• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Paras öljy Ducatiin?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja SS680
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Castrol on näemmä siirtynyt uusiin 'Power' tjsp öljyihin ja enää ei listalla ole 15w-50 öljyjä, ei racing eikä GPS.

on vain 10w-30 ja 10w-40.
bawling.gif
 
No niin alkoihan se kunnon öljykeskustelu tälläkin palstalla. eikös se Delvac ollut sitä sitä oikeaa öljyä, ja halpaakin vielä.

No anywägen, laita MP moottoriin sellaista öljyä jossa purkin kyljessä on moottoripyörän kuva. Ei voi mennä pahasti pieleen. Ei ducatin moottori ole moottoria kummempi, ei se ole avaruusteknologiaa.
 
Taitaa olla pitkäkin kokemus Rukaatista...
biggrin.gif

Tosin mun kokemus telvakista on tuosta pakupuolelta.. siellä se läikkyy niinkuin muutkin,
033102beer_1_prv.gif
 
Ollaanko siellä ylempänä katsottu Castrolilta jotain autoöljyjä tmv. On Castrolin GPS:ää 10W-40 ja 15W-50, kuten ennenkin. Purkki on erinäköinen, tavara samaa.
 
Olettaisin, että lämpimän pään kannattaa olla hieman tuhdimpaa Ducatissa kuin nelipyttyisissä järeämmän mäntäimpulssin vuoksi. Voi olla, että Desmo-rakennekin vaatii paksumpaa öljyä. Siksi vaihdamme 10W40:stä 15W50:iin. Samalla testaamme sitä wanhassa Gixxerissämme.

Autoöljyt voisivat myös toimia kuivakytkin-Ducateissa hyvin. Miksei sopiva Delvaccikin. Bemarissani on sisällä muistaakseni Castrolin 10W60. Öljynvaihto maksoi E370. Minun täytyi katsoa sitä kuittia muutamaan kertaan ennen kuin uskoin.  
lookaround_orig.gif
 
Mopotehtaiden öljysuositukset ovat aika jännä juttu. Mikähän mahtaa olla rahallinen hyöty, millä öljyfirma x pääsee ns. suositusrasvaksi.
Mopoöljyt ovat niin marginaaliryhmä öljyfirmoille, että ei siinä mitään suurta bisnestä ole.

Lienee ihan tavallinen alihankintasopimus, joka on noevoteltu kumpaakin osapuolta tyydyttäväksi. Tehtaalle öljyt tulevat säiliöautossa bulkkitavarana.

Triumph esim käyttää Mobilin tuotteita kaikessa: Öljyt, rasvat, jarrunesteet, jäähdytysnesteet jne. Ihan samoja peruskamoja joita saa kaupasta kaikissa maissa. Laakeriliikkeistä, huoltoasemilta, marketeista jne. Ohjekirjassakin sanotaan lähes suoraan, että käyttäkää mitä hyvänsä speksit täyttävää, mutta tehtaalla on käytössä Mobil, jonka kanssa ei ole ollut ongelmia myöskään.
 
Mulla on ollut BellRayn EXS 10-50 uudesta saakka.Vaihtoväli 10000 km ja mittarissa toinen kierros menossa,(118000 km).Puristukset edelleen ohjearvoissa,toki laskeneet vähän mutta vielä mennään tuolla laitteella muutama vuosi.Halvempiakin öljyjä voi varmaan käyttää mutta tuolla vaihtovälillä aika sama sen hinnan kanssa.Pyörä on ST 2.
 
sanoi:
Autoöljyt voisivat myös toimia kuivakytkin-Ducateissa hyvin. Miksei sopiva Delvaccikin. Bemarissani on sisällä muistaakseni Castrolin 10W60. Öljynvaihto maksoi E370. Minun täytyi katsoa sitä kuittia muutamaan kertaan ennen kuin uskoin.

Mää ajelen vaan autoöljyillä. Esteri 300V motulia 15w50 viskoositeetillä. Eipä voi valitaa. Ei oo öljyssä mopoöljylisää ja varmasti on hyvää tavaraa. Saa ostettua vielä motonetista.
 
joo, motulilta löytyy pyörä öljy ja
sieltä ensi kesäksi laitoin eriityisesti
Harley Favidsoniin speksatun laadun jos
sais MTS-620 möreämmän äänen
ensikesäksi!!!!

Rata-ajosaa voisi insinöörinkin mielestä
öljyillä olla eroa, itse aloittelen budjetin salliessa
rataharrastusta, joten voisiko joku valottaa
öljyjen eroa rata-käytössä - kokemuspohjalta.

Monsteriin, MTS:ään kadulle on varmaan
parasvahtoehto mahdollisiiman paksu joka
ei valu raoista pihalle!!
Joo ja kun ajokaudet näin pitkiä niin jos
se on sulaa villä 0C niin hyvä,...
 
Monsteriin, MTS:ään kadulle on varmaan
parasvahtoehto mahdollisiiman paksu joka
ei valu raoista pihalle!!
Kylläpähän ne ajat, kun Ducatinkin koneesta valuivat öljyt raoista pihalle ovat aika kaukana. Mikäli näin tapahtuu, täytyy kyllä tehdä jokin muu korjaustoimenpide kuin vaihtaa paksummat öljyt. Varsinkin uudessa Ducatin moottorissa on tärkeää muistaa tarkistaa koppien (kytkin, laturi ym.) pulttien kireys ainakin ekassa huollossa, koska tiivisteaine saattaa antaa alkuunsa hieman periksi. Eikähän tuo iso homma ole tarkistaa jokaisessa huollossa. Jos vain on asiallinen huolto, niin näin silloin tehdäänkin. En näe mitään syytä, miksi Ducatissa (ilma- tai nestejäähy) pitäisi käyttää alapäästään paksumpaa öljyä kuin SAE 10. Yläpäästä sopiva raja on 50 eli siis 10-50. On sitten kyseessä katu- tai rata-ajo.
 
Moro,


Ajattelin täräyttää tänne piinavuotiseen öljykeskusteluun kysymyksen...

Voiko heittää kaksi eri viskositeettista öljyä 1000DS koneeseen ilman huolia? Kun löytyy 1,5 litraa molempia eli 10W-40 ja 15W-50
confused_orig.gif

Toinen on Shellin Advance ja toinen ei
Ei tätä tietysti kukaan suosittele, mutta molemmat täyssynteettisiä litkuja niin eikö ne siellä sekoitu hyväksi mössöksi???

Kiitos!
 
Back
Ylös