• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ruotsissa ei ratailla ilman lisenssiä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja shyhander
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Voi video !

Tää tarkoittaa vaan sitä, että milloin meidän neropatit sääntöjeesukset keksii tämän saman homman ja alkaa valtion puolelta rahastamaan noilla lisensseillä... :doh: Koska jos kerran Ruotsissa, niin kyllä meilläkin. Ihan sama mitä EU:n lainsäädäntö sanoo. Koska Byroslavia ja rahastus...

Jos tällainen tulee, niin ei taida enää vanha jaksaa mitään erillistä lisenssiä hankkia. Kaahataan sitten mutkateillä!! **ttu.
 
GuessWho sanoi:
Tais taas löytyä Smotolle hyvä ja aiheellinen keissi purtavaksi...

Jep. Asiasta vinkattu SMOTOn suuntaan. Tuollainen käytäntö Suomessa olisi kyllä kuolinisku Motorg ry:n järjestämille koulutuksille ja ratapäiville, ainakin nykymuotoisena laajana ja kaikkia motoristeja palvelevana kokonaisuutena.
 
Nettiaikakauden uutisankka, ilman käytännön realismia. Tarkoittanee kuitenkin kilpailutoimintaan osallistuvia? Ei kait joku Svemo voi asettaa yksityisille ratayhtiöille tuollaisia vaatimuksia/rajoituksia. Mites kävisi esmes mp-liikkeiden koeajopäiville, pappatunskien ratacruisailuille, kerhojen ajopäiville, harrastemedian (lehdet, tv-tuotanto jne, jne) testitoiminnalle ymv oheistoiminnalle jota radoilla tapahtuu itse kilpailutoiminnan lisäksi (ja täytteeksi)... Elinkeinoharjoittajat kärsisivät jos/kun suurin osa ratavuokraajista poistuu takavasemmalle moisen lisenssivaatimuksen johdosta... :hanuria:
 
Veikkaus menee liikennevakuutus vs lisenssi suuntaan. Haluavat ruotsissakin jonkun pakollisen vakuutuksen ratailijoille. Suomessa taas menty just päinvastaiseen suuntaan.
 
Tottakai tuollainen tulee, kun ne on laskenut että näin ja näin paljon pyöriä ajaa, että jos jokaisella oli lisenssi mikä maksaa X, niin saadaan näin paljon rahaa siitä.
 
Lisäksi kun juuri on sovittu päästöjen vähentämisestä, niin tällähän saadaan kaikenlainen turha autoilu ja mopoilu vähenemään merkittävästi. Ja taas maailma pelastuu...:doh:
 
Oiskohan linkkiä alkuperäseen lähteeseen/päätöksen jossain saatavilla. Vähän yritin kaivella, mutta en varsinaista päätöstä / päätöksen tekijää löytänyt.
 
Nitrous sanoi:
Oiskohan linkkiä alkuperäseen lähteeseen/päätöksen jossain saatavilla. Vähän yritin kaivella, mutta en varsinaista päätöstä / päätöksen tekijää löytänyt.

Itse itselleni vastaten: Tässä oli jotain http://www.svemo.se/sv/Forbundsinformation/Nyheter/Licenserochforsakring2016/

Tosin en tiedä niin paljon SVEMO:sta ja ruotsin touhusta, että osaisin sanoa miten tuo vaikuttaa niihin kerhoihin, jotka eivät ole SVEMO:n alaisia. Toki jos ratayhtiö ei päästä radalle muita kuin SVEMO:n kerhoja, voi kerho tietysti vaatia tuon pakollisen lisenssin, että pääsee ajamaan. Tosin päivälisenssi/kokeilulisenssi näytti olevan 10-15€, joten ei ihan mahdoton kustannus.
 
Nitrous sanoi:
Tosin päivälisenssi/kokeilulisenssi näytti olevan 10-15€, joten ei ihan mahdoton kustannus.

Onko mitään tietoa montako kertaa tuota voi "kokeilla" tai mitä vaaditaan tuohon päivälisenssiin? Ei sillä, että nyt ois ajankohtainen, mutta jos 2017 kesällä tulee komennus Tukholmaan, niin sitten alkaa olla isokin merkitys. :)

Edit. Luin ton linkin takaa löytyvän tekstin läpi. Käytännössä tämä tarkoittaa kaikkea toimintaa, joka koskee kilpailua/kilpailuun tähtäävää harjoittelua. Mutta mikäli oikein ymmärsin, niin koskee VAIN kilpailemista.

Lopussa on erityisesti erilaisiin promotilaisuuksia / vast koskevaa tekstiä, jossa todetaan, että sellaisille jotka eivät voi noudattaa ao ehtoja/ järjestävät erillisiä "kick-off" tapahtumia, tapahtumia lapsille tai tilapäisiä harjoituksia/testejä/näytöksiä on olemassa erillinen lisenssi, jonka ehdot ja hinnat saa tuolta SVEMO:n kansliasta.

Eli ei muuta kuin kyselyä laittamaan, jos Gotland-ringille mieli tekee...
 
Raaseri sanoi:
Kyseessä on kaiketi erilainen lainsäädäntö ja nimenomaan moottoriratojen toivomuksesta tehty muutos. Ratayhtiöillä on siellä vastuu tapahtumista ja ratayhtiöt sekä niiden vakuutukset ovat joutuneet ahdinkoon. Ilman tätä muutosta olisi kaiketi osan ratyhtiöistä ollut pakko lopettaa toiminta.

Näin se pitäisi meilläkin olla. Lisenssi pakolliseksi henkilövahingoille ja kalusto jokaisen oman harkinnan mukaan erilliseksi vakuutettavaksi. Nykyinen liikennevakuutuskäytäntö on epäterve ja pitkällä tähtäimellä lajit tappava, josta esimakua meillä on jo kilvettömien vakuutusmaksujen muodossa.

Erittäin samaa mieltä..
 
425€ näyttäs olevan lisenssi koko vuodeksi 2016. Bonuksena sillä voi ajaa vaikka jäärataa ja enduroa kilpaa jos tuntuu ettei tule päivät täyteen. Tuota kaluston perään ulisemista en oikein ikinä ole ymmärtänyt täällä koti Suomessa. Jos nyt sportin kippaa oikein kunnolla, niin saa olla arvokas laitos, että sitä saa yli 5k€ edestä tuhottua. Ajelee vähän nätimmin niin pysyy paremmin pystyssä.

Ainuttakaan kertaa ei ole euron kuvat pyörineet silmissä voltteja heittäessä, vaikka hädin tuskin kuulun kokoomuslaisen määritelmän mukaan edes keskituloisiin.
 
Tossa Ruotsin kertalisenssissä näyttää olevan 3 kertaa mahis ostaa.

Mutta.

Se voipi olla, ettei sellaista suomalaisille myydä. Yleensä noissa edellytetään paitsi kattojärjestön jäsenkerhoon, myös lisenssin myöntävän maan julkiseen sairausvakuutusjärjestelmään kuulumista.

Ei siis mitään faktaa (vielä), mutta tämäkin kannattaa ottaa huomioon
 
Raaseri sanoi:
Näin se pitäisi meilläkin olla.

No vitut, mä ainakin tykkään ajella radalla mutta joku kerhovaatimus ja erilliset lisenssi- ja vakuutusmaksut tappais siihen paikkaan mun harrastamisen. Mut mitä tällasella historicsporttourinkikuskilla väliä on, tappaa ittensä sitten jossain mutkapätkällä kun ajaa kahdekksaakymppiä traktorinpaskaan ja lyä päänsä hirveen.
 
Raaseri sanoi:
Pää pois omasta perseestä ja vähä nouset seisaaltaan katsomaan asiaa. Tätä liikennevakuutusta käytetään aivan vitusti väärin tällä hetkellä. Ja kyllä, sinäkin maksat vakuutusmaksuissasi siitä että liikennevakuutuksesta pumpataan kalustokorvauksia jonkun harrastaessa sen siivellä. Mitä luulette että yleinen mielipide sanoisi jos vakuutusyhtiöt laskisivat auki kaikelle kansalle paljonko rahaa heidän liikennevakuutuksistaan kaadetaan tietosen riskin ratailijoille kautta mopolajien? Vois olla kuulkaa pikkusen harrastusvastaisuutta moottoripyöräilijöitä kohtaan.

On se tietysti erilainen perspektiivi silleen katottuna… :right: Näsäviisas vois veistellä jotain ylemmistä norsunluutorneista, mutta sitä mä en tosiaan tarkoita. :) :bisseä: Kalustoa aika vähän liikennevakuutuksesta menee, mutta hoitoa vaativia loukkaantumisia tulee keski- ja nopeessa ryhmässä kyllä. Hitaissa ryhmissä taitaa olla tosi harvinaista että hoitoa vaativia lippoja tulee. Ok, jos kertalisenssejä tms saa hankittua, esimerkiksi radalle mennessä maksaa vaikka kympin tai parinkympin lisämaksun niin ei se nyt varmaan maata kaada. Mulle yks ratapäivä bensoineen ja kuluineen maksaa 50€ niin siihen suhteutettuna se on aika paljon noin niinku prosentuaalisesti. Nopeemmissa ryhmissä kulut on sitten sen verran isommat että joku 200-500 egeä vuodessa lisää ei juuri kokonaiskustannuksissa tunnu. Mutta mun kulupohjalla, missä esim liikennevakuutus maksaa 240€ vuodessa, prosentuaalinen lisäys on melkoinen. Vaikka eurojahan siellä tilillä on, ei prosentteja. Mutta tosiaan jos varikolta saa jotain päivälisenssejä, niin hitaanryhmien ajoharjoitelut pystyis jatkumaan, muuten homma varmasti lopahtais.
 
Raaseri sanoi:
Pää pois omasta perseestä ja vähä nouset seisaaltaan katsomaan asiaa. Tätä liikennevakuutusta käytetään aivan vitusti väärin tällä hetkellä. Ja kyllä, sinäkin maksat vakuutusmaksuissasi siitä että liikennevakuutuksesta pumpataan kalustokorvauksia jonkun harrastaessa sen siivellä. Mitä luulette että yleinen mielipide sanoisi jos vakuutusyhtiöt laskisivat auki kaikelle kansalle paljonko rahaa heidän liikennevakuutuksistaan kaadetaan tietosen riskin ratailijoille kautta mopolajien? Vois olla kuulkaa pikkusen harrastusvastaisuutta moottoripyöräilijöitä kohtaan.

Suomessa on yleinen terveydenhuolto, josta hoidon saa ilman vakuutustakin, vammat ja haitat on asia erikseen. Ei oo kovinkaan monta lajia, jossa ei lisenssiä tai urheiluvakuutusta tarvita, ainakaan saman riskitason lajia.

Joo, uskon siihen että moni ratailija ajaa kadulla ratailun ansiosta pienemmällä riskitasolla. Mutta tuskin sitä millään ilveellä todistettua saisi. Lisäksi esimerkkisi mutkapätkä toteutuu jos on toteutuakseen, ratailit tai et.

Lienee kuitenkin myös niin, että vaikka meillä mentäisiin lisenssipohjaiseen rataharrastukseen, niin ei liikennevakuutukset meillä kuitenkaan halpenis. Vai meinaatko että lypsävä lehmä laitettais juhlan kunniaksi lihoiksi ja pidettäis oikein kunnon bileet. Ja ratailijat maksaisivat radalla tapahtuneet/korvatut vahingot lisenssien kautta... :dunno: Jos joku viisas oikeasti laskis mihin MP-harrastajien maksamat vakuutusmaksut menevät ja sen mukaan alettaisiin laittamaan lisenssimaksuja niin mites mahtais käydä. Ainakaan endurokuskeja/motocrossareita ei turhan paljoa olis harrastamassa.

Ja mitä tuohon yleiseen terveydenhuoltoon jne tulee, niin kyllä mulla ainakin maksaa aivan **tusti se ainoa yleisellä terveysasemalla käynti, kun sen aika seuraavan kerran tulee. Viimeksi olen yleistä verovaroin kustanettua terveydenhuoltoa käyttänyt vuonna 2007. Eipä oo kyllä muutenkaan tullut sairasteltua ja käytyä edes yksityisellä.
 
Back
Ylös