• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Uudet ajokieltorangaistukset

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Athene
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Koventaisivat ennemmin raiskaajien, pedofiilen, murhaajien ym. rangaistuksia.
Kyllä heidänkin rangaistuksia pitää koventaa. Toisaalta, jos ajaa jatkuvasti vanhoilla vihreillä ristyksestä, ajaa jatkuvasti ylinopeutta yms. suhtautuu välinpitämättömästi muiden tielläliikkujien - erityisesti jalankulkijoiden turvallisuuteen, saattaa jonain päivänä huomata olevansa itse "murhaaja". Kaksipyöräisellä tosin ei välttämättä jää itse potemaan tunnontuskia.

Liikennesäännöt on laadittu kaikkien turvallisuutta ajatellen. Kyllä myönnän, että moottoritiellä olisi kiva ajaa kovempaa. Toisaalta, kun ajattelee miten paljon pitempi jarrutusmatka on kun ajaa 150 km/h verrattuna 120 km/h (pysähtymismatka kasvaa reilu 50 m) ymmärrän miksi moottoriteilläkin on nopeusrajoitukset. Ajatuksen voi pukea vaikka siten, että jos itse pysähdyt ajoissa ja toisen kaverin matka jatkuisi vielä 50 metriä, on hänellä aikamoinen nopeus kun törmäys tapahtuu. Siinä voipi käydä ikävän kipeää. Esim. Helsingin kantakaupungin alueen nopeusrajoituksen alennus 40 -> 30 km/h tehtiin jalankulkijoita ajatellen tällä pysähtymismatkan lyhenemisperiaatteella.

Radalle kaahaamaan ja yleisillä teillä yhteisillä pelisäänöillä sanon minä. Vähemmän kynttilöitä ja kaikilla parempi mieli.
 
EI tätä, ei voi kommentoida(aihetta), tämä kuuluu suomi 24;jään
wink.gif
 
Kyllä heidänkin rangaistuksia pitää koventaa.
Nimenomaan! Kyllä pistää aina ihmettelemään tuo joidenkin tapa väheksyä liikennerikosrangaistusten koventamisen tarvetta tuolla iänikuisella "kun on pahempiakin rikoksia" -asenteella. Ihan kuin se olisi jostakin toisesta poissa jos toista rangaistusta kovennetaan!

Kyllä Suomessa on asiat niin lepsusti hoidettu, että ehdottomasti vaan kovempia rangaistuksia kaikkiin rikoksiin ja rikkeisiin. Ja tämä ajokiellon pidentäminenkin on hyvä asia, mutta ei vieläkään olla tarpeeksi tiukkoja. Jotkut viikot tai kuukaudet ovat yhdentekeviä, saisi olla min. vuosi ja siitä ylöspäin vaikka 5 vuoteen asti.
 
Back
Ylös