Tässä kun on noita eri ratojakin jo arvottu (scuuba&JMH) niin yleisenä linjanvetona voisi todeta, että neljän ryhmän päiviä ei nähdä sellaisilla radoilla, joilla ajoajan pidentäminen ei ole mahdollista (Ahvenisto, Motopark). Lisäksi neljän ryhmän päiviä tullaan kokeilemaan vain monipäiväisen ratatapahtuman ensimmäisenä päivänä.
Käytännössä siis tämä onnistuu Kemoralla arkipäivänä (tod. näk. perjantai), Botnialla joka päivä (tuskin tarvetta radan pituuden ansiosta) ja Alastarossa.
Näistä todennäköisimmin neljän ryhmän käyttöä kokeillaan Alastarossa ja jos kokemukset siitä ovat hyviä sekä asiakkaita riittää niin sitten ehkä jollain toisellakin radalla. Suurin osa päivistä mentäneen ensi kesänäkin vanhan kaavan mukaan.