapuloita rattaisiin, vai mitä mieltä olette esim. pientareelle väistämisen kriminalisoimisesta ja ohitusnopeuden "pakottamisesta" sallittuun nopeuteen. Ne sumputtavat liikenteen ja aiheuttavat tätä kautta onnettomuusalttiutta.
Täällä näyttää johtoajatus olevan sumputtaa liikenne semmoiseksi junnaavaksi hässäkäksi. Eihän siinä ehkä kuolleita synny, mut muita juttuja sitäkin enemmän.
Juttuja perustellaan "mahdollisesti" tapahtuvilla jutuilla.
Esim. pientareelle väistämisen kieltoa perustellaan MAHDOLLISELLA törmäämisellä jalankulkijaan. Mielestäni kyllä ajoneuvon kuljettajalla pitää olla näköaisti tallella, vai voiko "sokeana" ajaa, kunhan ajaa hitaasti keskellä tietä?
ja samoin tuo ohitusnopeuden hetkellinen nouseminen yli sallitun on typerä, sillä ei ole absoluuttista turvallista nopeutta. Ei se ainakaan ole se virkamiehen kyltillä ilmoittama, sehän on vain sakotusraja ja sen sotkeminen turvallisuuteen on aito Suomalainen tapa ajatella turvallisuudesta. Mut meillähän vallitsee virkavalta! Jo virkamiehen keksimä nimike toimenkuvalleen sen kertoo: VIRKAVALTA
033102ass_1_prv.gif

Ja vielä semmoisia hulluja juttuja; kameratolppa keskellä korpea... Voi sitä jarruvalojen välkyntää syysyössä, kun kuskit lyö jarruja ja kun ei vielä muista nopeutta mitä saa ajaa, niin varmuuden vuoksi.. Mustalla jäällä ajavassa jonossa viimeisille se tekee outoja.....
 
Turvallisuus ennenkaikkea,siksi mun milestä sais mopokortin(huom MOPO) ajajille muutakin kuin pelkkä pieni teoriakoe,vaikka vähän liikenneteoriatunteja että osaisivat liikenne säännöt.Välillä rupeaa ärsyttämään kun mopoilijat sähläävät liikenteessä,eivät tietenkään kaikki.Kerrankin näin kun vanha muori lähti ylittämään suojatietä ja mopoilija painaa kaasu pohjassa vanhan rouvan ohi ja minun ohi,koska olin pysähtynyt ja antanut tietä rouvalle.Meni varmaan 1-2 metrin päästä siitä rouvasta!
 
Mopojen ja kevyiden moottoripyörien kuljettajiksi pääsee muita
nuorempana ja siten vähäisellä kokemuksella liikenteestä.
Mitenkä tuo taas pitäisi tulkita?? Minesteriö haluaa et myös autolla sais alkaa ajaa nuorempana vai että pitäis aloittaa vaippaikäisenä jo jonkinlainen ajokoulutus..
Miten sitä kuuluisaa ajokokemusta voi saadaa jos ei hanki sitä korttia ja lähde liikenteeseen..

Enemmän itseä pelottaa iäkkäämmät miehet, jotka eivät ole välttämättä koskaan ajaneet moottoripyörää, mutta korttinsa puolesta saavat niillä ajaa. 5-kympin villityksen iskiessä ostetaan esim XX, joita nyt tänä vuonna on ainakin suht halvalla myyty. Juuri "oikea" pyörä kaverille jonka ajokokemus on nolla tasolla, siis moottoripyörällä.
Eikä nyt ole tarkoitus koittaa yleistää, mutta noita tapauksiahan löytyy melko paljon.
 
Miksi (<--luki luki) rattijuopumuksen promillerajaa on syytä alentaa 0,5:stä 0,2:een?
by Liikenneturva - Sirpa Rajalin ..

"<span style='color:blue'>Nuorten</span> miesten liikennekuolemat muodostavat maassamme <span style='color:blue'>suurimman</span> onnettomuuskasauman. Noin
40 prosenttia alle 26-vuotiaiden kuljettajien aiheuttamista kuolemaan johtaneista onnettomuuksista on
nk. kovavauhtisia onnettomuuksia..."

Vaikka edelleenkin näkee väitettävän, että vanhat ovat jotenkin erityinen riski nykyään ..
Tottakai kaikissa ikäryhmissä on omat riskinsä ja vanhojen osuus yhteiskunnassa
lisääntyy kaiken aikaa, mutta ei se mikään erityinen riski ole ..

Tämähän ei tietenkään keskity pelkästään moottoripyöräilyyn - miksi pitäisikään - sillä
kaikkihan me olememme leikkuupuimureinemme tässä sopassa mukana tavalla tai toisella ...

Itse asiassa on jo ilmoitettu, että tämän vaalikauden aika raja ollaan
laskemassa 0,5 -> 0,2:een. Vielähän tässä on +3v aikaa .. nähtäväksi jää ..
 
Psmo kirjoitti asian ytimeen: "Annettaisiin liikenteelle mahdollisuus kulkea joustavasti". Kun liikenne kulkee joustavasti, niin tarpeettomat kaistanvaihdot vähenee, samoin punaisia päin ajamiset, kuten myös agressiot, bussikaista ajot jne. Ainakin Helsingissä tuntuu olevan vallalla punainen aalto. Ajoit mistä suunnasta tahansa mihin aikaan tahansa, niin et pääse vihreään aaltoon. (Tällä yritetään ilmeisesti hillitä ajonopeuksia). Lisäksi lait ja asetukset pitää kansalaisten kokea mielekkääksi noudattaa. Jos tehdään lakeja joita ei kunnioiteta (esim. käännykkään puhuminen), niin kynnys rikkoa muita tärkeämpiä lakeja madaltuu.
Sen sijaan, että asetetaan kieltoja ja rajoituksia, pitäisi päättäjien erityisesti suosia ja edistää mopojen ja moottoripyörien käyttöä. Näin vähennettäisiin liikenneruuhkia ja päästäisiin parkkipaikka ongelmista.
 
Jalankulun onnettomuuksien tilastointi on aivan lapsenkengissä. Jos menen kävellen töihin (prätkän sijasta) ja kaadun, niin ei se kaatuminen mihinkään liikennetapaturmatilastoon päädy, vaikka samasta suoritteesta (työmatka) onkin kyse. Mitkäköhän kustannukset jalankulkijoiden kaatumisista vuosittain Suomessa aiheutuu?
Ja tämähän oli taas kieliposkessa kirjoitettu kommentti juuri minunlaisia ihmisiä varten? Eikö ollutkin? Olihan?
 
Mopojen ja kevyiden moottoripyörien kuljettajiksi pääsee muita
nuorempana ja siten vähäisellä kokemuksella liikenteestä.
Mitenkä tuo taas pitäisi tulkita?? Minesteriö haluaa et myös autolla sais alkaa ajaa nuorempana vai että pitäis aloittaa vaippaikäisenä jo  jonkinlainen ajokoulutus..
Miten sitä kuuluisaa ajokokemusta voi saadaa jos ei hanki sitä korttia ja lähde liikenteeseen..

Enemmän itseä pelottaa iäkkäämmät miehet, jotka eivät ole välttämättä koskaan ajaneet moottoripyörää, mutta korttinsa puolesta saavat niillä ajaa. 5-kympin villityksen iskiessä ostetaan esim XX, joita nyt tänä vuonna on ainakin suht halvalla myyty. Juuri "oikea" pyörä kaverille jonka ajokokemus on nolla tasolla, siis moottoripyörällä.
Eikä nyt ole tarkoitus koittaa yleistää, mutta noita tapauksiahan löytyy melko paljon.
Tästä taisin tuonne toiseen topicciin jo vähän kirjoitellakkin mutta se tyrmättiin samantien höpöhöpö-jutuiksi. Kuulemma vaan ne POMPPERIT kaatuilee ja aiheuttaa niitä onnettomuuksia. Tästä syystä kannatan iäkkäämille ihmisille pakollisia ajotunteja. Se miten niitä valvotaan on sitten toinen juttu. Esim. kaikki lahjakortilliset jotka haluavat ajaa moottoripyörällä joutuisivat käydä käsittelykokeessa.

Tästä saa yleistää. Kuten ministeriö toteaa "Moottoripyöräily on yleistynyt huomattavasti myös jo nuoruusikää vanhempien miesten
harrastuksena. Tämä näkyy selvästi myös liikennekuolemien määrässä.
".
 
Tää on taas niin tätä  
crazy.gif
eek.gif
Kaikkeen kivaan täytyy virkamiesten puuttua ja tehdä siittä hankalaa tai helvetin kallista  
crazy.gif
on lottovoitto syntyä suomeen  
shaun.gif
 
Hei, tämä ketju on alkanut joulukuussa 2005,
ja nyt repostelette kahden vuoden takaista paperia.
 
Juu kyllä toi on taivaan TOSI, että nuo keskikaiteet on kuin "Giljotiinejä" motoristeille, eli pariin otteeseen Skånessa Ruotsissa on ollut Bikellä henki höllässä kun ohitustilanteessa on autoilija päättänyt ängetä samalle kaistalle minun JO ollessa liki vierellä . Eli aatellaan jälleen autoilijoita, mutta EI motoristeja .
mad.gif


JOS paikalla olisi ollut tosiaankin vain vaikka kaistale nurmikkoa, sinne väistäminen ja sen ylikin ajaminen vielä aikas turvallista, vrt. metallikaiteeseen.
veryangry.gif
 
Back
Ylös