• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Onko vakionopeussäätimiä?

Köpi tuossa jo kertoikin oikean ratkaisun, joka on Throttlemeister.

Paitsi että kaasua pois käännettäeässä ainoastaan...käännetään kaasu pois ja TM:n ei tarvi sen kummemmin kiinnittää huomiota, koska se EI OLE mikään salpa tai muu lukitus, vaan ainoastaan kaasukapulan hieman tahmeammin liikkuvaksi tekevä kitkalukko.

Eli jos haluat kaasun pois, niin käännät kaasun pois eikä siitä sen enempää.

Kuka ostaa multa nuo BMW R1150RT:n (ja mahdollisesti jonkin muunkin vastaavan BMW:n) kahvoihin sopivat Throttlemeisterit, jotka jäivät yli Pannariin vaihtaessa.

Pannarissa on nimittäin Hondan kahvoihin sopivat Throttlemeisterit, jotka tilasin samana päivänä kun Pannari tuli kotiin. Jos matkapyörässä ei ole oikeaa cruisea, niin ei tätä sitten tarvi edes miettiä.

Mulle kelpais jos sopii Trumppaan pikku modifioinnilla ja hinta olis soppeli ? p.050-5119164
 
Saamari ku ois kuva esittää.

Leikkaa noin 5 cm suikale polkupyörän sisuskumesta ja pujota se vastapainon ja kaasukahvan päälle 50/50. Halpa ja toimiva.

Ja ennenkaikkea yksinkertainen.
062802moto_prv.gif
 
Armon kesänä 1972 opetti "vanha"motoristi leikkaamaan kumiletkusta n50mm pätkän joka halkaistaan ja laitetaan värinänvaimentimen ja kaasukahvan päälle kiinni. Viime kesänä sinivuokot kyllä ottivat omastani ko.laitteen pois kun niitä otti päähän puhallustestin tulos (0)
 
Armon kesänä 1972 opetti "vanha"motoristi leikkaamaan kumiletkusta n50mm pätkän joka halkaistaan ja laitetaan värinänvaimentimen ja kaasukahvan päälle kiinni. Viime kesänä sinivuokot kyllä ottivat omastani ko.laitteen pois kun niitä otti päähän puhallustestin tulos (0)
tää sisuskumi onkin huomaamattomampi. se siinä vain on vikana kun se ei maksa. ja mihin ei uppoa mopohommis vähintään 100 eukkua ni ei sitä kannata etes hankkia.
tounge.gif
 
Laitoin juuri aiheesta kysymyksen toiselle foorumille.

Jutun pointti oli, että Internetissä mainostettiin mallia joka sopisi aika moneen pyörään.


Mekaaniset kaasunhirttäjät ovat ihan oma lukunsa. Minullakin on hiuslenkki kaasukahvan väliin tungettuna - ei se kaasua hirtä, mutta kasvattaa hiukan kitkaa ja saa kaasun pysymään paikallaan parin sekunnin ajan. Sellainen "oikeasti" kiilaava jarruhan taitaa olla nykyisen tieliikennelain vastainen. Ja vaikkei olisikaan, ainakin se voi olla vaarallinen onnettomuustilanteessa.
 
Back
Ylös