Onkos kellään kokemusta
venttilihatun tilalle ruuvattavasta painemittarista, joka ilmoittaa paineen joko vihreällä, keltaisella tai punaisella? Ostin eturenkaaseen tällaisen, mutta takarenkaan paineelle sopivaa en ole vielä löytänyt. Hintaa oli 8 euroa kahden mittarin paketille.
Periaatteessa ihan kätevä, kun hattu on vihreä, on paineet OK. Keltaisella kannattaa sopivassa välissä täydentää ja punaisella kannattaa heti täydentää (rajat muistaakseni -15 % ja -30 %). Kääntöpuolena on se, että joku ohikulkija voi piruuttaan ruuvata mittarin löysälle, jolloin kumi tyhjenee itsekseen. Huonolla tuurilla näin voi käydä ajon aikana, joten mittari kannattanee kiristää kunnolla ja ehkä myös varmistaa jotenkin.
Pitänee testata tarkkuus, kunhan pääsen tallille seuraavan kerran. Myös renkaan tasapainotuksen tarve pitänee selvittää, mittari painaa jonkun verran, näppituntumalla ehkä 10...20 grammaa.
- Tero