Nooh, ennemmin tai myöhemmin se napsahtaa...Ootte te fabu ja luikurimies varsinaisia tarinankertojia![]()
Lapsillenne voitte satuja kertoa ja asioita uskotella, mutta mulle on ihan turha moista yrittää.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nooh, ennemmin tai myöhemmin se napsahtaa...Ootte te fabu ja luikurimies varsinaisia tarinankertojia![]()
Lapsillenne voitte satuja kertoa ja asioita uskotella, mutta mulle on ihan turha moista yrittää.
Miten nopeusrajoitusten nostaminen vähentäisi näitä onnettomuuksia, missä sokea kääntyy jonkun eteen? Päätietä tulevan nopeus vain olisi luultavasti korkeampi, ja sehän ei tunnetusti vahinkojen määrää ainakaan pienennä.Myös naurettavan alhaiset nopeusrajoituksen aiheuttavat puolinukuksissa ajamista ja ajamiseen keskittymisen sijaan johonkin muuhun keskittymistä. Kovempi kyyti päällä tulee keskityttyä siihen mihin pitääkin - ajamiseen ja ympäristön havainnointiin.
Tässäkin keskustelussa on puhe onnettomuudesta, missä "hetkellisesti sokea" kääntyi päätietä ajavan eteen. Stop-merkki on jonkinlainen merkki siitä, että kannattaa katsoa sivuilleen ennen kääntymistä. Haluavatko vetomiehet todellakin, että autoilijatkin ajattelevat niin, että paskat stop-merkeistä kun eihän sieltä ketään tule? Vähentyvätkö tällaiset onnettomuudet stop-merkit poistamalla (tai niitä ei tarvitse noudattaa)?Riittävä peruste stop-merkin kohdalla pysähtymiseen on esimerkiksi se, että päätietä on risteystä lähestymässä ajoneuvo, jota pitää väistää.Vastaa kysymykseen äläkä kiemurtele. Ei se voi niin vaikeaa olla, vai etkö tajua kysymystä?
Kukkahatun mielestä taas pysähtyminen on tärkeintä, ei päätiellä ajavien väistäminen; heidäthän saa vaikka tappaa, jos on olemassa mahdollisuus, että he ajavat ylinopeutta.
Mutta kun ajaa kovempaa niin kerkee alta pois, vai mitenhän se meni...Miten nopeusrajoitusten nostaminen vähentäisi näitä onnettomuuksia, missä sokea kääntyy jonkun eteen? Päätietä tulevan nopeus vain olisi luultavasti korkeampi, ja sehän ei tunnetusti vahinkojen määrää ainakaan pienennä.Myös naurettavan alhaiset nopeusrajoituksen aiheuttavat puolinukuksissa ajamista ja ajamiseen keskittymisen sijaan johonkin muuhun keskittymistä. Kovempi kyyti päällä tulee keskityttyä siihen mihin pitääkin - ajamiseen ja ympäristön havainnointiin.
Todella sääli. Kaikki vastaavat aiheet, joissa joku onneton on menettänyt henkensä (kenties täysin ilman omaa syytään, kuten tässä), telonut itseään enemmän tai vähemmän (kenties omasta syystään tai ennalta arvaamattoman syyn seurauksena) tai hölmöillyt muuten vain (vaikkapa poliisien kanssa) ovat viime aikoina menneet aivan ihmeelliseksi kukkahattu/vetomies väännöiksi. Uskomatonta.Veit jalat suustani. Tämä on jo pahempaa kuin suomi24-jutustelu. Sääli tämän sivuston kannalta.
Aivan niin. Näin uutena käyttäjänä ja siirtyneenä tuolta atv sivustojen puolelta on täällä monen otsakkeen alla sama haista...Veit jalat suustani. Tämä on jo pahempaa kuin suomi24-jutustelu. Sääli tämän sivuston kannalta.
Ja jaskat. Tää vääntö kukoistaa vain ja ainoastaan siksi, että muutama kukkahattu ja muutama vetomies tarttuu aina toistensa provoihin. Esimerkiksi Daredevil ja Staga sekä provoavana että vastaavana osapuolena. Mikäli .orgissa olisi kunnon moderointia, niin ko. hepuille olisi napsunut banaania jo ajat sitten. Osapuolilta esim viikoksi "kortti kuivumaan", niin johan alkaa käytös paranemaan.Täällä nyt vaan on muutama kovaääninen ns "vetomies" jotka ovat sitä mieltä että liikennesäännöt eivät koske heitä.
Älä kuitenkaan huoli, aika moni niistä pukkaa jo horsmaa ja lisää varmasti lähtee ennenkuin lumi on maassa.
Aika hyvin onkin jo raatoja syntynyt tänä kesänä.
No ku se ite alottiTää vääntö kukoistaa vain ja ainoastaan siksi, että muutama kukkahattu ja muutama vetomies tarttuu aina toistensa provoihin. Esimerkiksi Daredevil ja Staga sekä provoavana että vastaavana osapuolena.
Tuo asenteesi on vanhastaan hyvin tiedossa. Vain niitäEi kysymys ole miellyttävyydestä, vaan turhuudesta.Tuo asenteesi on vanhastaan hyvin tiedossa. Vain niitä
sääntöjä noudatetaan, jotka sattuvat eniten miellyttämään.
Ne säännöt, joista ei tykätä, niitä ei tarvitse noudattaa.
![]()
![]()
![]()
![]()
Vain parantuneet nettitapani estävät minua tähän mitään viisastelemasta tahi vinoilemasta, saati OT-koukkua siimoineen kaikkineen nielemästä. Täysin turha siis yrittää yhtään mitäänOnko nyt paremmin?![]()