• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pienia kysymyksia aiheesta kuin aiheesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja D-Iivil
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Donpg sanoi:
Tuli hommattua lidlistä 12v öljynvaihto/ imupumppu, ainakin autoissa toimii hyvin kun suoraan mittatikun kautta imaisee. Toimiiko prätkäpuolelle yhtä hyvin? tai onko kenelläkään kokemuksia?

joo, en lukenut tänne asti kiireessä ennenkuin vastasin :kääk:

totta on juu ettei mopossa välttämättä tosiaan toimi,niinkuin autoissa..
 
ts18056 sanoi:
Ja aika hankalaa on mopossa kuin mopossa ujuttaa mitään letkua sieltä laatikon rattaiden välistä sinne oljypohjan nurkkaan. Sen verran noita aukonut, että rakenne on tuttu.:D

Esimerkiksi Yamaha käyttää joissain moottoreissa mittatikkua ja mm. R3:ssa on niin että täyttökorkista saa imun öljypohjaan. Itse teen myös pyöriin aina imuvaihdon jos mahdollista.
 
^
Kaikenlaisissa tojotissa on märkäsumppuja. Motorsporttilaitteissa on kuivasumppu.
 
^
Kaikenlaisissa tojotissa on märkäsumppuja. Motorsporttilaitteissa on kuivasumppu.

Onhan minullakin tallissa yksi kuivasumppukone. Siinä sulle motorsporttia :D

Sitä ei tosin tarvitse tyhjentää imupumpulla, koska kyseisessä pyörässä on ns. luonnollinen öljynkierto: koneesta maahan.
 
^
Siinähän olis motorsporttia, ku vetäisit sillä yhden kesän rata-ajelut.

Retroon viivalle!
 
Ainakaan viimekesän rata-ajo-kaudessa ei ole alumiininen takaratas kulunut niin että kattomisella huomaisi.
 
JammuJukka sanoi:
Millä tekniikalla kromipinta lähtee parhaiten muovista muovia vauriottamatta?

Lipeällä lähtee, ei pitäisi tehdä muoville mitään. Esim uuninpuhdistusvaahto, röörireiska tai joku muu natriumhydroksidia sisältävä puhdistusaine esim jotkut mr.muscle:t.
 
Ostin Panigaleen tällaiset tankin kaatumasuojat (tank sliders). Ohjeessa sanotaan että kiinnittämiseen käytetään ”neutral silicone gel”. Piti tulla mukana mutta eipä tietenkään tullut.
http://www.strauss-parts.com/p/ducati-panigale-v4v4sv4r-carbon-tank-sliders

Lähetin kyselyä jos laittaisivat geelin perässä, mutta saa nähdä tuleeko. Jos ei tule niin mikähän olisi järkevä vaihtoehto esim Motonet valikoimista? Saako näitä irrotettua siististi jälkeenpäin?
https://www.motonet.fi/fi/tuote/602316/LOCTITE-595-tiivistesilikoni-40ml
https://www.motonet.fi/fi/tuote/602317/Permatex-RTV-silikoni-kirkas-80ml
 
se veitsi tuli jonkun mukana tilaajalahjana ja siinä paketissa erityisesti kiellettiin pesemästä koneessa niin pitihän se tietty kokeilla...
 
MT-09 etujarrun letkut on toteutettu niin, yksi letku vasempaan satulaan ja siitä samaisesta satulasta lähtee letku lokasuojan yli toiseen satulaan. Ilmeisesti aika yleinen setuppi tehdaspyörässä.

Osaako joku sanoa paraneeko jarruteho/toimivuus, jos laitan y-haaralla molempiin satuloihin omat teräspunosletkut.
 
Eipä ole mitään käytännön merkitystä. Letkun jousto lisääntyy sen mukaan kuinka pitkä letku on yhteensä. Eli kahden pitkän letkun systeemi on teoriassa huonompi. Voi olla helpompi ilmata tai sitten ei.
 
olen sitä ihmetellyt joskus, että kumma että pyöriin ei tehdä sellaista kahvaa jossa olisi kaksi mäntää. Eli olisi kummallekkin etupuristimelle oma mäntä. näiden välillä olisi joku välitystanko joka tasaisi voiman jos pieniä eroja olis. Etuna olisi se, että jos toinen letku hajoaa tms tapahtuu niin jarruista säilyisi toinen puoli. Luulisi ainakin jossain man saarella ajoissa olevan nice to have.

toisaalta lisäähän se monimutkaisuutta, eli laatukomponentit voi olla parempi luotettavuuden hakukeino.
 
Mitä muuta kyykkypyörän takavanteen akselipesään tulee, kuin 2 kpl pölysuojia?

Hommasin tuossa varavanteen sateiselle, ja luonnollisesti vanne on akselipesän sisältä tyhjä.

Jos pyörän merkillä on asiassa väliä, niin Honda CBR1000RR 2011.
 
Back
Ylös