• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Selkäpanssari

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tjoro82
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
on aika aloittelijaolo kun ostin Rukan rotsiini sen halvan muovivohvelin sinne selkäsuojataskuun. noeeei sentään - en kuvittele että se vastaa oikeeta selkäsuojaa, mutta ko. kaupassa olleet vaihtoehdot ei säväyttäneet ensikertalaista - kun ei tiedä on parempi olla ostamatta - onpahan sentään edes jotain aina pehmikkeenä. tän ketjun lukeneena olen viisaampi.

mielipiteitä siitä MP-asun "muovinikama-hässäkästä" ?
 
Viimeviikolla stormilta lunastin Dainesen waven ja ainakin nyt muutaman sadan kilsan kokemuksella on tuntunut oikein mukavalta hankinnalta.

Toivottavasti ei koskaan tarvitse testata sen suojaavuutta tositoimissa.
 
[...] tuoreemmassa standardissa on vielä ne 2 eri suojaustasoa, joista kannattaa mahdollisuuksien mukaan valita se "Level 2", jos vain sen täyttäviä suojia jostain löytää. Dainesella tuo suojaustaso on ilmoitettu CE-hyväksyntälapussa: siinä on moottoripyörän kuva, jonka alla lukee prEN1621-2, ja oikeassa yläkulmassa on B (=selkäsuoja) ja oikeassa alakulmassa 1 tai 2 (suojan taso).
Tutkistelin joutessani Lidlin myymän selkäsuojan merkintöjä, ja yllätys yllätys, sieltä löytyy EN 1621-2 ja yläkulmasta 2 ja B. Mutta ei se mikään rimpula olekaan, ja näitä saa nyt kuulemma kympillä.
 
Jos ei joku ole vielä tuota Lidlin selkäpanssaria nähnyt, niin tästä tuotteesta on siis kyse. Polon sivuilla mainitaan tuo EN1621-2, mutta ei kuitenkaan mainosteta / osata mainostaa Level 2 -tasoa. Suojassa on ilmeisesti polyuretaanilla täytetty muovikilpi, eli ei mikään hypertekninen tai huippukallis keksintö... Mahtaakohan tuo hengittää yhtään?
 
Selkää vasten on paksuhko kerros ilmeisesti polyesteriverkkoa, joten kyllä se jotain hengittää, mutta varsinkin keskiosalta kosteudella on kovin pitkä matka reunalle. Kilven läpi ei mene mitään, reikiä ei ole. Yli 20 asteen keleissä alkaa rei'itetty kilpi hiipiä mieleen, viileämmässä asialla ei ole suuremmin väliä.
 
Miten tuo selkäpanssarin koko katsotaan? Täältä korvesta kun ei saa (ainakaan näin syksyllä) kuin jotain UFO:n panssareita niin joutuu varmaan tilaamaan.  Ei viittis lähtä sokkona ajamaan ympäri maakuntaa, josko jostain löytys.

Noita UFOjakin oli kahta mallia, kalliimpi 80 euron semmonen silitysluta ei anna yhtään periksi ja halvempi 60 euron jossa nivellykset. Vai oisko 60 euron UFO mistään kotosin? Tietysti parempi ku ei mitään. Pitääkö sen panssarin tulla melkeen häntäluuhun asti?

Tietysti jos joku tietää, mistä saa Ylivieskan läheltä Dainesen tai Forcefieldin panssareita, niin otetaan vinkkejä vastaan.
 
Itte tilasin paitakoolla ja tuli ihan sopiva Forcefieldi. Vaihdan sitten kun tulee joku jossa on muu kuin henkselikiinnitys yläkropan kohdalla tai sitte tommoseen suojapaitaan.
 
Onko kukaan kokeillut Atomic:in lasketteluun tarkoitettua suojaa? Intersportissa hypistelin sitä ja tuntui ihan asialliselta äkkiseltään. Vois olla vähemmän hiostava kun urheiluun suunniteltu.
 
Back
Ylös