• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tietoa 1098R:n kestävyydestä rata-ajossa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja johtaja
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
- Kannet Die-cast vs. aiempi Sand-cast. En tiedä suomennoksia, mutta käsittääkseni menty huonompaan suuntaan.
Die-cast on käsittääkseni tarkkuusvalua ja sand-cast on hiekkavalua.Varma en ole ,mutta mielestäni tuo tarkkuusvalu on vähintäänkin yhtä hyvä menetelmä ja kustannustehokkaampi.
Joskus metallien valamisen kannsa leikkinyt, "die cast" tarkoittaa ns. pysyvään teräsmuottiin paineen kanssa valamista, "sand cast" perinteisempää kaatamalla hiekkamuottiin valamista. Tiedä sitten mitä nuo ovat suomeksi, painevalusta olen kuullut puhuttavan? Die cast- menetelmällä pitäisi saada lopputuloksesta hyvin tarkka (tarvitaan vähemmän/ei lainkaan koneistamista valun jälkeen) ja vähemmän huokoista kuin sand cast- menetelmällä.

Jos kiinnostaa niin webistä löytyy vaikka mitä, perustietoa vaikka täällä
Nykyään tehdään myös tarkkuusvaluja keraamisiin muotteihin ainakin asepuolella.Se mahdollistaa hyvinkin tarkkojen ja vaikeiden pinnanmuotojen kanssa pelaamisen joten niistä on osa kasauskelpoisia suoraan muoteista tai pelkän kiillotuksen jälkeen.Nähtyäni ne ensimmäisen kerran hämmästelin millä ne on työstetty mutta selvisi pian että ne ovat valuja.En tiedä millä -60-70 lukujen Ducatien alumiinivalut oli tehty mutta jokainen joka on niitä katsellut muistaa sen peilinkirkkaan pinnan ja kiillon myös sisäpuolelta.Ne olivat kuin eri planeetalta verrattuna samanikäisten japanilaisten valujälkeen.
 
Uudet väriversiot. Yksinkertainen on kaunista:
Uusi väritys

Ja sama tulevilla pääyhteistyökumppaneilla. Italo *wink, wink*  
tounge.gif


Ehdotelma perustarroilla

Motoring on myös tulossa mukaan, mutta minulla ei vielä ole heidän logoansa. Voi olla että sen sovittaminen vaatii mustan alakaukalon. Vanteet tulevat olemaan kullanväriset.

Edit: Nyt on vanteetkin päivitetty kullanvärisiksi
 
Siinähän se on! Minun makuun vain ehdottomasti mustat vanteet, mutta sinun pyörä ja sinun makuun sen olla pitää.
 
Kun tuossa suunnittelette maalauksia, onko jostain sattunut silmään Ducatin alkuperäisen valkoisen värikoodia ( Hailacilla ei ainakaan viime viikolla ollut), vai täytyykö omaan, "hieman" erilaiseen mopooni laittaa Fiat 500:n helmiäisvalkoinen?
SBS Innovation Hyvinkäällä osannee maalata tuohon sävyyn laitteen. Yamahan nelikerroshelmiäinenkään ei ollut ongelma.

Yleisesti noista kilpureista ja niiden väreistä. Kannattaa pitää mahdollisimman yksinkertaisena värit.

- TV:ssä ei näy kunnolla jos on kauhea sekametelisoppa.
- Sponsorit eroittuu parhaiten.
- Kauhea savotta korjata katteet kuntoon sen lipan jäljiltä ==> lisää kuluja.

JAM Racingin laitteet on kyllä melkein aina olleet mallikelpoisia laitteita, hyvin rakennettuja ja värjättyjä.
 
Nyt on hyvät värit. Mun mielestä kultaset vanteet sopii hyvin!
e:tekisin vielä tuohon sivun corse raitaan yläpuolelle ohuen valkoisen viivan.
 
On kyllä veretseisauttavan hienon näköinen pyörä, se täytyy sanoa!

Varmaan melko huima laite muutenkin, varsinkin tuo R-versio. Performancebikesissa mittasivat 1098R:stä pari heppaa enemmän huipputehoa kuin ZX-10R:stä... ja ala/keskikierrosalueellahan se antaa tonniselle rivinelkulle turpaan oikein huolella, olikohan käppyröissä jotain 40 heppaa Kawaa enemmän tietyllä kierrosluvulla?!

Eli melkoisen ´luonteikas´ twini, ainakin paperilla - tähän saakkahan on kai homma mielletty silleen, että rivikoneessa on huipputehoa, twinissä taas vääntöä, mutta tämä pesee molemmilla osa-alueilla! Toki lisäkuutiotkin vaikuttaa asiaan.
 
Eli melkoisen ´luonteikas´ twini, ainakin paperilla - tähän saakkahan on kai homma mielletty silleen, että rivikoneessa on huipputehoa, twinissä taas vääntöä, mutta tämä pesee molemmilla osa-alueilla! Toki lisäkuutiotkin vaikuttaa asiaan.
Jaahas...kuulostaa ihan siltä, että talven ensimmäinen V-2 vs. rivinelkku dynokäppyrävääntö on julistettu alkaneeksi.
tounge.gif
Nyt vaan otetaan aikaa kuinka kauan menee Tylyttäjän ensimmäiseen viestiin tähän topiciin.
wink.gif
 
Jaahas...kuulostaa ihan siltä, että talven ensimmäinen V-2 vs. rivinelkku dynokäppyrävääntö on julistettu alkaneeksi.  
tounge.gif
Nyt vaan otetaan aikaa kuinka kauan menee Tylyttäjän ensimmäiseen viestiin tähän topiciin.
wink.gif
Jutussahan uskoakseni oli kyseessä vakiopelit, ja mitattuna samaan aikaan, samassa paikassa. Mutta muutama heppa sinne tännehän voi hyvinkin tulla jo pelkästään puhtaasti yksilöeroista... pointtini oli, että nykyään on olemassa 2-sylinterisiä sporttipyörien moottoreita, jotka kehittävät suunnilleen yhtä paljon tehoa kuin 4-sylinteriset, ja se on aika hämmästyttävää.

Ei tosin samalla iskutilavuudella, eikä hintalaputkaan ole ihan vertailukelpoisia! Ja minkälaiseksi sitten katu- tai varsinkin kilpakäytössä muodostuvat käyttökulut minkäkin laitteen osalta, sekin voi olla jo ihan toinen juttu.
 
Noita vääntötasoja/tehoa tietyllä kierrosalueella ei ole juurikaan järkeä verrata, koska käytettävä kierrosalue on niin erilainen. Tonnisessa nelipyttyisessä on oikeasti aika laakea tehoalue. Vaihteella ei ole juurikaan väliä. Kun pyörä on pystyssä, niin vauhtia täytyy olla paljon, ennen kuin tehot saa siirrettyä oikeasti tiehen.

Tylykin varmasti myöntää sen, että kun 2-mukisessa lisätään kuutioita, niin tehoa saadaan lisää. Vain 20% kuutioero samoilla tehoilla kyllä tarkoittaa, että koneiden kestävyydessä saattaa olla pieniä etuja nelipyttyisen eduksi. Tai ainakin sisuskalut voidaan valmistaa halvemmalla.

Lisäksi, en usko, että me tulemme vaihtamaan Ducuun esim tiukempaa kannentiivistettä tai uudelleenajoittamaan nokkia. Monet nelarikuskit tulevat varmasti tekemään tämän. Tehoetu siirtyy todennäköisesti nelosille.Putkistosta saatavat erot ovat todennäköisesti samansuuntaiset twinin ja nelipyttyisen välillä.

Se, mitä itse odotan Ducatilta on pehmeämpi ja käytettävämpi tehontuotto. Nelipyttyinen tonninen on aika vaikea saada mutkasta tangentin suuntaan ulos. Myös keuliminen on vaikea pitää kurissa. Haga kommentoi kauden jälkeen, että Yamaha on ketterämpi ja tehokkaampi, mutta Ducu irtosi mutkista paremmin. Lisäksi Yamaha söi ihan liikaa rengasta, ja Bayliss karkasi aina viime metreillä.

Yamahan uusi Big bang yrittää yhdistää harvan iskun edut ja nelipyttyisen kierrosalueen ja tehontuoton. On mielenkiintoista nähdä, kuinka he onnistuvat. Nyt kun meillä on Ducu, niin toivon, etteivät kauhean hyvin ainakaan peruspyörässä. Akran sivulla oleva dynokäyrä ei vielä lupaa mitään jumalallista uutta, mutta katsotaan millaisen moottori oikeasti on. Odotan, että Yamaha paranee vielä merkittävästi.

Se mitä pelkään Ducussa on koneen suurten pyörivien osien vaikutus kääntyvyyteen (en tiedä ovatko massat oikeasti suuremmat kun nelipyttyisessä erilaisen rakenteen vuoksi, mutta kun pääni melkein mahtuu sylinteriin, niin tämä mietityttää) ja suuren väännön aiheuttama keulimisherkkyys. Myös koneen venyvyyttä, tai lähinnä sen puutetta on moitittu. Mutta jos saamme Nemesiksen ECUn ajoissa käsiimme, niin rajoitin nousee, jos muutokselle on tarvetta.
 
Uudet väriversiot. Yksinkertainen on kaunista:
Uusi väritys

Ja sama tulevilla pääyhteistyökumppaneilla. Italo *wink, wink*  
tounge.gif


Ehdotelma perustarroilla

Motoring on myös tulossa mukaan, mutta minulla ei vielä ole heidän logoansa. Voi olla että sen sovittaminen vaatii mustan alakaukalon. Vanteet tulevat olemaan kullanväriset.

Edit: Nyt on vanteetkin päivitetty kullanvärisiksi
Tuo on makean maukas!

Ja varsinkin toi yksi teksti katteessa tosi upea
tounge.gif


Otahan sitte yhteyttä, niin väännetään hommaa
062802moto_prv.gif


On niin mahtava kisapeli muutenkin, että oksat puis
033102beer_1_prv.gif
 
Hieman päivitystä. Näyttää siltä, että Ducati Kämna oli liian optimistinen Nemesiksestä. Näyttää siltä, että Nemesiksestä ei tule traction controllin kanssa yhteensopivaa versiota. Eli vaihtoehdot supistuvat Moteciin ja alkuperäiseen ECUun+PCIII:een.

Joku puhui myös 700km mäntien vaihtovälistä radalla. Tähän en ole saanut vahvistusta maahantuojalta. Kuulostaa aika hapokkaalta.

Kierrostenrajoittimesta on paljon mielipiteitä. Jenkeissä ehdotettiin parhaimmillaan rajoittimen nostoa 11,500:iin.
tounge.gif
Ameriikassa kaikki on suurta. Toisaalta Ducati Kämna ehdottaa vakiota, joka on race-eculla 10,700. Itse ajattelin ensin 11,000, mutta taidamme aloittaa sitten vakiolla. Tarkoituksenamme ei ollut saada lisää tehoa, vain venyvyyttä. Jos potku ei riitä, niin heitämme sisään Motecin.

Alustaan täytynee laittaa Öhlisin race-kit, jossa tulee kolme jouset ja uudet venttiilit. Testaamme pyörää kuitenkin ensin vakiolla alustalla. Pelkäämme, että race-kit voi tehdä keulasta liian kovan (liikaa nopeaa sisäänmenovaimennusta) Suomen möykkyradoille. Mutta testaamalla se selviää.

Renkaiksi taitaa tulla Pirellit (sateelle Misukat tai Dunlopit). Kuulin useammasta lähteestä, että Dunlopit saattavat ottaa swingiin kiinni myös R:ssä (esim. Liljalla oli kuulemma ongelmia). Haluamme myös kokeilla alkuperäistä luistonestoa, joka on suunniteltu Pirellille.

Lasikuitukatteita on tulossa parista eri paikasta. Otimme pari settiä Ducati Corsen katteita, koska ne on tehty pienistä paloista ja toimivat kätevästi varakatteina. Testaamme myös Sebimotoa (joka on huomattavasti halvempi perusmyllytykseen).

Pikakaasu tulee Ducati Corselta, koska kaasun kiinnitys läppärunkoihin on eksoottinen, ja muilla ei ole siihen vaijereita. Jarrulevyt tulevat myös Ducatilta, jotta luistonesto toimii varmasti. Vanteiksi Marvicin magnesiumvanteet apf:ltä.

Putkistoksi on tulossa Akrapovicin Evo hiilikuituvaimentimilla Sterilgradan tyyliin.
062802jumpie_prv.gif


Shifteri hieman pelottaa tällaisessa höyrykoneessa. Twinin männän impulssin on oltava melkoinen, kun teho tuotetaan alemmalla kierrosluvulla ja puolta pienemmällä sylinterimäärällä kuin nelipyttyisessä. Heitämme kiinni Translogicin itsesäätyvän mokkulan, joka toivottavasti vähentää rasitusta laatikkoon. Motecissa sytkää saisi viivästettyä (eli pehmennettyä) vaihdon jälkeisille pulsseille. Toivotaan, että laatikon vahvistus '09 malliin on riittävä.

Vakio luistokytkin ei kuulemma ole niin huono kuin mitä pelkäsin. Konstruktio on vähän kuin 5v vanhassa STM:ssä.

Palaute Ducatin ostosta on tähän mennessä vaihdellut innostuneen, säälivän ja yllättyneen välillä. Itseäkin jännittää, millaisen paketin saamme parsittua kasaan. Kiitän kuitenkin tässä vaiheessa Hailacin avuliaisuutta tiedon hankinnassa.
 
Matti ajaa kisat. Voi olla, että itse ajan sillä pari jokkisstarttia. Olen ollut pari vuotta käytännössä ajamatta, ja SM-kyytiin on enää turha pyrkiä.

Taidan kuitenkin ajaa pääosin vanhalla Suzukillamme. Täytyyhän sitä joku purkki olla, jolla näyttää Matille jarrupaikkaa.
biggrin.gif
 
Back
Ylös